عضو کمیسیون بهداشت، درمان مجلس شورای اسلامی:

طرح قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری باید درلایحه ثبت می‌شد

عضو کمیسیون بهداشت، درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری باید در لایحه ثبت می‌شد گقت: اگر این طرح در لایحه آمده بود خانه بهداشت با فرصت مناسبی می‌توانست دراین‌باره دقیق‌تر و کارشناسی‌تر کار کند.

طرح قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری باید درلایحه ثبت می‌شد

گیلان خبر: منوچهر جمالی شامگاه یک‌شنبه در نشست خبری با اشاره به مصوب شدن قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در سال گذشته اظهار کرد: مجلس برای استفاده از اعتبارات عمومی در حدود یک سال گذشته از طریق کمیسیون بهداشت، درمان ‌و آموزش پزشکی مصوبه‌ای گرفته‌ که تاکنون اجرانشده است.

وی گفت: در لایحه بودجه در رابطه با قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری موضوعی بیان‌نشده ولی در کمیسیون بهداشت طرحی آورده شد که در کمیسیون تلفیق رد شد.

عضو کمیسیون بهداشت، درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری باید در لایحه ثبت می‌شد افزود: اگر این طرح در لایحه آمده بود خانه بهداشت با فرصت مناسبی می‌توانست دراین‌باره دقیق‌تر و کارشناسی‌تر کار کند.

جمالی با اشاره به اینکه در این طرح آمده بود که از افزایش قیمت حامل‌های انرژی مبلغ یک هزار میلیارد تومان برای تعرفه گذاری خدمات پرستاری گذاشته شود بیان کرد: وقتی قیمت حامل‌های انرژی تکلیفش روشن شد خودبه‌خود این طرح هم خارج شد.

وی با تأکید بر تعرفه گذاری خدمات پرستاری گفت: پرستاران از این قوانین تعرفه گذاری خدمات پرستاری می‌توانند استفاده کنند و لازم بوده که وزارت بهداشت نیز ‌در این خصوص جدیت بیشتری داشته باشد.

عضو کمیسیون بهداشت، درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری به موضوع سختی کار و سبک یا سنگین بودن آن پرداخته می‌شود خاطرنشان کرد: به‌طور مثال بین پرستار شاغل در بخش چشم و پرستار شاغل در بخش icu ازنظر سختی کار باید تفاوت وجود داشته باشد که در قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری به این موضوع پرداخته‌شده و برای کارهایی که در بخش‌های مختلف انجام‌شده ارزش‌گذاری می‌کنند.

جمالی با بیان اینکه باید پرستاری که در بخش سخت‌تری کارکرده دریافتی بیشتری داشته باشد افزود: آن‌کسی که کار سنگین‌تر و تعداد کارهای آن بخش مربوطه را انجام داده طبیعتاً باید درآمد و دریافتی بیشتری داشته باشد اما این موضوع هنوز به‌خوبی اجرا نمی‌شود و در قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری این اتفاق هنوز نیفتاده و به همین دلیل دریافتی پرستاران بخش‌های مختلف خیلی تفاوت خاصی نیست.

وی با بیان اینکه باید این تفاوت‌ها در این بخش‌ها رعایت شده و این مسائل به‌درستی دیده شود گفت: با اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری از بخش‌هایی مانند بخش‌های ICU و اورژانس که مقدار کار سخت و سنگین‌تری دارند به دلیل افزایش دریافتی رغبت و استقبال بیشتری خواهد شد.

عضو کمیسیون بهداشت، درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به دلیل عدم وجود تفاوت بین بخش‌های سنگین و سبک، پرستاران به انجام کارهای سبک راغب‌تر هستند افزود: این مسئله به خاطر این بوده که دریافتی‌ها در بخش‌های مختلف خیلی تفاوت ندارد.

جمالی با بیان اینکه به دلیل کمبود پرستار فشار بر روی آن‌ها بیشتر است بیان کرد: بین نسبت تعداد پرستارها و تعداد تخت‌ها با استاندارد بین‌المللی فاصله‌ وجود دارد و باید تلاش کرد که به حداقل استاندارد رسید و به ازای هر تخت دو پرستار وجود داشته باشد که البته با استاندارد جهانی و‌ بین‌المللی فاصله زیاد است.

وی با اشاره به اینکه فشار کاری روی پرستارها زیاد است افزود: به دلیل تعداد کم پرستاران، اضافه‌کاری اجباری هم برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود که این اضافه‌کاری اجباری نیز قانون ارتقا بهره‌وری را مقداری تحت شعاع قرار می‌دهد.

عضو کمیسیون بهداشت، درمان مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی در تلاش بوده که بیشترین خدمات و حمایت را برای پرستاران داشته باشند اما فعلاً توانمندی در همین حد است.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 41343

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر