رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان:

جهاد دنبال کشت دوم یا جایگزین در گیلان است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان بابیان اینکه جهاد دنبال کشت دوم، تلفیقی و یا جایگزین در گیلان است، گفت: افزایش 20 درصدی برنج در گیلان باوجود زمین‌های حاصلخیز قابل دست‌یابی است.

جهاد دنبال کشت دوم یا جایگزین در گیلان است

گیلان خبر: علیرضا شعبان نژاد پیش از ظهر امروز در نشست خبری و رونمایی از مطلوب سازی تولید برنج با راهبرد مدیریت تغذیه در گیاه برنج در سالن شهدای صالحین سپاه قدس گیلان اظهار کرد: استان استعداد خدادادی در حوزه کشاورزی دارد و ما باید از آن درست استفاده کنیم.

وی با اشاره به وجود آب ارزان و زمین مساعد کشاورزی در گیلان افزود: باوجود ثروت‌ها و ذخایر خدادادی ازجمله زمین‌های حاصل خیز در گیلان داشتن فقیر در گیلان برای ما مسئولان سزاوار نیست.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با اعلام اینکه بخش وسیعی از فضا و زمین در استان مستعد کشاورزی و قابلیت تولید دارند گفت: بر اساس آمارهای موجود در کشور حدود سه میلیون تن برنج موردنیاز مردم ایران است گرچه در این آمار تناقض‌هایی نیز وجود دارد.

شعبان نژاد بابیان اینکه حرکت خوداتکایی و نهایتاً خودکفایی در برنج راحت‌تر از خودکفایی در گندم است خاطرنشان کرد: درکشت گندم نگاه ما به آب آسمان هست اما درکشت برنج از آب ذخیره‌شده استفاده می‌شود که در جای خود بسیار مهم و حائز اهمیت است.

وی با اشاره به آمارها مبنی بر اینکه در چند سال آینده هیچ برنجی در بازار عرضه نخواهد شد بیان کرد: در گیلان238 هزار هکتار زمین کشاورزی با  300 هزار بهره‌مند داریم که به‌عنوان استان فقیری شمرده می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان بابیان اینکه برداشت شلتوک در گیلان کمتر از 4 تن است اظهار کرد: با توجه به استعداد و ابزارهای ممکن می‌توان افزایش برداشت 20 درصدی برنج را داشته باشیم.

شعبان نژاد با تاکید بر اینکه جهاد دنبال کشت دوم ، تلفیقی و یا جای گزین در گیلان است افزود: در گیلان محصولی کشت می‌شود که یک‌چهارم تولید در سایر استان‌ها برداشت می‌شود و بیانگر این است که باید رویکردها در تولید تغییر کند.

وی با اشاره به اینکه باید سختی کار کشاورزی از استان دور شود گفت: باید بسترها فراهم شود تا تجهیزات و ماشین‌آلات کشاورزی نو جایگزین شیوه سنتی شود و با اصلاح زهکش‌ها و به زراعی سطح بهره‌وری را افزایش دهیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با اعلان اینکه در 5 سال اخیر بالای 10 هزار ماشین‌آلات کشاورزی در اختیار گیلانیان قرارگرفته بیان کرد: در سال گذشته 130 هزار هکتار نشا در گیلان ماشینی انجام‌شده که کاهش سختی کار و هزینه را در برداشته است.

شعبان نژاد گفت: در حال حاضر بیش از 20 نوع کود موردنیاز و سایر نهاده‌ها در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

وی بابیان اینکه 150 تن بذر اصلاح‌شده برنج در اختیار کشاورزان توزیع می‌شود تصریح کرد: در کار جهادی ثمره و افزایش خدمات‌رسانی به مردم بیشتر خواهد بود و تمام خدمات سازمان جهاد تاکنون با رویکرد جهادی به کشاورزان عرضه‌شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان بابیان اینکه در کار جهادی نباید نگاه سازمانی داشت گفت: ما معتقدیم باید کشاورز را با خود همراه کرد و در تمامی مشارکت‌ها رشد و نمو کشاورزان از اولویت ما باشد.

شعبان نژاد با اعلام اینکه امکانات در حد امکان برای کشاورزان فراهم می‌شود افزود: جهاد کشاورزی در کنار سپاه به حمایت از کشاورزان می‌شتابد و در این راه کوتاهی نخواهیم داشت.

 

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 41514

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر