مسئول بیماری‌های خاص دانشگاه علوم پزشکی گیلان:

حدود 4000 بیمار خاص در گیلان وجود دارد

مسئول بیماری‌های خاص دانشگاه علوم پزشکی گیلان از وجود حدود 4000 بیمار خاص در گیلان خبر داد و گفت: بیماران MS بیشترین و پروانه‌ای‌ها کمترین فراوانی را در بین بیماران خاص گیلان دارند.

حدود 4000 بیمار خاص در گیلان وجود دارد

گیلان خبر: دکتر محمدرضا حسین زاده با بیان اینکه بیماری‌های هموفیلی، تالاسمی، دیالیز، MS، پروانه‌ای ازجمله بیماری‌های خاص محسوب می‌شوند اظهار کرد: بیماری‌های هموفیلی، تالاسمی و دیالیز از بیماری‌های خاص در قدیم بودند و در سال‌های اخیر بیماری‌های MS و پروانه‌ای نیز به آن‌ها اضافه‌شده است.

وی با اشاره به تعداد کم بیماران پروانه‌ای در گیلان افزود: بیماری پروانه‌ای ازجمله بیماری‌های سخت و هزینه‌بر است که خوشبختانه تنها 10 نفر از گیلانی‌ها به این بیماری مبتلا هستند.

مسئول بیماری‌های خاص دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان به وجود حدود یک هزار و 200 نفر بیماری تالاسمی در گیلان خبر داد و گفت: گیلان به لحاظ جغرافیایی و ژنتیکی و همچنین قرار گرفتن در سواحل دریا مثل استان‌های شمالی و جنوبی شیوع بالایی در این بیماری را شاهد است.

حسین زاده با بیان اینکه یک هزار و 671 نفر بیمار ثبت‌شده MS در گیلان داریم افزود: این بیماری بیشتر در بین خانم‌های جوان شایع است که اندام‌های حرکتی آن‌ها را هدف قرار می‌دهد و 10 درصد آن‌ها به‌صورت کامل فلج می‌شوند.

وی همچنین با اشاره به بیماران دیالیزی در گیلان و هزینه‌بر بودن درمان این بیماران بیان کرد: یک هزار و 15 نفر بیمار دیالیزی در گیلان وجود دارد که 13 هزار بار در ماه دیالیز می‌شوند.

مسئول بیماری‌های خاص دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان با اشاره به سهل‌الوصول بودن مراکز دیالیز در گیلان گفت: تمام بیمارستان‌های 16 گانه در شهرستان‌های استان گیلان از خدمات دیالیز برخوردار هستند و علاوه بر آن‌ها چهار بیمارستان خصوصی و دو مرکز دیالیزی نیز به بیماران خدمات‌دهی می‌کنند.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 43760

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر