مدیرکل محیط‌زیست گیلان بیان کرد

دامپزشکان امید به بقای پلنگ نادر را نداشتند

مدیرکل محیط‌زیست گیلان از آخرین جزئیات رهاسازی پلنگ گربه سان غرش کننده در رودسر خبر داد و گفت این نوع از پلنگ پس از پلنگ مازندران و شیر ایرانی سومین جانوری است که در این کشور زندگی می‌کند و در معرض انقراض قرارگرفته است.

دامپزشکان امید به بقای پلنگ نادر را نداشتند

گیلان خبر: قربانعلی محمد پور با اشاره به رهاسازی یک قلاده پلنگ در روستای سجیدان شهرستان رودسر به جزئیات این گربه سان غرش کننده اشاره داشت و اظهار کرد: در دی‌ماه سال گذشته طی تماس تلفنی مردمی از روستای سجیدان شهرستان رودسر کارشناسان محیط‌زیست به محل استقرار پلنگ اعزام شدند.

وی با اعلام اینکه این جانور پس از اقدامات اولیه به پارک پردیسان منتقل شد و اقدامات درمانی در دستور کار قرار گرفت، افزود: بررسی‌های اولیه نشان می‌داد که پلنگ توانایی راه رفتن نداشته و از ناحیه ستون فقرات و نخاع به‌شدت آسیب‌دیده است.

مدیرکل محیط‌زیست گیلان گفت: طبق برسی شواهد و قرائن موجود و تجربه‌ای که درگذشته در گیلان و سایر استان‌ها وجود داشت به‌یقین رسیدیم که حیوان در تله سیمی گیر افتاده باشد و پس از گیر افتادن در این تله به دلیل تقلای فراوان توانسته بود خود را از این تله آزاد کند اما در کنار این تقلا و تلاش برای رهایی آسیب جدی به کمر حیوان واردشده بود و نخاع پلنگ آسیب‌دیده بود.

وی التیام و تیمار از این حیوان را در مشاهدات اولیه غیرممکن توصیف کرد و گفت: دامپزشکان در مشاهدات اولیه به دلیل آسیب جدی به ستون فقرات و تحمل درد بسیار بعید دانستند که پلنگ بتواند سلامتی خود را به دست آورد و توصیه کردند با مرگ آرام حیوان را از درد نجات دهند و از تخمدان آن حیوان برای امور تحقیقاتی استفاده کنند.

مدیرکل محیط‌زیست گیلان افزود: با پیگیری‌های سازمان، گروه‌های مردم‌نهاد حامی محیط‌زیست حیات‌وحش و پزشک متخصص جراحی دامپزشکی این‌گونه درخطر انقراض مورد عمل قرار گرفت و خوشبختانه این عمل موفقیت‌آمیز بود.

 

محمدپور با اشاره به این نکته که پلنگ پس از التیام کامل و پشت سرنهادن آزمون طعمه یابی رهاسازی شده،گفت: این حیوان برای ادامه درمان به باغ‌وحش قزوین منتقل شد و پس از نگه‌داری و تیمار اکنون قادر به شکار طعمه هم هست که این مورد آخرین آزمون  سلامت این‌ حیوان بود که توانسته از محیط زنده شکار خود را داشته باشد و ازاین‌رو آماده رهاسازی شد.

وی از رهاسازی این حیوان صبح امروز در روستای سجیدان که محل زیست خود پلنگ بوده خبر داد و گفت: به خاطر زندگی مخفی پلنگ آمار دقیقی از تعداد آن وجود ندارد و بر اساس نشانه‌های موجود شمار آن‌ها تخمین زده می‌شود.

مدیرکل محیط‌زیست گیلان با عنوان اینکه آخرین تخمین از تعداد این حیوان حدود پانصد قلاده بود افزود: نشانه‌ها حاکی از افزایش این‌گونه است چون یکی از نشانه‌های افزایش تعداد این حیوان افزایش تعداد حملات این حیوان و شکار جانوران دیگر هست.

محمدپور بابیان اینکه این نوع از پلنگ گونه‌ای بسیار درخطر انقراض محسوب می‌شود و تنها پستاندار گربه سان غرش کننده‌ی باقیمانده در این سرزمین است خاطرنشان کرد:  این جانور پس از شیر ایرانی و ببر مازندران تنها گربه سان بزرگ و غرش کننده است که در ایران زندگی می‌کند و در معرض انقراض قرارگرفته است.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 37406

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر