مرگ تدریجی تالاب عینک رشت در سایه غفلت مدیران

در روزهای اخیر شاهد کاهش شدید آب در تالاب عینک رشت هستیم که خطر نابودی این تالاب را بیش‌ازپیش کرده و از همین رو نیازمند توجه فوری مسئولان برای حل این معضل است.

مرگ تدریجی تالاب عینک رشت در سایه غفلت مدیران

گیلان خبر: تالاب عینک رشت به‌عنوان بزرگ‌ترین تالاب شهری ایران و دومین تالاب بزرگ گیلان و با دارا بودن ظرفیت‌های بکر گردشگری سال‌هاست که در سایه غفلت مدیران به حال خود رها شده است.

این نعمت خدادادی و طبیعی دارای ۴۴ هکتار پهنه آبی بوده و به‌واسطه قرار گرفتن در محیط شهری ظرفیت تبدیل‌شدن به ‌قطب بزرگ گردشگری را دارد.

متأسفانه با تمامی ظرفیت‌های منحصربه‌فرد درحالی‌که تاکنون این تالاب تحت پوشش کنوانسیون رامسر قرار نگرفته که در سال گذشته موضوع پیوستن تالاب عینک رشت به جمع شهرهای تالابی مطرح و متعاقب آن اقداماتی نیز انجام شده است.

دراین‌بین اتفاقاتی که پیرامون تالاب عینک رشت و کاهش حجم آب آن در حال وقوع است احتمال پیوستن آن به جمع تالاب شهرهای کشور را روزبه‌روز کاهش می‌دهد.

نگرانی برای حضور در جمع شهرهای تالابی کشور

مدیرعامل جمعیت زنان و حافظ محیط‌زیست گیلان در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در رشت با اشاره به شرایط نامطلوب تالاب عینک در رشت اظهار کرد: یقیناً دخل و تصرف در هر اکوسیستمی موجب بروز مشکلات و نابودی آن می‌شود.

تهمینه شمشادی افزود: تالاب عینک کاندید ثبت در جمع شهرهای تالابی بوده و اتفاقات اخیر پیرامون آن نگرانی‌هایی برای حامیان محیط‌زیست ایجاد کرده است.

وی با تأکید بر اینکه دستگاه‌های متولی باید برای نجات تالاب عینک اقدام کنند تصریح کرد: آب منطقه‌ای و دیگر دستگاه‌های متولی در این حوزه با اتحاد و همدلی نسبت به رفع مشکل کاهش حجم آب تالاب عینک رشت با جدیت اقدام کرده و مخاطرات زیست‌محیطی پیرامون آن را بررسی و برطرف کنند.

شمشادی تالاب عینک رشت را ظرفیت فوق‌العاده گردشگری عنوان کرد و گفت: تالاب عینک زنده است و در فصول پاییز و زمستان   زیستگاه بسیاری از گونه‌های پرندگان بوده و در صورت بی‌توجهی به اتفاقات اخیر، اکوسیستم طبیعی این تالاب دستخوش مخاطرات و نابودی می‌شود.

اکوسیستم تالاب عینک رشت در حال نابودی است

رئیس شورای اسلامی شهر رشت نیز با ابراز نگرانی بابت کاهش حجم آب تالاب رشت در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس اظهار کرد: کاهش حجم آب تالاب عینک در 40 سال اخیر بی‌سابقه بوده و در صورت تداوم وضعیت فعلی اکوسیستم طبیعی آن نابود می‌شود.

سید امیرحسین علوی افزود: در این راستا طی مکاتبه‌ای با استاندار گیلان تقاضای برگزاری جلسه‌ای پیرامون بررسی و رفع مشکلات تالاب عینک رشت با حضور دستگاه‌های متولی ازجمله آب منطقه‌ای و غیره را مطرح کرده‌ام.

علوی با بیان اینکه تاکنون اقدام مشخصی از دستگاه‌های متولی در این حوزه مشاهده نشده است تصریح کرد: تالاب عینک رشت در محدوده شهری واقع‌شده و این مهم می‌تواند نقش مؤثری در جذب گردشگر و رونق اقتصادی رشت و گیلان ایفا کند و امیدوارم با رفع مخاطرات پیرامون آن از ظرفیت‌های این نعمت طبیعی و خدادادی در راستای ایجاد اشتغال و تقویت حوزه گردشگری به نفع شهروندان بهره‌مند شویم.

 باید از تالاب عینک رشت صیانت شود

رئیس کمیسیون بهداشت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر رشت نیز با اشاره به جاذبه‌های گردشگری تالاب عینک رشت  اظهار کرد: بازگشایی دریچه‌های اطراف تالاب عینک توسط برخی از شالی‌کاران به‌منظور استفاده از آب موجود برای کشت و زرع موجب کاهش شدید حجم آب تالاب عینک شده است.

فاطمه شیرزاد افزود: این تالاب به لحاظ مساحت دومین تالاب بزرگ گیلان محسوب می‌شود و متأسفانه طی سال‌های اخیر سرازیری فاضلاب‌های شهری و صنعتی به داخل آن مشکلات زیست‌محیطی متعددی ایجاد کرده است.

وی با تأکید بر حفظ و صیانت از تالاب عینک رشت گفت: شهرداری رشت بر اساس قانون متولی تالاب نیست و امیدوارم با ایجاد همدلی و همراهی ما بین دستگاه‌های متولی از نابودی اکوسیستم طبیعی تالاب عینک رشت جلوگیری شود.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورا به ابراز تمایل سرمایه‌گذاران به‌منظور سرمایه‌گذاری در تالاب عینک رشت اشاره  کرد و گفت: تاکنون سرمایه‌گذاران متعددی به‌منظور مشارکت در ایجاد پروژه‌های سرمایه‌گذاری در حاشیه تالاب عینک با شهرداری رشت اعلام آمادگی کرده و امیدوارم با تعامل و همکاری دستگاه‌های مربوطه این مهم به‌زودی تحقق پیدا کند.

با توجه به اهمیت تالاب عینک در جنبه‌های زیست‌محیطی و گردشگری انتظار می‌رود دستگاه‌های متولی در حوزه تالاب‌ها هر چه سریع‌تر در راستای رفع مشکل به وجود آمده پیرامون تالاب عینک رشت وارد عمل شده و اجازه ندهند تجربه تلخ تالاب انزلی به‌گونه‌ای دیگر برای این تالاب رقم خورده و شاهد مرگ تدریجی آن باشیم.

 

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 43623

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر