سیدحسین رضویان

به نام حسینی که دل را به خون می‌کشد

سیدحسین رضویان در واکنش به اظهارات عجیب و سخیف جلایی پور با عنوان «چرا باید به حرکت زائران حسینی احترام گذاشت؟» نوشت: خدا را شکر می‌کنم چند سال دیرتر به دنیا آمدید و بلوغ اجتماعی‌تان قد به دوره شاهی نداد وگرنه فکر می‌کنم با این میزان حقیر شمردن دیگران کارتان بعد 57 به‌جاهای باریک می‌کشید

به نام حسینی که دل را به خون می‌کشد

گیلان خبر: به‌درستی امسال هم هدیه‌ای الهی نصیب این حقیر شد تا ساعتی در سرای محبت پنجمین نور به‌وقت اربعین قدم از زمین خاک برکشیده و در آسمان آرزو از جهان رنج خویش بُـگـسَـلَم.

شاید اگر آن‌چنان‌که اجاره دهندگان خطوط ارتباط و همراه پول از مردم میستانند خدمت هم ارائه می‌نمودند این مسبب می‌شد ساعتی زودتر در رفت‌وآمد فضای مجازی سخنان خارج از ادب جناب حمیدرضا جلایی پور را پیرامون اربعین حسینی استماع کرده و در پاسخش کاغذ بیچاره را چرک کنم اما چون قوم ماهیان سرگشتگان آبَـند پس هر زمان یکی به طعمه بیافتد ملالی نیست.

حال بخشی از دُر افشانی استاد جلایی پور با عنوان «چرا باید به حرکت زائران حسینی احترام گذاشت؟» را مرور  و به تلویح چند نکته را مکتوب می‌کنیم.

«دولت موازی» در جمهوری اسلامی با توجه به ابعاد منفی موجود در جامعه (مثل ضعف پایبندی به ارزش‌های اخلاقی، رشد فزاینده آسیب‌های اجتماعی و خصوصاً اعتیاد، ظهور گسترده سبک‌های زندگی غیر حکومتی و...) در پیش چشم مردم با بحران دستاورد روبرو است؛ اما حضور شورانگیز مذهبی و میلیونی مردم در اربعین و نمایش آن در رسانه‌های عمومی مقداری برای «حاملان دولت موازی» تسکین‌دهنده و روحیه‌بخش است به ایرانیان می‌گوید: ببینید چقدر مردم مذهبی و اخلاقی‌اند!

جمهوری اسلامی به مناسبت مراسم اربعین این فرصت را پیدا می‌کند که خدمات حمل‌ونقل و تغذیه‌ای خود را در اختیار اقشار ضعیف جامعه قرار دهد و اقشار ضعیف هم به عشق امام حسین از این امکانات استفاده می‌کنند و چند روز خاطره‌انگیز را در عراق سپری می‌کنند. به‌عنوان‌مثال این‌جانب سه روز قبل از اربعین شاهد بودم هشتاد در صد امکانات فرودگاه امام خمینی در خدمت زائران امام حسین (ع) قرار گرفته بود. درصورتی‌که معمولاً امکانات این فرودگاه اصلی ایران در طول سال در اختیار طبقه متوسط (روبه‌بالا) و طبقه بالا است. اقشاری را پیش از پروازشان در فرودگاه دیدم که بهترین امکان مدرنی را که ممکن است در طول زندگی از آن استفاده کنند همان ماشین مدرن بنز حمل جنازه بهشت‌زهرا است. ولی حالا با بهترین هواپیما یا اتوبوس وی آی پی به کربلا می‌روند.

هزینه‌های این مناسک از محل بودجه‌ی عمومی ایران سنگین است. جمهوری اسلامی اگر رابطه خود را با جامعه مدنی‌اش موردبازنگری قرار دهد می‌تواند اجرای «کل پروژه راهپیمایی اربعین» را به جامعه مدنی مذهبی واگذار کند. در این صورت مراسم اربعین از بودجه‌ی عمومی تغذیه نمی‌کند و جمهوری اسلامی هم می‌تواند وظائف دولت- ملت و شهروندی را نیز برای همه ایرانیان بهتر انجام دهد! (مشرق نیوز کد خبر 796835)

1- جناب آقای جلائی پور استاد معزز جامعه‌شناسی، هیچ‌کس منکر ابعاد منفی موجود در جامعه ایرانی آن‌گونه که شما مرقوم نموده‌اید نیست ولی آیا این ابعاد منفی ملموس در عشق علوی است یا مستور در ناکارآمدی نهادهای قدرتی است که اطمینان و اعتماد را از بدنه ملت سلب نموده‌اند؟ آیا این ضعف پایبندی به ارزش‌های اخلاقی، رشد فزاینده آسیب‌های اجتماعی و خصوصاً اعتیاد، ظهور گسترده سبک‌های زندگی غیر حکومتی منتج از سبک زنگی اصیل ایرانی اسلامی است یا پیش‌آمده از ولنگاری متولیان در تربیت صحیح نسل‌های متمادی؟

2- شما در متن خود به سایه بلند دولت موازی اشاره و اربعین را مسکنی برای آن تجویز کرده‌اید اما به‌واقع کدام دولت موازی؟ آیا گمان کرده‌اید که برای مثال زیارت امام حسین هم امری جناحی است تا خدای‌ناکرده راستی‌ها بروند و چپی‌ها نه یا اصولگرایان اقبال کنند و اصلاح‌طلبان نه؟ پیشنهاد می‌کنم بیش از آنکه در جامعه‌شناسی‌تان  چند خیابان بالا و پایین منزل خویش را مطالعه کنید ساعتی در کوچه‌پس‌کوچه‌های شهر قدم زنید تا دریابد اباعبدالله  اشرف بر سخاوت زد و بندهای سیاسی و بگومگوهای چپ و راستی است.

3- شما در بخشی از متن خود نگاشته‌اید: اقشاری را پیش از پروازشان در فرودگاه دیدم که بهترین امکان مدرنی را که ممکن است در طول زندگی از آن استفاده کنند همان ماشین مدرن بنز حمل جنازه بهشت‌زهرا است. به‌واقع این مقدار تبختر و خودبزرگ‌بینی از کجا می‌آید؟ باشد حضرت‌والا شما ارباب و ملت رعیت! خدا را شکر می‌کنم چند سال دیرتر به دنیا آمدید و بلوغ اجتماعی‌تان قد به دوره شاهی نداد وگرنه فکر می‌کنم با این میزان حقیر شمردن دیگران کارتان بعد 57 به‌جاهای باریک می‌کشید اینکه شما و اسلافتان در این سال‌ها نتوانسته‌اید آن‌چنان‌که شأن ملت است اسباب آسایش و مرحمتشان را فراهم کنید چنان افتخاری نیست که طبقه بالای خود را به رخ زائران حسینی بکشید.

4- اصلاً درک نمی‌کنم چرا به‌صورت ممتد با نام بردن از جمهوری اسلامی به‌جای حکومت، حاکمیت را در مصادره مقابل ملت قرار می‌دهید تا منویات خود را تئوریزه کنید؟ گیرم کل پروژه راهپیمایی اربعین را هم به جامعه مدنی مذهبی سپردیم آن‌وقت منتظریم تا ببینیم چه گلی به سر وظائف دولت- ملت و شهروندی خواهید زد.

اما اگر منظورتان همین دست‌فرمان است که در بقیه امور می‌بینیم خواهشمندم محبت نموده و سرتان به کار خودتان گرم باشد و اجازه دهید ملت از جیب خود عشق را قاطی آب‌ونان نموده و مسیر نجف تا کربلا را پیاده روند.  

استاد عزیز پیشنهاد می‌کنم به‌جای تحقیر ملت اگر رویایتان را کابوس نمی‌کند در باب جامعه‌شناسی فرهنگی بر این استوار شوید که چه گونه اربعین حسینی از سراسر دنیا آزادگان را با هر سطح سواد و درآمد سوی مرقد حسین می‌کشاند تا بزرگ‌ترین اجتماع بشری در کربلا شکل گیرد؟ دعوت می‌کنم به‌شرط حیات سال بعد در این خیل عظیم باشید تا به چشم ببینید شاه و گدا، بی‌سواد و دانا از سراسر زمین گرد هم می‌آیند تا فقط لحظه‌ای سر به آستان سیدالشهدا گذارند و به خضوع بگویند السلام علیک یا اباعبدالله...

 

 

 

 

منبع: فارس

کد مطلب: 37815

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر