سرپرست اداره کل هواشناسی استان گیلان خبر داد

پیش‌بینی کاهش 20 ‌درصدی بارش‌ها برای فصل بهار و تابستان 97

سرپرست اداره کل هواشناسی استان گیلان با اشاره به اینکه همکاری لازم با مرکز ملی اقلیم‌شناسی و مرکز پایش خشک‌سالی‌ کشور و سایر منابع خارجی داریم گفت: پیش‌بینی بارش برای فصل بهار و تابستان 97 کاهش 20 ‌درصدی بارش‌ها را نشان می‌دهد.

پیش‌بینی کاهش 20 ‌درصدی بارش‌ها برای فصل بهار و تابستان 97

گیلان خبر: محمد دادرس شامگاه پنج‌شنبه در نشست خبری شبکه باران با بیان اینکه میزان بارش دریافتی در پهنه کشور در سال زراعی، 97 میلی‌متر بود اظهار کرد: میزان بارش نسبت به سال گذشته که 180 میلی‌متر بود، 46 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه میزان بارش نسبت به بلندمدت 162 میلی‌متر بود افزود: این مقدار 48 درصد کاهش بارش را نشان می‌دهد و استان گیلان نیز از این موضوع مستثنا نبود.

سرپرست اداره کل هواشناسی استان گیلان با بیان اینکه در پهنه گیلان 511 میلی‌متر از ابتدای سال زراعی تاکنون بارندگی داشتیم گفت: نسبت به سال گذشته که بارش 662 میلی‌متر بوده حدود 21 درصد کاهش مشاهده می‌شود و نسبت به بلندمدت که 643 میلی‌متر بوده حدود 23 درصد کاهش داشتیم.

دادرس با بیان اینکه برای جلگه مرکزی مانند رشت، آستانه‌اشرفیه، کیاشهر، انزلی و فومن که بیشترین سطح زیر کشت برنج و شالیزار را داریم 870 میلی‌متر بارندگی از ابتدای سال زراعی تاکنون را داشتیم تصریح کرد: نسبت به سال گذشته که یک هزار و 212 میلی‌متر میزان بارش بوده حدود 28 درصد کاهش و نسبت به بلندمدت که یک هزار و‌ 61 میلی‌متر بوده 18 درصد کاهش داشتیم.

وی با اشاره به اینکه همکاری لازم با مرکز ملی اقلیم‌شناسی و مرکز پایش خشک‌سالی‌ کشور و سایر منابع خارجی داریم بیان کرد: پیش‌بینی بارش برای فصل بهار و تابستان 97 کاهش 20 ‌درصدی بارش‌ها را نشان می‌دهد.

سرپرست اداره کل هواشناسی استان گیلان با اشاره به اینکه اگر در فصل بهار متوسط بارندگی 152 ‌میلی‌متر باشد گفت: با این مقدار بارش اگر 20 درصد کاهش را در نظر بگیریم حدود 120 میلی‌متر انتظار میزان بارندگی راداریم.

دادرس با بیان اینکه امیدواریم این بارش‌ها به هنگام باشد گفت: بحث شدت و مدت بارندگی در طول سال‌ها‌ تغییر کرده درصورتی‌که درگذشته بارندگی‌های ملایم و مداوم داشتیم و امیدواریم این بارندگی‌ها به نحوی باشد که بتواند در ‌بحث محصول برنج و آبیاری برنج کمک شایانی را به کشاورزان داشته باشد.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 43284

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر