رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان خبر داد

شخم اولیه 50 درصد از اراضی شالی‌کاری در گیلان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: در سال گذشته 40 درصد اراضی شالی‌کاری در گیلان شخم اولیه خورده‌اند اما امسال 50 درصد زمین‌های زراعی شخم اولیه زده‌شده است.

شخم اولیه 50 درصد از اراضی شالی‌کاری در گیلان

گیلان خبر: علیرضا شعبان نژاد صبح امروز در نخستین جلسه حفاظت از منابع آب و کارگروه کشاورزی گیلان در سالن اجتماعات استانداری اظهار کرد: گیلان 238 هزار ارضی شالی زاری دارد که میانگین زمین شالی نسبت به هر بهره‌بردار 0.7 درصد است.

وی با بیان اینکه سه درصد سهم تولید کشور از آن گیلانیان است افزود: 300 هزار بهره‌بردار در گیلان مشغول تولید هستند که افزایش تولید در واحد سطح نیازمند آموزش و ترویج است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان نیاز با اشاره به میزان تولید برنج در گیلان گفت: گیلانیان برنج موردنیاز 20 میلیون نفر ایرانی را تأمین می‌کنند.

شعبان نژاد با اشاره به آبیاری نوبتی در فصل زراعی برای تأمین آب موردنیاز کشاورزان خاطرنشان کرد: در بازه زمانی 12 روزه 8 روز آب رها و 4 روز آب قطع می‌شود.

وی با اشاره به تجهیز و نوسازی در بخش آب‌وخاک گیلان افزود: حدود 77 هزار هکتار از اراضی تجهیز و نوسازی انجام‌شده و 7700 هکتار با پیشرفت 95 درصد در دست اقدام داریم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان بابیان اینکه 440 کیلومتر شبکه فرعی آبیاری بااعتبار 833 میلیارد تومان در استان نوسازی و بازسازی‌شده گفت: اجرای شبکه‌های فرعی آبیاری سرعت انتقال آب کشاورزی را در انهار افزایش می‌دهد و باعث صرفه‌جویی در مصرف آب می‌شود.

شعبان نژاد با بیان اینکه نیاز آب استان به آب 4.5 میلیارد مترمکعب است افزود: یک میلیارد و 300 میلیون مترمکعب از آب موردنیاز کشاورزی از سفیدرود و سایر آب موردنیاز از روان آب‌ها و آب‌بندان‌ها و غیره تأمین می‌کنیم.

وی با اشاره به اهمیت شخم زمستانه در گیلان گفت: 10 هزار هکتار در شرایط نرمال نیاز به آب‌داریم که اگر شخم اولیه در اراضی کشاورزی انجام شود نیاز ما به آب کشاورزی هشت هزار هکتار آب خواهد بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان گفت: در سال گذشته 40 درصد اراضی شالی‌کاری در گیلان شخم اولیه خورده‌اند اما امسال 50 درصد زمین‌های زراعی شخم اولیه زده‌شده است.

شعبان نژاد با بیان اینکه ماشین‌آلات کشاورزی تأثیر زیادی در داشت، کاشت و برداشت دارد گفت: در سطح استان سه هزار تراکتور، 3400 تراکتور متوسط، 3512 دستگاه نشاکار برنج،2832 دروگر برنج و 1844 کمباین مخصوص برنج وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه درگذشته کاه و کلش موجود در مزارع توسط کشاورز به آتش کشیده می‌شد گفت: در حال حاضر 900 بیلر در گیلان برای بسته‌بندی موجود است تا علاوه بر تأمین علوفه موردنیاز دام در حفظ محیط‌زیست نیز نقش دارد.


منبع: فارس

 

کد مطلب: 42249

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر