دو کشور، یک هدف و دو شیوه رفتاری با زائران؛

گزارشی ازگرانی بلیت اتوبوس درایران ورایگان شدن خدمات در عراق

از امروز قیمت بلیت اتوبوس در مرزهای منتهی به کشور عراق دو برابر شده و این در حالی هست که در کشور عراق تمامی خدمات برای زائران اربعین حسینی رایگان هست.

گزارشی ازگرانی بلیت اتوبوس درایران ورایگان شدن خدمات در عراق

گیلان خبر: با آغاز ایام اربعین حسینی و حضور زائران ایران از نقاط دور و نزدیک در مرزهای غربی و جنوبی کشور ترافیک آمدوشد در جاده‌ها را شاهد هستیم.

معضلی که این روزها زائران اباعبدالله علیه‌السلام با آن روبرو هستند گرانی بلیت اتوبوس و گاها" هواپیما هست که موجب نگرانی در بین راه‌پیمایان پیاده اربعین حسینی شده است.

به گفته عامری، مدیرعامل شرکت تعاونی‌های مسافربری قیمت بلیت اتوبوس در ایام اربعین از امروز یعنی 9 آبان ماه با آغاز سفر به دلیل آنکه تمامی اتوبوس‌ها یکسرخالی هستند دو برابر شده است.

یعنی اگر قیمت بلیت اتوبوس در ایام عادی از نقطه‌ای 50 هزار تومان بوده، در ایام اربعین مسافران باید 100 هزار تومان پرداخت کنند گرچه به گفته مسئولان بعد از پایان این دوره قیمت دوباره به حالت عادی بازمی‌گردد.

دلیل این مقدار از گرانی بلیت اتوبوس افزایش ترافیک و حجم تردد بوده و گفته‌شده معطلی اتوبوس‌ها در این ایام چندین برابر شده است یعنی مسیری که  8 ساعته درگذشته طی می‌شد به بیش از 75 ساعت به طول خواهد انجامید.

اما ناگفته نماند که این نگرانی‌ها تنها در سطح مردم خلاصه نمی‌شود و نمایندگان مجلس نیز بر این مسئله اتفاق‌نظر دارند و گله‌مند هستند.

حسن خسته بند در رابطه به دو برابر شدن قیمت بلیت اتوبوس در ایام اربعین اظهار کرد: به دلیل ضعف کشور در حمل‌ونقل ریلی مشکلات عدیده‌ای برای مردم در ایام پرازدحام به وجود می‌آید و جای خالی شبکه ریلی ایران- کربلا بیش‌ازپیش حس می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه باید بسیج امکانات ریلی برای جلوگیری از افزایش قیمت بلیت در دستور کار قرار بگیرد، افزود: کسانی که در حمل‌ونقل ریلی هستند باید معتقد باشند که همه مسافرانشان میهمانان اباعبدالله حسین علیه‌السلام هستند.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه فعالان حمل‌ونقل باید تلاش کنند تا زائران رایگان به عتبات و عالیات مشرف شوند، گفت: اگر کسانی تنها به خاطر گرانی اتوبوس که در همین ایام اتفاق می‌افتد نتوانند به کربلای معلا مشرف شوند یقیناً معصیت کرده‌اند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه عشق و خدمت در دستگاه اباعبدالله علیه اسلام نیازمند فرهنگ‌سازی است، تصریح کرد: همه دنیا شاهد هستند که مردم در مسیر پیاده اربعین چگونه در حال خدمات‌رسانی به زائران هستند و این نوع رفتارها باید در جوامع انسانی تقویت شود.

خسته بند با انتقاد از گران شدن قیمت وسایل نقلیه نظیر اتوبوس و هواپیما در اربعین حسینی گفت: کشورهای همسایه در ارائه خدمات رایگان به زائران از یکدیگر سبقت می‌گیرند اما در کشور شیعه جمهوری اسلامی قیمت بلیت اتوبوس و هواپیما  در ایام اربعین افزایش پیدا می‌کند که بسیار این وضعیت نامطلوب است.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ضرورت دارد تا قیمت بلیت هواپیما و اتوبوس در ایام اربعین کاهش پیدا کند، خاطرنشان کرد: همه متصدیان باید تلاش کنند تا این تجمع و راهپیمایی عظیم جهانی که در دنیا بی‌سابقه است تقویت شود. 

مهرداد لاهوتی، از دیگر نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی در این رابطه معتقد است: در کشور همسایه ما عراق همه‌ی مردم و دستگاه‌ها تلاش می‌کنند تا مردم راحت‌تر سفر کنند و به مراسم اربعین برسند اما در ایران ما شاهد افزایش قیمت بلیت اتوبوس و هواپیما هستیم.

وی بابیان اینکه گران کردن بلیت در ایام اربعین مفهومش محروم کردن مردم از حضور در مراسم اربعین است، افزود: نباید با افزایش قیمت بلیت اتوبوس و هواپیما در این ایام باعث شد تا مردم کمتر از ارزش‌ها و لذایذ این پیاده‌روی عظیم استفاده کنند.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید ایام اربعین گرامی داشته و ترویج شود، گفت: افزایش قیمت اتوبوس و هواپیما تا حدی با در نظر گرفتن تورم عادی است اما نباید در این ایام با چند برابر کردن قیمت‌ها نارضایتی ایجاد کرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه این افزایش قیمت در ایام اربعین خلاف قانون است، گفت: قیمت بلیت اتوبوس و هواپیما باید در ابتدای سال و با در نظر گرفتن نرخ تورم افزایش می‌یافت.

لاهوتی با غیرمنطقی دانستن افزایش قیمت بلیت اتوبوس و هواپیما در این ایام گفت: به نفع شرکت‌های حمل‌ونقل است که در ایام پرازدحام مسافر را باقیمت پایین جابه‌جا کنند و از این اقدام غیرمنطقی کوتاه بیایند.

حالیه بااینکه کشور از نبود زیرساخت ریلی ایران کربلا رنج می‌برد از دیدگاه دیگر نیز باید این گرانی بلیت موردتوجه و بررسی قرار بگیرد.

درواقع برای همگان ممکن است که این سؤال به ذهن برسد که چرا باید هزینه دو برابری قیمت مصوب را اجباراً بپردازند بااینکه در مسیر برگشت هیچ استفاده‌ای از اتوبوس نمی‌کنند و این در حالی هست که مسافران برای برگشت نیز کماکان با همین مسئله یعنی گرانی قیمت بلیت اتوبوس مواجه هستند.

به نظر می‌رسد دو برابر شدن قیمت بلیت اتوبوس و یا هواپیما تضییع حقوق شهروندان ایرانی است و باید بافرهنگ‌سازی و قانون‌گذاری مانع از این اقدام غیرقانونی شرکت‌های حمل‌ونقل عمومی‌ شد.

افزایش دو برابری قیمت بلیت حمل‌ونقل در ایران درزمانی رخ می‌دهد که در آن‌سوی مرز یعنی کشور عراق تمامی دستگاه‌ها به کمک نیروهای مردی در تلاش هستند تا خدمات رایگان به زائران اباعبدالله علیه‌السلام ارائه کنند و به نظر می‌رسد روحیه ایثار و خدمت به دستگاه حسینی نیازمند بازنگری و فرهنگ‌سازی مبتنی بر ارزش‌ها است.

 

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 37204

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر