در دیدار جمعی از بازاریان با رئیس شورای رشت مطرح شد

جمع‌آوری دست‌فروشان و برخورد با اراذل

جمعی از بازاریان رشت در دیدار با رئیس شورای اسلامی شهر رشت خواستار ساماندهی و جمع‌آوری دست‌فروشان شدند.

جمع‌آوری دست‌فروشان و برخورد با اراذل

گیلان خبر: رئیس هیئت‌امنای پاساژ علم الهدی رشت اظهار کرد: قرار بود دست‌فروشان در یک ساعات مشخص در خیابان حضور پیدا کنند اما عملاً این موضوع نادیده گرفته می‌شود.

 مهدی شادرو افزود: در تمامی ساعات روز شاهد حضور دست‌فروشان هستیم و این موضوع موجب کسادی فعالیت مغازه داران شده است.

وی با اشاره به امنیت بازار رشت تصریح کرد: متأسفانه اکثر بازاریان به علت عدم حضور مشتری و...ورشکسته شده‌اند و درواقع دست‌فروشان بازار را تصاحب کرده‌اند.

شادرو بابیان اینکه بازاریان رشت در حال نابودی هستند گفت: در حال حاضر گردشگران فراوانی وارد رشت می‌شوند اما درگیری‌هایی که معمولاً توسط اوباش در بازار اتفاق می‌افتد موجب هراس گردشگران می‌شود.

رئیس هیئت‌امنای پاساژ علم الهدی رشت افزود: جمع‌آوری اوباش و ساماندهی دست‌فروشان ازجمله مواردی است که از رئیس شورای رشت خواستار پیگیری آن هستیم.

شادرو با اذعان به اینکه پیاده راه فرهنگی آبروی شهر رشت است تصریح کرد: بازاریان نسبت به شهرشان تعصب‌دارند و نمی‌خواهیم از بازار رشت به‌عنوان یک مرکز درگیری یاد شود.

وی با اشاره به اینکه بازاریان انگیزه فعالیت ندارند گفت: از شورای شهر تقاضا داریم برای ساماندهی دست‌فروشان چاره‌ای بیاندیشد و اجازه ندهند بازار رشت به سمت نابودی برود.

یکی دیگر از بازاریان رشت نیز در این دیدار گفت: بازاریان رشت مورد ظلم واقع‌شده‌اند و تحمل این نابسامانی‌ها را نداریم.

ابراهیمی افزود: اکثر پاساژها خالی‌شده‌اند و بازار رشت در حال غرق شدن است.

وی با اشاره به اینکه معضل اصلی بازار رشت حضور گسترده دست‌فروشان است بیان کرد: بازاریان تصمیم گرفته‌اند عوارض سالیانه خود را  در اعتراض به حضور انبوه دست‌فروشان پرداخت نکنند و معتقدیم وقتی حمایتی از سوی اتاق اصناف و... دریافت نمی‌کنیم نباید عوارض بپردازیم.

وی فقدان پارکینگ در مسیر پیاده راه فرهنگی رشت را از دیگر معضلات دانست و افزود: وقتی مشتری که برای خرید به رشت می‌آید و ساعت‌ها در خیابان سرگردان است و نمی‌تواند مکان مناسبی برای پارک خودرو پیدا کند یقیناً برای دفعات بعدی انگیزه خرید را از دست خواهد داد.

یکی دیگر از بازاریان رشت نیز در این دیدار اظهار کرد: از توانمندی‌های رئیس شورا آگاه هستیم و به همین علت خواستار برگزاری این دیدار شدیم.

محمدرضا تقوادوست افزود: به نمایندگی از هفت‌صد نفر که در صنف کیف و کفش عضویت دارند در این دیدار حضور پیداکرده‌ام و خواستار رفع مشکلات مطروحه هستیم.

وی با اشاره به اینکه اکثر پاساژها خالی‌شده‌اند تصریح کرد: اکثر مغازه‌ها برای فروش گذاشته‌شده‌اند و این موضوع ناراحت‌کننده است.

به گزارش فارس در این نشست رئیس شورای اسلامی شهر رشت نیز اظهار کرد: از ابتدای فعالیت شورای چهارم رشت با معضل دست‌فروشی و نارضایتی بازاریان از این بابت اطلاع پیدا کردیم.

سید امیرحسین علوی افزود: در راستای رفع این مشکل در شورای چهارم کارگروهی تشکیل شد و تلاش‌هایی در راستای ساماندهی دست‌فروشان انجام شد که درنهایت چون نتایج پیش‌بینی‌شده محقق نشد از این کارگروه خارج شدم.

وی با اشاره به اینکه وضعیت اقتصادی کشور نامطلوب است گفت: متأسفانه رکود اقتصادی در همه‌جا مشاهده می‌شود و فرهنگ خرید نیز در حال تغییر است.

علوی افزود: بازارهایی که امروز نمایندگان هیئت‌مدیره آن در این نشست حضور دارند خاطرات دوران کودکی ما هستند و امروزه سلایق مدرن پسند شده و تمایلی به خرید از مراکز قدیمی ندارند و فرهنگ خرید به تأسی از فرهنگ دنیا در حال تغییراست.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با تأکید به نقش حساس و سازنده بازاریان در طول دوران انقلاب و هشت سال دفاع مقدس اظهار کرد: بازار به‌عنوان قلب تپنده شهر نباید فلج شود و متأسفانه بخشی از مشکلات ایجادشده به علت سوء مدیریت است.

وی حضور دست‌فروش، ترافیک، انسداد مسیر، عدم جذب بازارهای بیرونی و... را ازجمله دلایل عدم موفقیت بازاریان رشت دانست و بیان کرد: متأسفانه امروزه دست‌فروشی در حال گردش به‌صورت نسل به نسل است و باید پذیرفت که برخورد قهری توسط شهرداری تا حدودی می‌تواند تأثیرگذار باشد و بعدازآن مجدداً فعالیت دست‌فروشان آغاز خواهد شد.

علوی با اشاره به اینکه شورای رشت فراتر از شرح وظایفش در حوزه دست‌فروشان اقدام نموده است گفت: شورای رشت با ایجاد بازارچه سعی در ساماندهی دست‌فروشان دارد اما ادامه این روند نیازمند مساعدت و یاری دستگاه‌های دیگر نیز است.

وی افزود: متأسفانه به شهرداری اجازه نمی‌دهند از پارکینگی که متعلق به یکی از دستگاه‌های دولتی است به‌منظور ساماندهی دست‌فروشان استفاده نماید. رئیس شورای اسلامی شهر رشت با اذعان به اینکه ایجاد امنیت، برخورد با اوباش و... جزو وظایف شورا نیست بیان کرد: از معاون خدمات شهر شهرداری رشت تقاضای پیگیری مبحث دست‌فروشی راداریم اما شورا به‌تنهایی قادر به رفع این مشکل نیست و نیازمند حضور و همراهی پلیس هستیم.

علوی با اذعان به اینکه پیاده راه فرهنگی رشت نیازمند بازبینی است افزود: در خصوص پیاده راه به دنبال بازبینی هستیم اما تا زمانی که نتایج بررسی‌ها اعلام نشود نمی‌توانیم هیچ‌گونه اظهارنظری کرد و در همان وضعیت قبلی در این نقطه از رشت نیازمند حداقل ۲ پارکینگ بودیم و این موضوع در بودجه امسال هم منظور شده است.

وی افزود: شورای رشت بازار را از خود جدا نمی‌داند و انتظار داریم بازاریان نیز چنین نگاهی به شورا داشته باشند.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت در خاتمه گفت: شورای رشت تمام تلاش خود را برای رفع مشکل بازاریان به کار خواهد گرفت و امیدوارم شاهد توسعه و بهبود اقتصادی شهر رشت باشیم.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 36596

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر