گزارشی از خودکفایی صنایع دفاعی دریایی

خروش "سپر" مدرن تمام ایرانی در امواج خزر

صبح امروز مراسم "الحاق ناو سپر" با حضور امیر حاتمی وزیر دفاع در منطقه چهارم نداجا در بندرانزلی عملیاتی شد.

خروش "سپر" مدرن تمام ایرانی در امواج خزر

گیلان خبر: مراسم "الحاق ناو سپر" جدیدترین ناو موشک انداز ایرانی از کلاس سینا و چهارمین ناو از این کلاس در دریای شمال است که صبح امروز با حضور امیر حاتمی وزیر دفاع در منطقه چهارم نداجا در بندرانزلی عملیاتی شد.

 

*تمام نیازهای بومی دریایی در داخل تولید می‌شود

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در این مراسم بابیان اینکه ناو موشک‌انداز ایرانی سپر که نمادی از اقتدار و صرف فعل خواستن ایرانی است اظهار کرد: موشک‌انداز سپر بیانگر توانایی ایران در ساخت موشکی انداز با سطح بالا است.

امیر حاتمی با تأکید بر توانایی طراحی، ساخت و تولید با تکیه بر توان و نبوغ ایرانی بیان کرد: من‌بعد تمام نیازهای بومی دریایی در داخل تولید خواهد شد.

وی بابیان اینکه همسایه در حاشیه دریای خزر مقید و پایبند بر ایجاد امنیت و آسایش هستند گفت: همه کشورهای حاشیه خزر تاکید دارند تا آسایش و امنیت منطقه و دریا را ایجاد کنند.

 وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح افزود: ما آمادگی داریم در راستای اراده رهبران منطقه و پشتیبانی این اراده پشتیبانی‌های دفاعی و نظامی را شکل دهیم.

 

*ناو "سپر"  نماد قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران است

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز در این مراسم اظهار کرد: کشورها توانستند زیست خود را با دریا پیوند زده و تمام حوزه‌های اقتصاد، فرهنگ سیاست، دفاع و امنیت جامعه را در نسبتی معنی‌دار با دریا قرار دهند و دریا مهم‌ترین درگاه ارتباطی آنان با جهان قرارگرفته است.

امیر دریادار حسین خانزادی با اشاره به اینکه از جمع ۱۵ همسایه با ۸۰ درصد آن‌ها مرز دریایی داریم بیان کرد: نیروی دریایی راهبردی مکلف به ایجاد ظرفیت‌ها و قابلیت‌هایی است که متضمن برقراری امنیت و صلح پایدار از طریق حضور اثربخش در دریافت و ایجاد بازدارندگی باشد.

وی از ناو "سپر"  به عنوان نماد قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران یاد کرد و افزود: این ناو موشک‌انداز مکمل ظرفیت‌هایی است که در کنار سایر ناوهای ساخته‌شده به دست توانمند فرزندان ایران اسلامی در نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و صنایع وابسته به آن امکان برقراری تعاملی معنی‌دار با دوستان و همسایگان دریای خزر را فراهم می‌کند.

 

*بکارگیری 65 سامانه ایرانی در ناو موشک‌انداز کلاس "سینا"

به گفته رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع ساخت این الحاق ناو "سپر"  چهار سال به طول انجامید که برای ساخت و راه‌اندازی این ناو بیش از ۶۵ سامانه مکانیکی و تأسیساتی، برق و الکترونیک و مخابرات هدایت  بکار برده شده است.

امیر رستگاری با اشاره به اینکه یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار ساعت کار و بیش از ۱۰ هزار فعالیت اجرایی برای ساخت این ناو بکار رفته است گفت: ۴۰۰ مرکز صنعتی و پژوهشی با همکاری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و نیز متخصصین نیروی دریایی راهبردی ارتش در تیرماه سال جاری به اتمام و در مردادماه آزمایش و اجرا خواهد شد.

رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع با اشاره به ۷۷ دوره آموزشی بالغ‌بر ۱۵ هزار ساعت آموزش تئوری در اجرا و آزمایش ناو سپر بیان کرد: این آموزش‌ها در سه سطح سازمانی، میانی و کارخانه‌ای برای کارکنان این ناو قرارگرفته است.

وی با اشاره به استفاده فناوری‌های نوین و بومی بکار رفته در ناو سپر گفت: سامانه رادار کنترل آتش پیشرفته، سامانه رادار سطحی، سامانه رادار پیشرفته، سامانه هدایت آتش موشک و توپخانه و سامانه جنگ‌های الکترونیکی و مخابراتی امن یکپارچه، سامانه کنترل مانیتورینگ جامع و پروانه بهینه‌سازی شده و موتورهای دیزل بهینه‌سازی شده بومی هستند.

رستگاری از افزایش قدرت دفاعی، ورود به عرصه طراحی و بهینه‌سازی انواع ناوهای موشک‌انداز، تکمیل زنجیره آموزشی نیروی دریایی ارتش راهبردی جهت تکمیل دوره‌های دانشگاه افسری حضرت امام (ره) و درجه‌داران مرکز آموزش‌های تخصص دریایی دریای خزر از مهم‌ترین دستاوردهای اجرای این پروژه یاد کرد.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 38815

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر