معاون اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان خبر داد

شناسایی بیش از 80 اثر تاریخی در آستارا

معاون اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گیلان با اشاره به اینکه بیش از 80 اثر تاریخی در شهرستان آستارا شناسایی شده است گفت: قدمت قدیمی‌ترین اثر تاریخی شناسایی‌شده در شهرستان آستارا به سه‌هزار و 500 سال پیش باز می‌گردد.

شناسایی بیش از 80 اثر تاریخی در آستارا

گیلان خبر: ولی جهانی عصر امروز در جمع خبرنگاران خبرگزاری‌های این شهرستان اظهار کرد: اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گیلان امسال به مناسبت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی حدود 50 برنامه را در سطح استان تدارک دیده بود.

وی با بیان اینکه یکی از اهداف نشست تخصصی واکاوی فرهنگ دریایی کرانه‌های جنوبی کاسپین را افزایش آگاهی مردم در زمینه گردشگری دریایی، باستان‌شناسی دریایی و طبیعت در دریا دانست و گفت: در این نشست، 6 سخنران از استان‌های اصفهان، تهران، مازنداران و مناطق خلیج‌فارس حضور داشتند.

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گیلان با اشاره به وجود سه کشتی به دست‌آمده در سواحل جنوبی دریای کاسپین بیان کرد: این سه کشتی در سواحل شهرستان‌های تالش، لاهیجان و رودسر قرار دارند که در صورت احیای این کشتی‌ها می‌توانند در جذب گردشگر نقش ایفا کنند.

جهانی قدمت تاریخی این کشتی‌ها را حدفواصل دوره صفویه تا دوره قاچار دانست و تصریح کرد: با توجه به مطالعاتی که روی کشتی‌های غرق‌شده انجام شده بیشتر این کشتی‌ها به کشور روسیه تعلق دارند و این نشان می‌دهد که بین استان گیلان و کشور روسیه در دوره صفویه و قاچار دادوستد و فعالیت اقتصادی انجام می‌شد.

وی با اشاره به اینکه بیش از 80 اثر تاریخی در شهرستان آستارا شناسایی شده و قدمت قدیمی‌ترین اثر تاریخی شناسایی‌شده در این شهرستان به سه‌هزار و 500 سال پیش می‌گردد که در روستای آق‌مسجد قرار دارد گفت: قدمت محوطه باستانی ونه‌بین نیز به دوره اشکانیان و ساسانیان برمی‌گردد.

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی استان گیلان با بیان اینکه تاکنون پنج اثر تاریخی شهرستان آستارا در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است افزود: خانه بلژیکی‌ها، مدرسه حکیم‌نظامی، بقعه شیخ محمود خیوی، مدرسه داریوش و غار کهیل در روستای آق‌مسجد از جمله آثار به‌ثبت‌رسیده در فهرست آثار ملی هستند.

جهانی با اشاره به اینکه بقعه شیخ محمود خیوی جهت تبدیل به سایت موزه سنگ قبور انتخاب شده است گفت: اعتباری بالغ‌بر 150 میلیون تومان از محل اعتبارات استان برای انجام این مهم تخصیص یافته است.

وی مدت‌زمان تبدیل بقعه شیخ محمود خیوی به سایت موزه سنگ قبور را در 6 ماهه سال جاری دانست و تصریح کرد: موزه فرهنگ و آموزش حکیم‌نظامی شهرستان آستارا بااینکه در سال 91 راه‌اندازی شده است، اما از کیفیت مناسبی برخوردار نیست که امیدواریم این مشکل برطرف شود.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 44058

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر