مدیرکل گمرک شهرستان آستارا خبر داد

صادرات 424 هزار تن کالای غیرنفتی از آستارا

مدیرکل گمرک شهرستان آستارا از صادرات 424 هزار تن کالای غیرنفتی به ارزش 220 میلیون دلار از مرز زمینی گمرک این شهرستان طی یک سال گذشته خبر داد.

صادرات 424 هزار تن کالای غیرنفتی از آستارا

گیلان خبر: رسول امیدی صبح امروز در جمع خبرنگاران از صادرات 424 هزار تن کالای غیرنفتی به ارزش 220 میلیون دلار از مرز زمینی گمرک این شهرستان طی یک سال گذشته خبر داد و اظهار کرد: این مقدار کالا به کشورهای روسیه، جمهوری آذربایجان و گرجستان صادر شده است.

وی عمده کالاهای غیرنفتی صادرشده را محصولات کشاورزی، مواد غذایی، سیمان، گچ، شوینده‌ها، محصولات شیمیایی، پارچه، صنایع‌دستی، فرش و موکت، لباس، کیف و کفش، مصالح ساختمانی و پلاستیکی، محصولات معدنی و فلزی دانست.

به گفته مدیرکل گمرک شهرستان آستارا، 259 هزار تن کالا به ارزش 105 میلیون دلار نظیر مواد شیمیایی، چوب‌آلات، آهن‌آلات، ماشین‌آلات و لوازم برقی در مدت مذکور از مبدأ گمرک این شهرستان از طریق کشورهای روسیه، گرجستان و جمهوری آذربایجان وارد کشور شده است.

امیدی از صادرات 121 تن کالا به ارزش 331 هزار دلار در قالب تجارت چمدانی خبر داد و تصریح کرد: عمده کالای صادرات چمدانی از گمرک شهرستان آستارا به جمهوری آذربایجان شامل مواد غذایی، محصولات کشاورزی و مواد پلاستیکی است.

وی ترانزیت خارجی ورودی کالا طی یک سال گذشته را 75 هزار تن کالا به ارزش 131 میلیون دلار از طریق گمرک شهرستان آستارا دانست و گفت: میزان ترانزیت خارجی ورودی مذکور در مقایسه با مدت مشابه سال 95 از نظر وزن 28 درصد و به لحاظ ارزش دلاری 10 درصد افزایش داشته است.

این مسئول عمده کالای ترانزیت خارجی ورودی را لوازم چوبی، فرآورده‌های نفتی، پنبه، الیاف مصنوعی، شمش آهن، مس، پشم‌شیشه و ورق آهن دانست و افزود: این مقدار کالا از کشورهای آذربایجان، روسیه، گرجستان و اوکراین به مقصد ترکیه، عراق و امارات متحده عربی ترانزیت شده است.

امیدی میزان ترانزیت خارجی خروجی را 291 هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و 318 میلیون دلار دانست و گفت: این میزان کالا از قاره‌های مختلف به کشورهای آذربایجان، روسیه، گرجستان و اکراین است که نسبت به مدت مشابه سال 95 به لحاظ وزن 23 درصد و به لحاظ ارزش دلاری 37 درصد افزایش داشته است.

وی با اشاره به نوع کالای ترانزیت‌شده خاطرنشان کرد: کالای ترانزیت شده شامل لوازم برقی، مصالح ساختمانی، گچ، سیمان، ظروف شیشه‌ای، لباس، محصولات کشاورزی، لوازم بهداشتی، خودروی سواری، مبلمان و ماشین‌آلات بوده است.

امیدی تعداد مسافران ترددکننده از مرز زمینی شهرستان آستارا در سال 96 را 737 هزار و 823 نفر اعلام کرد و افزود: آمار مسافران ترددکننده نسبت به مدت مشابه سال 95 به لحاظ مسافران خروجی پنج درصد و به لحاظ مسافران ورودی سه درصد کاهش داشته است.

مدیرکل گمرک شهرستان آستارا به کاهش سه‌درصدی درآمد عمومی اداره‌ کل گمرک این شهرستان طی یک سال گذشته اشاره کرد و گفت: درآمد گمرک شهرستان آستارا در این مدت 564 میلیارد و 195 میلیون ریال بوده است.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 42660

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر