رئیس انجمن برنج گیلان :

حجتی تصمیم‌گیرنده نهایی در کنترل واردات برنج نیست

رئیس انجمن برنج گیلان گفت: تصمیم‌گیرنده نهایی در کنترل واردات برنج فقط حجتی نیست بلکه شریعتمداری و کسانی دیگر هم در واردات و کنترل برنج نقش دارند.

حجتی تصمیم‌گیرنده نهایی در کنترل واردات برنج نیست

گیلان خبر: قربانعلی قربانی بابیان اینکه وزیر جهاد با اعلام ممنوعیت واردات قدم خوبی برداشته اظهار کرد: طبق تصمیمات گذشته، قرار بود دولت برای کاهش واردات به تولیدکننده سوبسید بپردازد تا هزینه‌های تولید کاهش پیدا کند.

وی بابیان اینکه سوبسید دولت موجب کاهش قیمت نهایی برنج داخل می‌شود، افزود: اگر در حال حاضر قیمت یک کیلو برنج 11 هزار تومان است با ارائه یارانه دولت به نهاده‌های کشاورزی صد درصد قیمت نهایی برنج برای مصرف‌کننده ارزان‌تر خواهد بود.

رئیس انجمن برنج کشور بابیان اینکه ارائه سوبسید به نفع تولیدکننده و مصرف‌کننده است، گفت: متأسفانه سوبسید نهاده‌های کشاورزی از سوی دولت محقق نشد و ما همچنان شاهد افزایش قیمت برنج در کشور و در پی آن واردات برنج هستیم.

قربانی بابیان اینکه با واردات برنج نمی‌توان مشکل کسری آن را حل کرد بلکه این تصمیمی مقطعی است، خاطرنشان کرد: باید وکیل، وزیر و کشاورز دست‌به‌دست هم دهند تا برنج ارزان تولید و در اختیار مصرف‌کننده قرار بگیرد.

وی با اشاره به اقدامات انجام‌شده از سوی دولت درزمینهٔ کمک به تولید و مکانیزه کردن نهاده‌های کشاورزی بیان کرد: در حال حاضر بالای 65 درصد برنج با دستگاه نشا و با کمباین بریده می‌شود و کاربرد انسان در تولید بسیار پایین هست که بیانگر خدمات ارائه‌شده دولت به کشاورزان است.

رئیس انجمن برنج گیلان با اشاره به مقطعی بودن دستور منع واردات افزود: تصمیم‌گیرنده نهایی در کنترل واردات برنج فقط حجتی نیست بلکه شریعتمداری و کسانی دیگر هم در واردات و کنترل برنج نقش دارند.

قربانی با تاکید بر اینکه واردکنندگان برنج برای خود یک مافیای بزرگ هستند، گفت: ما بالای 600 هزار تن کسری برنج داریم اما متأسفانه بالای یک‌میلیون و 500 هزار تن برنج وارد کشور کرده‌اند.

وی با طبیعی و قانونی برشمردن منع واردات از سوی وزیر جهاد کشاورزی گفت: نصب بنر تقدیر و تشکر اتحادیه تولیدکنندگان برنج گیلان با نیت شخصی بوده و اما اقدامات وزیر را به فال نیک می‌گیریم.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 38911

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر