سیاه‌چاله‌هایی به نام آسفالت در رشت

آسفالت شهر رشت روزبه‌روز حالش بدتر می‌شود و در این میان وعده‌هایی که زمان تحقق آن به خواب‌وخیالی می‌ماند بر نگرانی شهروندان می‌افزاید.

سیاه‌چاله‌هایی به نام آسفالت در رشت

گیلان خبر: چند سالی است که کیفیت نامرغوب آسفالت رشت زبانزد خاص و عام شده است، آسفالت رشت به حدی بی‌کیفیت است که گاهی اوقات عمری کوتاه‌تر از دو ماه دارد.

در ابتدای فعالیت شورای چهارم رشت زمزمه‌هایی در خصوص راه‌اندازی کارگروه آسفالت مطرح شد اما باگذشت چند ماه از تشکیل این کارگروه اتفاق خاصی نیفتاد و پرونده کارگروه نیز مختومه شد.

آسفالت رشت روزبه‌روز حالش بدتر می‌شود و در این میان وعده‌هایی که زمان تحقق آن به خواب‌وخیالی می‌ماند بر نگرانی شهروندان می‌افزاید.

* رشت فاقد لایه‌های زیرسازی مناسب آسفالت است

عضو هیأت علمی دانشگاه گیلان اظهار کرد: خیابان‌های شهر رشت فاقد لایه‌های زیرسازی مناسب و در حد قابل‌قبول آئین‌نامه‌ها است.

مهیار عربانی با اشاره به علل وضعیت نامناسب آسفالت شهر رشت گفت: برای داشتن یک‌رویه آسفالتی مناسب باید سه اصل طراحی صحیح، استفاده از مواد و مصالح باکیفیت مناسب و درنهایت اجرای مناسب آسفالت موردتوجه باشد.

وی افزود: به‌منظور کاهش رفع مشکلات و خرابی‌های زودهنگام آسفالت در سطح رشت باید کلیه خیابان‌ها، جاده‌های فرعی و اصلی مهم طراحی روسازی بشود.

عربانی بابیان اینکه عملیات اجرایی آسفالت باید در زمان مناسب انجام شود تصریح کرد: انجام هرگونه عملیات اجرایی در شرایط آب و هوایی مناسب انجام و با استفاده از ماشین‌آلات پیشرفته و مناسب و اپراتورهای مجرب و نظارت مستمر و با رعایت موارد مندرج در مشخصات فنی و عمومی راه‌ها صورت پذیرد.

عضو هیأت علمی دانشگاه گیلان بیان کرد: آزمایش کنترل کیفیت آسفالت بلافاصله پس از اجرا بر اساس استاندارد و به‌منظور اطمینان از کیفیت لایه‌های آسفالت ازجمله مباحث مهمی است که باید به آن توجه شود.

عربانی با اشاره به اینکه تجهیزات کارخانه آسفالت نیازمند به‌روزرسانی است گفت: ماشین‌آلات و کوبش کارخانه آسفالت باید به‌روزرسانی شده و در مقاطع مختلف مورد بازرسی و کنترل کیفیت قرار بگیرد.

*وضعیت آسفالت رشت مایه شرمندگی است

یکی از شهروندان رشت در خصوص وضعیت نامناسب آسفالت شهر اظهار کرد: وضعیت آسفالت رشت مایه شرمندگی، غیرقابل‌تحمل و موجب آزار شهروندان است.

سهیل غیوری افزود: اگر لحظه‌ای هنگام راه رفتن در خیابان‌ها غفلت کنیم یقیناً دریکی از چاله‌وچوله‌های رشت افتاده و آسیب می‌بینیم.

وی بابیان اینکه وعده‌های توخالی در خصوص رفع مشکل آسفالت رشت خسته‌کننده شده است گفت: درگذشته که مأموران شهرداری رشت با فرغون برای انجام آسفالت به کوچه‌ها شهر می‌آمدند عملکردشان بسیار رضایت‌بخش‌تر از شرایط فعلی بود.

غیوری بیان کرد: بارها هنگام عبور و مرور در خیابان‌های شهر به‌طور ناگهانی پاهایمان در چاله‌وچوله‌های سطح رشت گیرکرده و موجب شده تا تعادل خود را ازدست‌داده و بر زمین بیافتیم.

این شهروند رشتی افزود: از اعضای شورا و شهردار رشت تقاضا داریم برای رفع مشکل آسفالت شهر چاره‌ای بیاندیشند و این دغدغه شهروندان را برطرف کنند.

*عضو شورای اسلامی شهر رشت: فضای شهرداری رشت درگیر رانت و بازی‌های دوستانه شده است

عضو شورای اسلامی شهر رشت با ابراز گلایه از کیفیت نامطلوب آسفالت رشت و عدم پاسخگویی متولیان اجرای آسفالت در شهر گفت: متأسفانه فضای شهرداری در مباحثی ازجمله آسفالت درگیر رانت، بازی‌های دوستانه و سودجویی شده و این‌یکی از دلایل مهم کیفیت نامطلوب آسفالت رشت است.

حامد عبداللهی افزود: قرار بود در زمان اجرای آسفالت در مناطق شهرداری رشت ناظرین کیفیت حضورداشته باشد و در این راستا با شرکت (آرمان‌شهر) نیز قرارداد منعقد شد.

وی با اشاره به اینکه ناظرین شرکت (آرمان‌شهر) در زمان اجرای آسفالت حضور عملی و فیزیکی ندارند تصریح کرد: این شرکت قرارداد میلیاردی با شهرداری رشت منعقد کرده است و بر اساس آن باید در هرکدام از مناطق پنج‌گانه شهرداری پنج نفر ناظر آسفالت معرفی نموده تا در زمان اجرای آسفالت مناطق حضورداشته باشند.

عبداللهی خواستار ارائه لیست ناظرین آسفالت شرکت (آرمان‌شهر) طرف قرارداد با شهرداری رشت شد و بیان کرد: تاکنون چند مرحله خواستار ارائه لیست ناظرین این شرکت که با مناطق شهرداری در حال همکاری هستند شده‌ام اما تاکنون هیچ پاسخی دریافت نکرده‌ام.

عضو شورای اسلامی شهر رشت گفت: باید با متخلفین در حوزه آسفالت رشت برخورد شود و افرادی که در این حوزه کوتاهی و خیانت می‌کنند معرفی شوند.

 پرداختن به وضعیت نامطلوب آسفالت رشت تکرار مکرراتی است که متأسفانه تاکنون در خصوص آن چاره‌اندیشی نشده است.

انتظار می‌رود باگذشت چند ماه از فعالیت شورای پنجم رشت و تشکیل کمیسیون‌های تخصصی برای رفع این مشکل چاره‌اندیشی شده و با عزم و اراده جدی در راستای رفع معضل کیفیت نامطلوب آسفالت اقدام شود.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 40884

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر