آغاز رسالت آشکار پیامبر با نزول نخستین آیات سوره علق

کارشناس مذهبی دانشگاه با اشاره به اینکه فرشته وحی در زمان تفکر و عبادت رسول خدا (ص) نازل شد گفت: با نزول آیات اولیه سوره علق، بعثت عظمی پیامبر اعظم (ص) آغازشده و او مبعوث به رسالت آشکار گردید.

 آغاز رسالت آشکار پیامبر با نزول نخستین آیات سوره علق

گیلان خبر: سید محمد حمیدی عدلی ظهر امروز به مناسبت عید بزرگ مبعث اظهار کرد: بعثت به معنای برانگیخته شدن، حشر و بر خواستن است.

وی با اشاره به نظر شیعیان مبنی بر اینکه مبعث در روز دوشنبه 27 رجب در سال 40 عام‌الفیل رخ‌داده است افزود: این اتفاق مصادف با بیستمین سال حاکمیت خسروپرویز پادشاه ایران بوده و طبق فرمایش امام علی (ع) در خطبه 292، پیامبر (ص) هرسال وارد غار حرا می‌شده و به تفکر و عبادت می‌پرداخت.

این کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه فرشته وحی در زمان تفکر و عبادت رسول خدا (ص) نازل می‌شد گفت: با نزول آیات اولیه سوره علق، بعثت عظمی پیامبر اعظم (ص) آغاز شد و ایشان به رسالت آشکار مبعوث شدند.

حمیدی با اشاره به آیات نخستین سوره مدثر مبنی بر نزول ولایت امر پیامبر (ص) تصریح کرد: حضرت خدیجه (س) همسر بزرگوار ایشان نخستین فردی است که به او ایمان آورد و او را یاری کرده است و بعد هم حضرت علی (ع) به ایشان ایمان آورده و به‌عنوان اولین مردی که مؤمن به پیامبر (ص) شده‌اند در تاریخ اسلام ثبت‌شده است.

وی افزود: پیامبر اسلام (ص) پس از سه سال دعوت پنهان، با نزول آیه 214 سوره مبارکه شعرا، دعوت و رسالت عمومی خود را آغاز کرد و نخستین بار در یکی از بازارهای تجاری شهر مکه، رسالت خود را به‌طور علنی با مردم در میان گذاشت.

استاد اخلاق دانشکده خدادی انزلی با اذعان به اینکه از منظر قرآن کریم پیامبر عظیم الشأن اسلام نمونه الگویی عالی و برتر برای تمام مردم به‌ویژه جوانان است بیان کرد: خداوند تبارک‌وتعالی در آیه 128 سوره توبه چند صفت عالی و اخلاقی را به پیامبر اکرم (ص) منتصب می‌دارد که ازجمله آن می‌توان به صفات شفقت، دلسوزی و مهربانی حضرت اشاره کرد.

مدرس حوزه و دانشگاه با تأکید بر اینکه وقتی خداوند درباره انسانی سخنی می‌فرماید غیرقابل‌توصیف است گفت: خداوند می‌فرماید که پیامبری را برای شما برگزیدم که از جنس و همدرد مردم بوده و از معضلات و مشکلات آن‌ها باخبر است.

استاد دانشگاه آزاد اسلامی رشت خصوصیت دیگر پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) را خیرخواهی حضرت بر هدایت و سعادت بشر عنوان کرد و افزود: بخشی از صفت خیرخواهی را پدرها و مادرها با خود به همراه داشته و هرچقدر هم فرزندان بد باشند والدین آرزومند سعادتشان هستند.

این کارشناس مذهبی رأفت، نرمی قلب و مهربانی را به دلیل اتصال با مهربانی الهی از دیگر خصوصیات پیامبر (ص) دانست و بیان کرد: مهربانی پیامبر (ص) زبانزد است چراکه او به‌عنوان اشرف مخلوقات به رحمانیت حضرت حق وصل بوده و تجلی رحمت الهی است.

وی با تأکید بر اینکه رحمت پیامبر (ص) برای تمام بشریت است گفت: برای آشنایی هرچه بیشتر جوانان با پیامبر عظیم الشان اسلام دو کتاب فروغ ابدیت از آیت‌الله جعفر سبحانی و سیره صحیح پیامبر اعظم (ص) از نویسنده لبنانی علامه جعفر مرتضی عاملی را معرفی کرده و خواندن آن را سفارش می‌کنم.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 43031

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر