پژوهشگر و محقق اقتصادی:

حال بازار عرضه کالا و خدمات در شب عید چگونه است؟

یک کارشناس و محقق اقتصادی معتقد است به دلیل تحقق نیافتن اقتصاد مقاومتی در کشور اکثر متقاضیان کار به واسطه‌گری مشغول شده و باعث افزایش قیمت کالا و خدمات و درنهایت نارضایتی عوامل بازار ازجمله تولیدکننده و مصرف‌کننده شده است.

حال بازار عرضه کالا و خدمات در شب عید چگونه است؟

گیلان خبر: غلامرضا خانکشی‌پور با بررسی بازار شب عید و قدرت خرید مردم اظهار کرد: اقتصاد بیمار ما به دلیل اینکه در بخش عرضه محصول و خدمات با تورم غیرقابل‌قبول مواجه هستیم بازار خوبی ندارد.

وی با اشاره به افزایش مغازه‌های از عرضه یک محصول در یک محله یا یک مرکز خرید گفت: تعداد مراکز عرضه خدمات و کالا بسیار بالا هست و پولی که مردم در دستشان دارند بین همه مغازه‌داران توزیع می‌شود.

پژوهشگر و محقق اقتصادی با اشاره به وابستگی اقتصاد ایران به نفت تصریح کرد: در بازار مردم خوب پول خرج می‌کنند اما از ناحیه بازار چون پول در بازار متورم خرج می‌شود باعث شده تا به هرکسی کمتر از سهمی که باید برسد.

خانکشی‌پور با بیان اینکه در چنین شرایطی درآمد بین بازاریان غیرمتعارف توزیع می‌شود افزود: مردم پول خوبی خرج می‌کنند اما به‌جای اینکه این پول بین 10 نفر خرج شود عملاً بین 100 نفر تقسیم می‌شود و از این حیث رضایت نسبی از بازار وجود ندارد.

وی با تأکید بر وجود مراکز عرضه متناسب با تولید در جامعه گفت: برای توزیع هر نوع کالا و خدمات باید عواملی همچون نوع عرضه کالا، جمعیت و تعداد مراکز عرضه در یک تراز متناسب باشد.

پژوهشگر و محقق اقتصادی با اشاره به افزایش عرضه یک محصول از مغازه‌داران گرفته تا دست‌فروشان یک محله و یا یک بازار مشخص بیان کرد: توزیع قطره‌چکان درآمد بین عرضه‌کنندگان کالا و خدمات باعث شده تا فروشندگان در بازار شب عید متناسب با انتظارشان درآمد کسب نکنند.

خانکشی‌پور با بیان اینکه در چنین جامعه‌ای واسطه‌ها زیاد و فروشندگان مجبور به افزایش قیمت محصول نهایی هستند گفت: به دلیل بیکاری همه در بازار نقش‌آفرینی می‌کنند و تعداد واسطه‌ها از یک‌به‌پنج نفر افزایش پیدا می‌کند و همین موضوع باعث می‌شود قیمت نهایی محصول خودبه‌خود افزایش پیدا کند و مردم نیز رضایت از خرید شب عید نداشته باشند.

وی با بیان اینکه در چنین بازاری تولیدکننده، عرضه‌کننده و مصرف‌کننده راضی نیستند افزود: همه عوامل در بازار فعلی ازجمله بیکاری باعث شده تا واسطه‌گرها نیز از توزیع پول در بازار ناراضی باشند.

پژوهشگر و محقق اقتصادی با بیان اینکه نارضایتی همه ارکان بازار نتیجه خوب عمل نکردن در اقتصاد مقاومتی است گفت: مشکل اقتصاد کشور باید ریشه‌ای حل شود و اگر اقتصاد ایران مستحکم و درون‌گرا نباشد این چرخه معیوب بازار سال‌ها ادامه خواهد داشت.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 42080

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر