معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گیلان:

مردان به مسئله خود مراقبتی و کنترل بیماری توجه نمی‌کنند

معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان با بیان اینکه هر فرد باید پنج روز در هفته، یا 150 دقیقه در هفته ورزش کند گفت: مردان به مسئله خود مراقبتی و کنترل بیماری‌هایی مثل فشارخون و دیابت توجه زیادی نمی‌کنند و این عامل یکی از مواردی است که منتج به مرگ زودرس مردان نسبت به زنان می‌شود.

مردان به مسئله خود مراقبتی و کنترل بیماری توجه نمی‌کنند

گیلان خبر: علی‌نقی کریمی پیش از ظهر امروز در همایش هفته ملی سلامت مردان در سالن اجتماعات معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اهمیت نقش سلامت در میزان امید به زندگی انسان اظهار کرد: هرساله یکم اسفند تا هفتم آن را به‌عنوان هفته سلامت مردان نام‌گذاری می‌کنند.

وی با بیان اینکه ورزش کلید طلایی سلامت مردان است افزود: حوادث ترافیکی، حوادث شغلی، اعتیاد، ایدز، استعمال دخانیات، چاقی شکمی و عدم مراجعه به دریافت خدمات بهداشتی از عواملی است که امید به زندگی مردان را تحت‌الشعاع قرار داده و منجر به کم بودن میزان امید به زندگی آنان نسبت به زنان است.

معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان تصریح کرد: اگرچه میزان استعمال دخانیات مردان بیشتر از زنان است اما اخیراً شاهد فعالیت فرهنگی کاذب کمپانی‌ها علیه زنان جهت استعمال بیش‌ازپیش آنان هستیم که توجه به آن ضروری است.

کریمی با اذعان به اینکه اغلب مردان بعد از ابتلا به بیماری به مراکز خدمات بهداشتی و درمانی مراجعه می‌کنند بیان کرد: مردان به مسئله خود مراقبتی و کنترل بیماری‌هایی مثل فشارخون و دیابت توجه زیادی نمی‌کنند و این عامل یکی از مواردی است که منتج به مرگ زودرس مردان نسبت به زنان می‌شود.

معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان با تأکید بر اهمیت فعالیت فیزیکی برای سلامتی انسان گفت: عدم توجه به فعالیت فیزیکی کافی نیز یکی دیگر از عوامل قابل‌تأملی است که منجر به مرگ زودرس انسان می‌شود.

وی از کشور ژاپن به‌عنوان کشوری با بالاترین میزان امید به زندگی یادکرد و افزود: ژاپنی‌ها همواره در اماکن عمومی ترغیب به ورزش می‌شوند و در گروه‌های مختلف ورزشی عضو بوده و همواره فعالیت بدنی بالایی دارند.

کریمی با بیان اینکه کنترل فشارخون، چربی خون، قند خون و چاقی می‌تواند از میزان ابتلا به بیماری‌ها بکاهد اظهار کرد: مردان باید امر پیشگیری و غربالگری را جدی بگیرند زیرا بر اساس آمار میزان مصرف الکل و سیگار در مردان بیشتر است.

معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان درباره شیوه زندگی نامطلوب مردان گفت: افزایش وزن، عدم مصرف پنج وعده میوه در روز، فعالیت بدنی کم و کلسترول بالا از عواملی است که منجر به مرگ زودرس و پایین آمدن میزان امید به زندگی مردان می‌شود.

 وی با تأکید بر اینکه هر فرد باید پنج روز در هفته، یا 150 دقیقه در هفته ورزش کند گفت: حرکت بدنی، دوری از دخانیات و الکل، کنترل دیابت و فشارخون ازجمله عواملی است که می‌تواند میزان امید به زندگی مردان را افزایش دهد.

کریمی با بیان اینکه متقاضیان می‌توانند خدمات مربوطه را به‌طور رایگان در مراکز بهداشت دریافت کنند افزود: تمرینات بدنی یکی از راه‌های مطمئن برای کنترل بسیاری از بیماری‌هاست.

 معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان هدف از نام‌گذاری هفته ملی سلامت را ترغیب و حساس سازی مردان نسبت به‌سلامت خود دانست و تصریح کرد: ترویج فرهنگ پیشگیری اولیه و تشخیص به هنگام بیماری‌های بدون علامت و همچنین افزایش دسترسی آنان به اطلاعات سلامتی از طریق رسانه‌ها و گسترش فرهنگ همکاری از اولویت‌های سیستم سلامت کشور است.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 41839

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر