نیکی به‌جای یاران فرصت شمار یارا؛

ایامی که گیلانیان از زخم برداران کرد خود در رنج هستند

باگذشت کمتر از 24 ساعت از زلزله در مناطق غرب کشور، مردم نوع‌دوست گیل و دیلم از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب در تکاپوی کمک‌رسانی به آسیب دیدگان هستند و شب و روز آرامی ندارند.

 ایامی که گیلانیان از زخم برداران کرد خود در رنج هستند

گیلان خبر: در پی زلزله 7.3 ریشتری شب گذشته در غرب کشور فرزندان همیشه درصحنه و نوع‌دوست سرزمین میرزا کوچک جنگلی پا به‌پای دیگر هم‌وطنان خود در غم فرورفتند و در همان ساعات اولیه با حضور در فضای مجازی نوع‌دوستی و مهر و صمیمیت ایرانی را به برادران و خواهران کرد خود نشان دادند.

گیلانیان از غرب تا شرق، از شمال تا جنوب استان علاوه بر عرض ارادت و نوع‌دوستی در فضای مجازی از صفوف نماز و ایجاد تشکل‌های مردم‌نهاد گرفته تا با حضور در ادارات و نهادها در تلاش‌اند تا با جمع‌آوری کمک‌های اولیه و امدادی و با ارسال به مردم آسیب دیدیدِ و زلزله‌زده بر زخم گسترده برادران و خواهران خود مرهم بگذارند.

عکس‌ها و تصاویر دست‌به‌دست شده مردم در شبکه‌های موبایلی حکایت از جوش‌وخروش مردمی در گیلان دارد که بی‌قرار در حال تکاپو برای کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان و آسیب دیدگان هستند و به‌نوعی با یادآوری زلزله 31 خرداد سال 61 در تلاش‌اند تا رنج آسیب دیدگان را بکاهند و بار دیگر همزیستی برادر گونه خود را به یکدیگر اثبات کنند.

به گزارش دفتر خبرگزاری فارس از غرب گیلان، مردم سرزمین امامزادگان ابراهیم و اسحاق(ع) در میدان اصلی شهر شفت چادری به پا کرده‌اند و در حال جمع‌آوری کمک‌های مردمی هستند تا در اسرع وقت بتوانند کمک‌های نوع‌دوستانه خود را به منطقه زلزله‌زده ارسال کنند.

مردم نوع‌دوست بهجت(ره) و شیون فومنی نیز در چندین نقطه از شهر با به پا کردن چادرهای امدادی در حال دریافت کمک‌های نقدی و کالا و همچنین تجهیزات امدادی جهت جمع‌آوری و ارسال به مناطق زلزله‌زده ازجمله کرمانشاه هستند.

مردم شهرستان‌های آستارا و تالش نیز با حضور در مساجد و پایگاه‌های بسیج  و جمع‌آوری کمک‌های نقدی و تجهیزات امدادی در حال امدادرسانی به برادران و خواهران کرد خود در کرمانشاه هستند.

در شهرستان‌های رضوانشهر و ماسال نیز مردم از غافله نوع‌دوستی عقب نمانده‌اند و گزارش‌ها حاکی از جمع‌آوری کمک‌های نقدی، مالی و همچنین البسه گرم هستند تا هر چه سریع‌تر بر درد وسیع برادران کردنشین در شهرستان‌های قصر شیرین و سر پل ذهاب مرهم نهند.

از شهرستان‌های صومعه‌سرا و بندرانزلی مردم علاوه بر کمک‌های نقدی خود در تکاپو هستند تا برای کمک‌های حضوری به محل وقوع حادثه اعزام شوند تا بتوانند از نزدیک به مردم آسیب‌دیده خدماتی را در حد توان ارائه کنند.

به گزارش دفتر خبرگزاری فارس از شرق گیلان، مردمان دیار جلالیه نیز همچون سایر مردم نوع‌دوست با برپایی چادر و دریافت کمک‌های نقدی در تلاش‌اند تا کمک‌های مردمی را جمع‌آوری و به منطقه زلزله‌زده ارسال کنند.

همچنین نوع‌دوستان لنگرودی نیز دلشان درگرو خدمات‌رسانی به مردم زلزله‌زده است و در تلاش‌اند تا کمک‌های خود را به‌پایگاه‌هایی که از سوی کمیته امداد و پایگاه‌های بسیج  دایر شده ارائه کنند تا بتوانند هر چه سریع‌تر به مردم آسیب‌دیده کمک کنند.

از شرقی‌ترین شهرستان‌های گیلان همچون، رودسر، املش، رانکوه، لاهیجان و سیاهکل نیز خبرهای از آمادگی نیروهای مردمی و امدادی برای اعزام به مناطق زلزله‌زده خبر می‌دهند و علاوه بر این آمادگی کمک‌هایی نیز به‌صورت نقدی و غیر نقدی به‌پایگاه‌های جمع‌آوری کمک‌ها و هدایا صورت گرفته و قرار است پس از جمع‌آوری به مناطق زلزله‌زده ارسال شود.

مردمان سرزمین سید یونس رودباری نیز که خود تجربه زلزله‌ای پر خسارت‌بارتر از کرمانشاه رادارند از کمک‌هایشان دریغ نکرده‌اند و با ارائه کمک‌های نقدی و غیر نقدی در تلاش‌اند تا هر چه سریع‌تر خدمات عمومی، اولیه و امدادی به آسیب دیدگان و زلزله‌زدگان ارائه شود تا شرایط حیات به رون عادی برگردد.

علاوه برجوش و خروش مردمی دستگاه‌های دولتی نیز در پای‌کار هستند و شبانه‌روز در تلاش‌اند تا بتوانند باهم افزایی خدمات در جهت رفع آلام و دردهای زلزله‌زدگان بکوشند.

یوسف زاده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، حادثه شب گذشته در استان کرمانشاه و ایلام را متأثرکننده توصیف کرده و گفته که در همان ساعات اولیه با توجه به کمبود نیروهای متخصص و پرستار در منطقه زلزله‌زده، مقدماتی برای اعزام نیروهای درمانی و پزشکی صورت گرفته و همه نیروهای کادر پزشکی و درمانی در آماده‌باش کامل هستند.

وی همچنین روسای بیمارستان‌ها را ملزم به حفظ آمادگی کامل تمامی واحدهای درمانی و تشخیصی دانسته و گفته در حال حاضر نیاز مناطق زلزله‌زده ازلحاظ کادر درمانی، رشته‌های تخصصی جراحی مغز و اعصاب، جراحی عمومی، ارتوپدی، طب اورژانس، متخصص بیهوشی و کادر پرستاری هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در ادامه نیز بیان کرده که گروه‌درمانی دانشگاه علوم پزشکی متشکل است از یک نفر متخصص جراحی مغز و اعصاب، 2 نفر متخصص ارتوپدی، یک نفر متخصص بیهوشی، 27 نفر پرستار و کمک بهیار، یک نفر کارشناس بهداشت محیط و 14 نفر تکنسین فوریت‌های پزشکی به همراه سه دستگاه آمبولانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس به استان کرمانشاه اعزام‌شده‌اند.

محمدی، رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) گیلان نیز از ارائه خدمات مددکاری و کمک‌های مالی و نقدی برای زلزله‌زدگان خبر داد و گفته که کمیته امداد بر اساس رسالت خود کمک‌های مردمی را جمع‌آوری می‌کند و در اسرع وقت به مناطق زلزله‌زده اعزام خواهد کرد.

وی مراجعه مردم به واحدهای جمع‌آوری کمک‌های مردمی را خودجوش خوانده و گفته که مردم خودشان سؤال می‌کنند که باید به کجاها مراجعه کنند تا کمک‌های نقدی و غیر نقدی خود را بتوانند به مناطق زلزله‌زده ارسال کنند.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) گیلان با اعلام اینکه هنوز کمیته امداد مرکزی از ما درخواست کمک نکرده و ما فقط کمک‌های مردمی را جمع می‌کنیم اما زمان ارسال کمک‌های مردمی به مناطق زلزله‌زده هنوز مشخص نیست.

همچنین مرادی، مدیرکل انتقال خون گیلان نیز از آمادگی پایگاه‌های دریافت خون خبر داده و گفته که مراکز انتقال خون در سراسر استان گیلان طی امروز و روزهای آینده از ساعت 8  صبح تا 4بعدازظهر جهت ارائه خدمات و تأمین خون موردنیاز آماده پذیرش هست.

وی گفته که در استان گیلان به همه گروه‌های خونی نیاز داریم امام با توجه به شرایط بحرانی در غرب کشور اولویت با گروه خونی o منفی و مثبت است و شهروندان نوع‌دوست می‌توانند برای اهداء خون به مراکز اهدای خون سراسر استان مراجعه کنند.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 37821

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر