در دیدار رئیس کمیسیون فرهنگی شورای رشت و معاون اجتماعی دادگستری گیلان مطرح شد

تشکیل کمیته حمایت از فرزندان طلاق

در دیدار رئیس کمیسیون فرهنگی شورای رشت و معاون اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان به تشکیل کمیته حمایت از فرزندان طلاق، زنان بد سرپرست و بی‌سرپرست تأکید شد.

تشکیل کمیته حمایت از فرزندان طلاق

گیلان خبر: محمدحسن عاقل منش امشب در دیدار با معاون اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با اشاره به حادثه ناگواری که برای اهورا کودک سه‌ساله اتفاق افتاد، اظهار کرد: حادثه تلخی که برای اهورا رقم خورد موجبات تأثر همگان شد.

وی با اذعان به اینکه باید به مبحث حمایت از کودکان طلاق و زنان بی‌سرپرست و بدسرپرست نگاه ویژه‌ای مبذول شود، گفت: طرحی در راستای حمایت از کودکان طلاق تهیه‌کرده‌ام و امیدوارم با برنامه‌ریزی‌های مدون به‌گونه‌ای عمل کنیم که نقش هرکدام از دستگاه‌ها در چنین مباحثی مشخص باشد و بنده به‌عنوان رئیس کمیسیون فرهنگی شورای رشت تقاضای پیگیری چنین مباحثی را دارم.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای  رشت بابیان اینکه شوراها می‌توانند مواردی را مطرح و به‌صورت قانونی به تصویب برسانند، افزود: شوراهای اسلامی می‌توانند مباحثی را از طریق شورای عالی استان‌ها در مجلس شورای اسلامی مطرح و بررسی کنند و طرح حمایت از کودکان طلاق می‌تواند یکی از این موارد باشد.

عاقل منش با اشاره به نقش مددکاران اجتماعی، بیان کرد: در سریال‌ها دیده می‌شود که بعد از وقوع طلاق در یک خانواده شرایط زندگی کودکان طلاق توسط مددکار به‌طور مداوم رصد می‌شود.

وی با اذعان به این‌که باید حساسیت‌های لازم در این خصوص در جامعه ایجاد شود، تصریح کرد: خانواده، آموزش‌وپرورش، رسانه‌ها و... می‌توانند در این راستا نقش مهمی ایفا کنند و باید از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد نیز در این خصوص بهره ببریم.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای رشت بابیان این‌که تجربیات دادگستری درباره طلاق و پیامدهای آن می‌تواند بسیار کارساز باشد، گفت: قصد ما از این دیدار بهره‌مندی از تجربیات دادگستری در راستای هم‌افزائی و ارائه خدمات بیشتر به مردم در این زمینه است.

کیمیا اخباری دانشجوی دکترای حقوق نیز اظهار کرد: فرزندان طلاق جزو بزه‌دیدگان جامعه هستند و باید کمیته‌ی اختصاصی به‌منظور حمایت از این کودکان و زنان بدسرپرست و بی‌سرپرست تشکیل داد.

وی افزود: در این راستا باید سازمان‌هایی همچون آموزش‌وپرورش، وزارت رفاه، قوه قضائیه و هر نهاد دیگری که به‌نوعی با موضوع کودکان مرتبط هستند با تعامل یکدیگر برای حل این معضل بزرگ اجتماعی همراهی کنند.

صادق پنجه‌ای وکیل پایه‌یک دادگستری گیلان نیز گفت: طرحی که توسط رئیس کمیسیون فرهنگی شورای رشت به‌منظور حمایت از کودکان طلاق، زنان بی‌سرپرست و بدسرپرست ارائه شد نیازمند تصویب در مجلس شورای اسلامی است.

وی افزود: ایران عضو کنوانسیون حقوق کودک است و باید از تمامی ظرفیت‌ها در راستای رفع مشکلات و پیامدهای طلاق استفاده نمائیم.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان نیز اظهار کرد: وقتی حوادثی همچون اهورای 3 ساله اتفاق می‌افتد روح و قلب انسان جریحه‌دار می‌شود.

احمد آقایی با اشاره به طرح ارائه‌شده توسط رئیس کمیسیون فرهنگی شورای رشت در راستای حمایت بیشتر از کودکان طلاق، افزود: شورای رشت از ظرفیت خوبی در راستای رفع چنین مشکلاتی برخوردار است.

وی با اذعان به این‌که خوشبختانه ظرفیت‌های قانونی مناسبی در این خصوص در کشور وجود دارد، بیان کرد: اقدام رئیس کمیسیون فرهنگی شورا در خصوص پرداختن به مسئله اهورا قابل‌تحسین است و ان‌شاءالله همه دستگاه‌ها خالصانه دراین‌باره گام بردارند.

آقایی با اذعان به این‌که مبحث طلاق نیازمند نگاه ملی است، تصریح کرد: دستگاه‌ها به‌منظور رفع چنین مشکلاتی نباید جزیره‌ای عمل کنند و معتقدم آموزش‌وپرورش و شوراها از ظرفیت مناسبی در این زمینه برخوردار هستند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان بابیان اینکه خلأ قانونی برای پرداختن به مباحثی همچون اهورا وجود ندارد گفت: منشأ بسیاری از آسیب‌ها از فقر و یا رفاه بیش‌ازاندازه سرچشمه می‌گیرد و با بهره‌مندی از ظرفیت‌های شوراها و سازمان‌های مردم‌نهاد و... می‌توانیم در راستای پیشگیری و رفع آن اقدامات مؤثری انجام دهیم.

آقایی افزود: موافق تشکیل کمیته حمایت از کودکان طلاق، زنان بد سرپرست و بی‌سرپرست هستیم و می‌توانیم از اندیشه افراد صاحب‌نظر در این کمیته‌ها به‌خوبی استفاده کنیم و نقش رسانه‌ها نیز در این خصوص بسیار تأثیرگذار است.

وی با اشاره به این‌که رسانه‌ای شدن چنین مباحثی موجب هوشیاری جامعه خواهد شد، بیان کرد: متأسفانه وقوع بسیاری از این مشکلات ریشه در عدم آگاهی و غفلت خانواده‌ها دارد و معتقدم پرداختن رسانه‌ها به این موضوعات موجب آگاهی و هوشیاری جامعه خواهد شد.

 آقایی بر لزوم آموزش‌های قبل از ازدواج تأکید کرد و گفت: اخیراً طی مکاتباتی قرار شد زوجین قبل از عقد و ثبت ازدواج دوره‌های آموزشی را فرابگیرند و پس از گرفتن گواهی لازم عقد و ثبت ازدواج انجام خواهد شد.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 37681

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر