معاون هماهنگ‌کننده سپاه قدس گیلان:

افزایش 30 درصدی ورود زائران غیر ایرانی اربعین ازمرز آستارا

معاون هماهنگ‌کننده سپاه قدس گیلان با اعلام ورود ۶ هزار و ۷۵۰ زائر در سال ۹۵ در مرز آستارا بیان کرد: به‌واسطه فعالیت مناسب و استقبال و بدرقه مطلوب از این زائران در سال جاری شاهد افزایش ۳۰ درصدی ورود زائران غیر ایرانی از کشورهای همسایه شمالی ایران هستیم.

افزایش 30 درصدی ورود زائران غیر ایرانی اربعین ازمرز آستارا

گیلان خبر: سرهنگ عباس بایرامی ظهر امروز در نشست خبری ستاد اربعین سپاه قدس گیلان با اصحاب رسانه با تبیین ارزش همایش مردمی اربعین حسینی اظهار کرد: راهپیمایی عظیم حسینی حرکت بزرگ فرهنگی و بصیرتی جهت ترویج شعائر اسلامی در دنیا محسوب می‌شود.

وی بابیان اینکه با توجه به فعالیت متولیان امر، محبت بیکران ملت ایران و جهان نسبت به سید و سالار شهیدان اثربخشی بیشتری دارد، به پایانه مرزی آستارا که این روزها محل ورود زائران غیر ایرانی از کشورهای همسایه شمالی ایران است اشاره کرد و افزود: میزبانی از زائر امام حسین علیه‌السلام چه در پایانه مرزی آستارا انجام شود یا در کربلای معلا، خدمت‌رسانی به زائر سالار شهیدان است و هیچ تفاوتی ندارد.

معاون هماهنگ‌کننده سپاه قدس گیلان با اذعان به اینکه استانداری گیلان کمیته‌هایی را جهت تسهیل امور زائران غیر ایرانی تدارک دیده است، گفت: با توجه به وجه غیردولتی سپاه، این مجموعه جزئی از کمیته‌های استانداری محسوب نمی‌شود اما هر جا که لازم باشد سپاه کمک‌حال این موضوع خواهد بود.

بایرامی با شمارش مأموریت‌های سپاه در اربعین حسینی ازجمله ساماندهی، هماهنگی، ستادی، عملیاتی، اجرایی و اقدامات عملی برای تسهیل ورود زوار غیر ایرانی از مرز آستارا و هدایت آن‌ها تا مرز خروجی به سمت عراق بیان کرد: مساعدت به همه موکب‌ها و ایستگاه‌های صلواتی گیلانیان در مرز مهران، نجف اشرف و کربلای معلا از دیگر مأموریت سپاه قدس گیلان است.

دبیر ستاد اربعین سپاه قدس گیلان با اذعان به اینکه جمع‌آوری نذورات از شبکه بسیج به‌صورت نقدی و غیر نقدی و تحویل به ستاد بازسازی عتبات از دیگر برنامه‌های سپاه در همایش اربعین حسینی است به اهمیت امکانات نقلیه در خدمات‌رسانی به زائرین حسینی خصوصاً زوار غیر ایرانی و زائران ایرانی تأکید کرد و افزود: سپاه پاسداران در جهت تسهیل این امور تدابیری را اندیشیده است.

معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خصوص فعالیت فرهنگی به تمام موکب‌های موجود به قرارگاه شهید علم الهدی خصوصاً اعزام دانشجویان با مسئولیت بسیج دانشجویی و با ریاست رئیس دانشگاه گیلان و نایب‌رئیسی سپاه اشاره کرد و افزود: صبح دیروز ۴ اتوبوس دانشجویی دانشگاه‌ها به سمت نجف اشرف حرکت کردند

وی گفت: دانشجویانی که با کاروان‌های دیگر قصد عزیمت به کربلای معلی را داشتند تسهیل خروج آن‌ها بر عهده بسیج دانشجوی گذارده شد تا موانع پیش روی دانشجویان کاهش یابد.

بایرامی به عزیمت کاروان اصحاب رسانه برای نخستین بار از گیلان با مسئولیت بسیج رسانه اشاره کرد و افزود: خروجی عزیمت اصحاب رسانه، ثبت اجتماع بزرگ اربعین حسینی است تا بار دیگر این اجتماع بزرگ حسینی در تاریخ ماندگار شود.

دبیر ستاد اربعین سپاه قدس گیلان با اشاره به اینکه معاون بهداشت و درمانی سپاه در راستای تسهیل موضوع مربوط به پیاده‌روی، اقدام به راه‌اندازی موکب‌های بهداشتی نموده است، گفت: دو ایستگاه بهداشتی در کربلای معلا و یک ایستگاه در پایانه مرزی آستارا و یک ایستگاه نیز در امامزاده هاشم با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و دبیری معاونت بهداشت و درمان سپاه دائر گردیده است.

معاون هماهنگ‌کننده سپاه قدس گیلان در خصوص عزیمت زائران غیر ایرانی تصریح کرد: تا سال ۹۴ ساماندهی مناسبی در این خصوص نداشتیم هرچند که زائرین همسایه شمالی ایران جهت زیارت امام رضا علیه‌السلام و کربلای معلا از مرز آستارا رفت‌وآمد می‌کردند، اما گفتنی است این حجم از ورود به ایران در یک بازده زمانی خاص فقط در اربعین حسینی اتفاق می‌افتد.

بایرامی با اذعان به اینکه آستارا ششمین مرز زمینی کشور محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: در سال ۹۵ تصمیمی در ستاد مرکزی اربعین کشور گرفته شد و مسئولیت مدیریت، برنامه‌ریزی و خدمات‌دهی آن بر عهده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نهاده شد.

وی با اعلام ورود ۶ هزار و ۷۵۰ زائر در سال ۹۵ در مرز آستارا بیان کرد: به‌واسطه فعالیت مناسب و استقبال و بدرقه مطلوب از این زائران در سال جاری شاهد افزایش ۳۰ درصدی ورود زائران غیر ایرانی از کشورهای همسایه شمالی ایران هستیم.

معاون هماهنگ‌کننده سپاه قدس گیلان بابیان اینکه تا روز ۱۴ آبان سال جاری ۸ هزار ۸۵۴ زائر در قالب ۱۳۳ کاروان، ۱۵۳ اتوبوس، ۵۸ ماشین ون و سواری وارد پایانه مرزی آستارا شده‌اند، خاطرنشان کرد: این زائران از آذربایجان، گرجستان، روسیه و زائرانی که به‌صورت خانوادگی از ترکیه آمده‌اند، می‌باشند که خود را به خیل عظیم عاشقان حسینی در کربلای معلا خواهند رساند.

وی بابیان اینکه از این تعداد ۵ هزار و ۸۲ نفر مرد و سه هزار نفر زن وارد مرز آستارا شده‌اند به فعالیت‌های ستاد اربعین در خصوص تسهیل ورود زوار غیر ایرانی اشاره کرد و افزود: ستاد استانداری گیلان، ستاد بازسازی عتبات، کمیته زیرساخت برای مهندسی، کمیته انتظامی و امنیتی در ناجا، کمیته فرهنگی و اجتماعی با مسئولیت فرهنگی سپاه و جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و قرارگاه خاتم‌الاوصیا و همچنین سازمان اردویی سپاه، گمرک، مرزبانی، اوقاف و امور خیریه، تبلیغات اسلامی و دیگر نهادها مشارکت داشته‌اند.

بایرامی با اعلام خبر اسکان بیش از هزار نفر در آستارا، خاطرنشان کرد: در بحث پذیرایی و هزینه آن، هزینه‌های دولتی و حکومتی استفاده‌نشده است و تأمین آن از نذورات مردمی به‌خصوص مردم آستارا و تالش صورت گرفته است.

دبیر ستاد اربعین سپاه قدس گیلان به کمیته بهداشت و درمان، ایستگاه سلامت، کمیته بازرسی و نظارت، رسانه و اطلاع‌رسانی، کمیته جمع‌آوری جهت جمع‌آوری نذورات که بیش از ۲ هزار ۷۰۰ پایگاه مسئولیت جمع‌آوری نذورات را برای گرفتند در فعالیت اجتماع بزرگ حسینی نقش‌آفرین بودند.

معاون هماهنگ‌کننده سپاه قدس گیلان با تأکید بر اینکه کمیته حمل‌ونقل یکی از نیازهای اساسی برای زوار غیر ایرانی سید و سالار شهیدان محسوب می‌شود، گفت: شرکت جوان سیر ایثار سپاه، مسئولیت تأمین آن را برعهده‌گرفته و با کمک اداره کل حمل‌ونقل و پایانه‌ها توانسته است نقشه قابل‌توجهی را ایفا نمایند.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 37407

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر