معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در رشت:

زیرساخت‌های خوب پژوهشی در کشور وجود ندارد

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه زیرساخت خوبی برای فعالیت‌های پژوهشی در کشور وجود ندارد گفت: ما هنوز برای مطالعات ژنتیکی بیماران را به خارج از کشور بفرستیم.

زیرساخت‌های خوب پژوهشی در کشور وجود ندارد

گیلان خبر: رضا ملک‌زاده صبح امروز در همایش بزرگداشت هفته پژوهش در سالن بانک صادرات مرکزی رشت با اشاره به چشم‌انداز علم و فناوری در برنامه پنجم و ششم توسعه اظهار کرد: ما باید در سال ۱۴۰۴ به برترین مقام در حوزه سلامت برسیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به افزایش فعالیت‌های پژوهشی در سطح بین‌الملل گفت: ما باید روی شرکت‌های دانش‌بنیان سرمایه‌گذاری کرده و عمده پژوهش‌های خود را در مجلات بین‌المللی چاپ کنیم.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته ۱۰۰ میلیارد تومان بودجه برای تحقیقات گرفته‌شده است تصریح کرد: ما توانستیم بالاتر از ۶۰۰ میلیارد تومان برای تحقیقات و پژوهش‌ها دریافت کنیم.

ملک‌زاده با تأکید بر اینکه ایران در مقایسه با کشورهای دنیا مبلغ و زمان زیادی را صرف تحقیقات نمی‌کند گفت: متأسفانه کره جنوبی درزمینهٔ تحقیقات و فناوری سرمایه کلانی دارد و حتی در برخی مواقع جایگاه ایران را نیز تصاحب کرده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت مشکل کمبود هزینه‌های پژوهشی را به دلیل مشکلات اقتصادی دانست و افزود: باید به‌طورکلی تمام مسائل مربوط به سرمایه‌گذاری را بازبینی کنیم.

وی با بیان اینکه زیرساخت خوبی برای فعالیت‌های پژوهشی در کشور وجود ندارد بیان کرد: ما هنوز برای مطالعات ژنتیکی، باید بیماران را به خارج از کشور بفرستیم.

ملک‌زاده با تأکید بر اینکه دانشگاه گیلان طرحی برای حمایت به وزارت علوم نداده است گفت: ما تلاش کردیم تا دانشگاه‌های کشور با دانشگاه‌های بین‌المللی تعامل کنند و از طرح‌ها حمایت خواهیم کرد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با تأکید بر اینکه اساس و ثروت یک ملت نیروهای انسانی با استعداد هستند اظهار کرد: ما از جوان‌هایی که طرح‌های خوب دارند حمایت می‌کنیم و از استادیاران جوان گرنت‌های حمایتی دادیم.

وی از رتبه ۱۶‌ ایران در انتشار مقالات جهانی خبر داد و افزود: ما 10 سال زودتر از افق چشم‌انداز به رتبه اول منطقه رسیدیم، ما باید با دنیای علم جهانی تعامل برقرار کنیم.

ملک‌زاده عشق را لازمه کار پژوهشی دانست و اظهار کرد: باید فراتر از کارآموزشی دانشگاهی پیش رفت و مراکز مجهز آموزشی و نظارتی برای مطالعاتی احداث کنیم چیزی که در کشور وجود ندارد و استان گیلان قابلیت راه‌اندازی این مرکز را دارد.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 39479

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر