معاون سوادآموزی اداره‌کل آموزش‌وپرورش گیلان:

بیش از 2 هزار نفر بی‌سواد در آستارا وجود دارد

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش‌وپرورش استان گیلان درصد بی‌سوادی در شهرستان آستارا را 3.7 درصد دانست و گفت: 57 هزار و 197 نفر از جمعیت شهرستان آستارا باسواد و دو هزار و 193 نفر آن بی‌سواد هستند.

بیش از 2 هزار نفر بی‌سواد در آستارا وجود دارد

گیلان خبر: غلام‌رضا مدبری عصر امروز در نشست شورای آموزش‌وپرورش این شهرستان در سالن اجتماعات فرمانداری اظهار کرد: در سال 58 حدود 50 درصد از مردم ایران باسواد بودند اکنون این رقم به 80  تا 90 درصد رسیده است. 

وی با اشاره به اینکه گیلان به لحاظ نرخ باسوادی میانگین کشوری را رد کرده است، تصریح کرد: به لحاظ جمعیت 6 سال به بالا تهران، البرز و سمنان جزء استان‌های باسواد، سیستان و بلوچستان، کردستان و آذربایجان غربی هم جزء استان‌های کم‌سواد کشور هستند. 

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش‌وپرورش استان گیلان بی‌سوادی را دو نوع اعم از بی‌سوادی سیاه ‌و بی‌سوادی سفید دانست و خاطرنشان کرد: بی‌سوادی سیاه یعنی کسی که خواندن و نوشتن بلد نیست و بی‌سوادی سفید یعنی افراد تحصیل‌کرده‌ای که قادر به تجزیه و تجلیل زندگی خود نبوده و داشتن انواع مدارک و سواد در زندگی آن‌ها هیچ نمودی ندارد. 

مدبری با اشاره به اینکه تعریف مدرن از سواد مورد تأیید سازمان یونسکو است، بیان کرد: توانایی برقراری روابط عاطفی با خانواده و دوستان، توانایی برقراری ارتباط و تعامل با تمامی اعضای جامعه، توانایی مدیریت اقتصادی درآمد، سواد رسانه‌ای، سواد تربیتی و سواد رایانه‌ای از شاخصه‌های سواد مدرن هستند. 

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش‌وپرورش استان گیلان میزان باسوادی در شهرستان آستارا را از متوسط و میانگین استانی بالا دانست و افزود: شهرستان‌های بندرانزلی و رشت بیشترین آمار باسوادی را به لحاظ گروه هدف سوادآموزی و جمعیت 6 سال به بالا به خود اختصاص داده‌اند. 

وی درصد بی‌سوادی در شهرستان آستارا را 3.7 درصد دانست و گفت: ارزیابی مدیران استان از وضعیت نهضت سوادآموزی این شهرستان به لحاظ حجم ابلاغی خوب بوده و کمبودهای آن از طریق جذب 30 نفر در بخش انتقال و جذب 13 نفر در بخش سوادآموزی برطرف شده است. 

مدبری جمعیت باسواد شهرستان آستارا را 57 هزار و 197 نفر و جمعیت بی‌سواد این شهرستان را دو هزار و 193 نفر دانست و اظهار کرد: نهضت سوادآموزی شهرستان آستارا باید در شورای آموزش‌وپرورش شهرستان برنامه‌ریزی کند که این میزان جمعیت بی‌سواد را در چند سال می‌تواند باسواد کنند؟

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش‌وپرورش استان گیلان با اشاره به اینکه سال‌به‌سال تعداد بی‌سوادان کشور کم می‌شود، تصریح کرد: برای آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی، آزمون توانمندسازی روش‌های نوین تدریس در سه نوبت پیش‌بینی‌شده است که از شهرستان آستارا 191 نفر در این آزمون شرکت کرده بودند.

وی با اشاره به اینکه از این تعداد شرکت‌کننده، 132 نفر قبول و 59 نفر از آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی آستارا حداقل نمره را نیاورده بودند، گفت: افرادی که حداقل نمره قبولی را کسب نکرده‌اند تا سه مرحله می‌توانند در آزمون فوق شرکت کنند و در صورت عدم قبولی ارتباط آن‌ها با واحد سوادآموزی قطع می‌شود. 

فرماندار شهرستان آستارا نیز در نشست مذکور با اشاره به اینکه این شهرستان از قدیم یک شهرستان باسواد تلقی می‌شد، اظهار کرد: به دلیل مهاجرپذیر بودن شهرستان آستارا با کوچ افراد مهاجر از دیگر شهرستان‌های هم‌جوار به این شهرستان، آمار بی‌سوادی در شهرستان آستارا سال‌به‌سال افزایش پیدا می‌کند. 

یونس رنج‌کش هدف از ایجاد مدارس غیرانتفاعی را افزایش سطح آموزش در مدارس دانست و تصریح کرد: از مدارس غیرانتفاعی انتظار داریم که سطح آموزش را نسبت به مدارس دولتی افزایش دهند، اما در این حوزه هم در سطح استان و هم در سطح شهرستان با خلاء مواجه هستیم. 

نماینده عالی دولت در شهرستان آستارا بابیان اینکه در حوزه‌های آموزشی خلاء وجود دارد و مدیرانی که می‌آیند باید خلاق و نوآور باشند، خاطرنشان کرد: مدیری که در ساختار اداری نتواند تحول ایجاد کند به سیستم اداری خود خیانت می‌کند.

امام‌جمعه آستارا نیز در نشست مذکور بابیان اینکه قرار بود مدارس هوشمند سازی شوند و اکنون زمان استفاده از گچ و تخته‌سیاه نیست، اظهار کرد: مدارسی که با گچ و تخته‌سیاه سروکار دارند به لحاظ بهداشتی مشکلات تنفسی را برای معلم و دانش‌آموزان به وجود می‌آورند. 

حجت‌الاسلام‌والمسلمین کاظم حافظ نیا با اشاره به اینکه بسیاری از دانش‌آموزان از کم‌کاری معلمان در زنگ‌های هنر و ورزش گلایه‌مند هستند، تصریح کرد: هنرهای خوشنویسی، نقاشی و طراحی باید در زنگ‌های هنر مدارس جدی گرفته‌شده و بهتر است برای این زنگ از مربیان هنرمند استفاده شود.

وی با تأکید بااینکه هرکسی توانایی تدریس زنگ‌های هنر و ورزش را نداشته و این دروس از درس ریاضی هم سخت‌تر هستند، خاطرنشان کرد: معلم ورزش در زنگ‌های ورزش باید به دانش‌آموزان چگونگی درست انجام دادن ورزش‌ها را یاد داده و استعدادهای ورزشی آن‌ها را کشف و پرورش دهد.

 

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 37517

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر