رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان آستارا:

30 هزار قطعه جوجه رنگی جمع‌آوری شد

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان آستارا از جمع‌آوری 30 هزار قطعه جوجه رنگی از سطح این شهرستان خبر داد و گفت: این تعداد جوجه رنگی از 60 دستگاه خودروی نیسان در مدت‌زمان 34 روز کاری جمع‌آوری ‌شده‌ است.

30 هزار قطعه جوجه رنگی جمع‌آوری شد

گیلان خبر: بهرام پورضرب با اشاره به جمع‌آوری 30 هزار قطعه جوجه رنگی از سطح این شهرستان اظهار کرد: این تعداد جوجه رنگی توسط کارشناسان شبکه دامپزشکی شهرستان آستارا از 60 دستگاه خودروی نیسان در مدت‌زمان 34 روز کاری جمع‌آوری ‌شده‌ است. 

وی با اشاره به اینکه بیشتر جوجه‌های رنگی از استان اردبیل باهدف فروش در شهرستان‌های استان گیلان بارگیری شده‌اند تصریح کرد: از این تعداد دستگاه خودروی حامل جوجه رنگی، 30 مورد آن به شهرستان مبدأ عودت داده‌شده، 15 مورد آن به تعزیرات حکومتی معرفی‌شده و از 15 مورد نیز تعهد کتبی اخذ شده است.  

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان آستارا بابیان اینکه همه‌ساله در فصل بهار و تابستان جوجه‌های رنگی که حامل بیماری‌های میکروبی و انگلی هستند توسط دست‌فروشان در بازار این شهرستان به فروش می‌رسند گفت: با فروشندگان غیرمجاز جوجه‌های رنگی به‌شدت برخورد می‌شود. 

پورضرب با تأکید براینکه اغلب این جوجه‌های رنگی به دلیل علاقه کودکان، برای این رده سنی خریداری‌شده و در تماس نزدیک با آن‌ها قرار می‌گیرد افزود: به خانواده‌ها توصیه می‌شود که با رعایت اصول بهداشت فردی از خرید و نگهداری این‌گونه پرندگان و تماس مستقیم آن با کودکان، افراد سال‌خورده و بیمار خودداری کنند. 

وی بابیان اینکه جوجه‌های رنگی ارزش سرگرم کردن کودکان را ندارند خاطرنشان کرد: جوجه‌هایی که در گوشه و کنار خیابان به فروش می‌رسند و برای جلب‌توجه رنگ‌آمیزی شده‌اند احتمال آلودگی به عوامل بیماری‌زا نظیر باکتری سالمونلا و نیوکاسل را داشته و می‌توانند موجب بروز بیماری‌های گوارشی در انسان شوند. 

به گفته رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان آستارا جوجه‌های رنگی به دلیل نداشتن ارزش اقتصادی، تخم‌گذار و گوشتی نبودن زیر پوشش اقدام‌های پیشگیرانه و واکسیناسیون قرار نگرفته‌اند به همین دلیل در برابر بیماری‌های میکروبی و ویروسی ضعیف هستند و در مدت‌زمان کوتاه تلف می‌شوند. 

پورضرب با اشاره به اینکه اغلب جوجه‌هایی که در کنار خیابان و توسط دست‌فروشان عرضه می‌‌شوند، جوجه‌‌های نر مرغ‌‌های تخم‌گذاری هستند بیان کرد: نگهداری این جوجه‌ها برای مرغداری‌های صنعتی به صرفه نیست به همین دلیل توسط دست‌فروشان در شرایط غیربهداشتی و به دور از تهویه مناسب عرضه می‌شوند.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 43452

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر