مدیرکل گمرک شهرستان آستارا خبر داد

ارزآوری 103 میلیون دلاری صادرات کالا از مرز آستارا

مدیرکل گمرک شهرستان آستارا از صادرات 191 هزار تن کالای غیرنفتی به ارزش 103 میلیون دلار از مرز زمینی گمرک این شهرستان طی هشت ماه گذشته خبر داد.

ارزآوری 103 میلیون دلاری صادرات کالا از مرز آستارا

گیلان خبر: رسول امیدی از صادرات 191 هزار تن کالای غیرنفتی به ارزش 103 میلیون دلار از مرز زمینی گمرک این شهرستان طی هشت ماه گذشته خبر داد و اظهار کرد: این مقدار کالا به کشورهای روسیه، جمهوری آذربایجان و گرجستان صادر شده است.

وی عمده کالاهای صادره شده را محصولات کشاورزی، مواد غذایی، سیمان، گچ، شوینده‌ها، محصولات شیمیایی، پارچه، صنایع‌دستی، فرش و موکت، لباس، کیف و کفش، مصالح ساختمانی و پلاستیکی، محصولات معدنی و فلزی دانست. 

به گفته مدیرکل گمرک شهرستان آستارا، 165 هزار تن کالا به ارزش 58 میلیون دلار نظیر مواد شیمیایی، چوب، آهن‌آلات، ماشین‌آلات و لوازم برقی در مدت مذکور از مبدأ گمرک این شهرستان از طریق کشورهای روسیه، گرجستان و جمهوری آذربایجان وارد کشور شده است.

امیدی از صادرات 89 تن کالا به ارزش 264 هزار دلار در قالب تجارت چمدانی خبر داد و تصریح کرد: عمده کالای صادرات چمدانی از گمرک آستارا به جمهوری آذربایجان شامل مواد غذایی، محصولات کشاورزی و مواد پلاستیکی است.

وی ترانزیت خارجی ورودی کالا در مدت مذکور را 60 هزار تن کالا به ارزش 99 میلیون دلار از طریق گمرک آستارا دانست و گفت: میزان ترانزیت خارجی ورودی مذکور در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزن 65 درصد و به لحاظ ارزش دلاری 14 درصد افزایش داشته است.

این مسئول عمده کالای ترانزیت خارجی ورودی را لوازم چوبی، فرآورده‌های نفتی، پنبه، الیاف مصنوعی، شمش آهن، مس، پشم‌شیشه و ورق آهن دانست و افزود: این مقدار کالا از کشورهای آذربایجان، روسیه، گرجستان و اوکراین به مقصد ترکیه، عراق و امارات متحده عربی ترانزیت شده است.

امیدی میزان ترانزیت خارجی خروجی را 189 هزار تن کالا به ارزش 866 میلیون دلار دانست و گفت: این میزان کالا از قاره‌های مختلف به کشورهای آذربایجان، روسیه، گرجستان و اکراین است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ وزن 20 درصد و به لحاظ ارزش دلاری 43 درصد افزایش داشته است.

وی با اشاره به نوع کالای ترانزیت شده خاطرنشان کرد: کالای ترانزیت شده شامل لوازم برقی، مصالح ساختمانی، گچ، سیمان، ظروف شیشه‌ای، لباس، محصولات کشاورزی، لوازم بهداشتی، خودروی سواری، مبلمان و ماشین‌آلات بوده است.

امیدی تعداد مسافران ترددکننده از مرز زمینی آستارا در مدت مذکور را 507 هزار و 314 نفر اعلام کرد و افزود: آمار مسافران ترددکننده نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ مسافران خروجی و ورودی یک درصد افزایش داشته است.

مدیرکل گمرک شهرستان آستارا به کاهش 10 درصدی درآمد عمومی اداره‌ کل گمرک این شهرستان در هشت ‌ماهه نخست سال جاری اشاره کرد و افزود: درآمد گمرک آستارا در این مدت 267 میلیارد و 795 میلیون ریال بوده است.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 38457

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر