موزه حکیم‌نظامی آستارا باز یا بسته ؟!

موزه فرهنگ و آموزش حکیم‌نظامی شهرستان آستارا که چندی پیش خبر بازگشایی مجدد آن از طریق صداوسیما و تعدادی از خبرگزاری‌های رسمی کشور با آب‌وتاب رسانه‌ای شد گویا از فردای روز بازگشایی، دوباره بسته شده است.

موزه حکیم‌نظامی آستارا باز یا بسته ؟!

گیلان خبر: موزه فرهنگ و آموزش حکیم‌نظامی این شهرستان که چندی پیش خبر بازگشایی مجدد آن از طریق صداوسیما و تعدادی از خبرگزاری‌های رسمی کشور با آب‌وتاب رسانه‌ای شد گویا از فردای روز بازگشایی دوباره بسته شده است. 

موزه فرهنگ و آموزش حکیم‌نظامی شهرستان آستارا که همواره سرِ باز بودن این موزه، بین آموزش‌وپرورش و میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کش‌وقوس‌های مدیریتی وجود دارد در اوقات بیشتر سال تعطیل بوده و فقط در روزهای به‌خصوص سال نظیر دهه فجر، هفته دولت و هفته میراث فرهنگی باز می‌شود. 

هیأت‌امنایی شدن مدیریت موزه، تغییر ریاست اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و تعویض سردر ورودی موزه هم توفیری به حال‌وروز موزه فرهنگ و آموزش حکیم‌نظامی شهرستان آستارا نکرده و تنها موزه این شهرستان، آن‌هم در یک شهر مرزی و گردشگرپذیر، باید مدام به روی گردشگران و شهروندان بسته باشد. 

در برهه‌ای از زمان نیز، پیشنهاد مدیریت موزه فرهنگ و آموزش حکیم‌نظامی شهرستان آستارا توسط گروه‌های مردم‌نهاد و دوستدار بناهای تاریخی از سوی نماینده و فرماندار این شهرستان مطرح شد که این پیشنهاد هم به دلیل نبود گروه‌های مردم‌نهاد حامی بناهای تاریخی در شهرستان آستارا، رنگ اجرا به خود ندید. 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان آستارا نیز در آخرین مصاحبه خود نبود کارشناس موزه، جدا کردن فضای موزه از فضای مدرسه و بازنگری در سیستم‌های گرمایشی، سرمایشی و سرویس بهداشتی را از عوامل نیمه‌تعطیلی موزه فرهنگ و آموزش حکیم‌نظامی این شهرستان دانسته‌اند. 

زمان بهره‌برداری رسمی از موزه فرهنگ و آموزش حکیم‌نظامی شهرستان آستارا که از زمان افتتاح تاکنون چندین‌بار بسته و بازگشایی شده است به سوم خرداد سال 95 هم‌زمان با هفته میراث فرهنگی برمی‌گردد که در این مدت، تدبیری از سوی مدیران دولت تدبیر و امید در خصوص چگونگی مدیریت موزه لحاظ نشده است. 

برای افتتاح موزه فرهنگ و آموزش حکیم‌نظامی شهرستان آستارا بالغ‌بر دومیلیارد و 500 میلیون ریال هزینه شده است که رئیس سابق اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری این شهرستان در یکی از مصاحبه‌های اخیر خود، اعتبار موردنیاز جهت تجهیز این موزه را یک‌میلیارد و 500 میلیون ریال اعلام کرده بودند. 

قدمت اشیائی که در موزه فرهنگ و آموزش حکیم‌نظامی شهرستان آستارا نگه‌داری می‌شود به تاریخ 110 ساله آموزش‌وپرورش این شهرستان برمی‌گردد که بیشتر این وسائل، اهدایی خانواده مرحوم اشرف‌آقا حریری بوده و مردم بافرهنگ آستارا نسبت به تحویل آثار فرهنگی موجود در منازل خود به این موزه اقدامی جدی نکرده‌اند. 

امید است در آستانه تعطیلات عید و سرازیر شدن مسافران نوروزی به شهرستان مرزی و گردشگرپذیر آستارا، مدیریت آموزش‌وپرورش، میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و هیأت‌امنای موزه در خصوص بازگشایی همیشگی موزه فرهنگ و آموزش حکیم‌نظامی این شهرستان به یک فکر جامع و مشترک دست یابند. 


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 41840

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر