در جلسه شورای پیشگیری از جرم آستارا بیان شد

نقش برجسته مسئولان در ترویج روزه‌خواری قانونی

قطعی آب شرب مردم در هنگام سحر و افطار در روستاهای مرکزی آستارا، رواج روزه‌خواری توسط مسئولان و کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی در ماه مبارک رمضان از مهم‌ترین مباحثی است که در جلسه شورای پیشگیری از جرم شهرستان آستارا مطرح شد.

نقش برجسته مسئولان در ترویج روزه‌خواری قانونی

گیلان خبر: امام‌جمعه آستارا عصر امروز در نشست شورای پیشگیری از جرم این شهرستان در سالن اجتماعات فرمانداری اظهار کرد: انجام عبادت، واجبات دینی و انس با قرآن بزرگ‌ترین عامل در پیشگیری از جرائم است.

*قطعی آب شرب مردم در هنگام سحر و افطار در روستاهای مرکزی آستارا

حجت‌الاسلام‌والمسلمین کاظم حافظ‌نیا در انتقاد از فعل روزه‌خواری در ماه میهمانی خدا تصریح کرد: متأسفانه برخی از مسئولین دستگاه‌های اجرایی با باز نگه‌داشتن رستوران‌های بین‌راهی و آشپزخانه‌ها به مردم مجوز روزه‌خواری می‌دهند و این عمل مسئولین بدون مشورت با متولیان امور دینی به فعل روزه‌خواری چهره قانونی می‌بخشد.

وی با بیان اینکه روزه‌خواری قانونی به دست برخی از مسئولین دستگاه‌های اجرایی رواج پیدا می‌کند و باب‌شدن این فرهنگ غلط نگران‌کننده است گفت: در طول ماه مبارک رمضان گردشگری در شهرستان آستارا وجود ندارد که بخواهیم به خاطر آن‌ها رستوران‌های بین‌راهی و آشپزخانه‌ها را باز نگه‌داریم.

امام‌جمعه آستارا کمبود منابع آب شرب و کشاورزی را یکی از دغدغه‌های مردم شهرستان آستارا دانست و افزود: در بسیاری از روستاهای بخش مرکزی و لوندویل این شهرستان آب شرب مردم در هنگام سحری و افطاری قطع می‌شود و مردم روزه‌دار برای تأمین آب شرب موردنیاز برای پختن غذا و اقامه نماز به ما زنگ می‌زنند.

*کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی در ماه مبارک رمضان

فرماندار شهرستان آستارا نیز در نشست شورای پیش‌گیری از جرم این شهرستان اظهار کرد: بسیاری از جرائم و ناهنجاری‌های اجتماعی در طول ماه مبارک رمضان کاهش می‌یابد و این نشان می‌دهد که از ظرفیت ماه‌هایی نظیر ماه مبارک رمضان می‌توان در پیشگیری و کنترل جرائم استفاده کرد.

یونس رنجکش با بیان اینکه قوانین و مقررات حقوقی تضمین‌کننده امنیت شغلی و اجتماعی افراد هستند تصریح کرد: بین قوه قضاییه و دستگاه‌های اجرایی شهرستان آستارا جهت پیشگیری از وقوع جرم در این شهرستان بهتر است ارتباط منطقی و تعاملی ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از مشکلات و کاستی‌های ما در حوزه پیشگیری از جرم به دلیل عدم آگاهی از قوانین و مقررات حقوقی است بیان کرد: پیشگیری همواره موجب کاهش هزینه می‌شود و با فرهنگ‌سازی مناسب می‌توان موجب بسط و گسترش اقدامات پیشگیرانه شویم.

*تظاهر به روزه‌خواری دو ماه حبس و 74 ضربه شلاق در پی دارد

رئیس دادگستری شهرستان آستارا نیز در نشست شورای پیش‌گیری از جرم این شهرستان یکی از وظایف اصلی قوه قضاییه را پیشگیری از وقوع جرم دانست و اظهار کرد: در راستای پیشگیری از وقوع جرم معاونت پیشگیری از جرم و معاونت اجتماعی در قوه قضاییه تشکیل‌شده است.

احمد عبادی با اشاره به اینکه اگر به مقوله پیشگیری از جرم توجه شود بسیاری از آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی کاهش می‌یابد تصریح کرد: در تمام حوزه‌های نظارتی، اجتماعی و اجرایی هزینه پیشگیری در مقایسه با هزینه درمان بسیار ناچیز است.

وی حکم تظاهر به روزه‌خواری در ماه مبارک رمضان را دو ماه حبس و 74 ضربه شلاق طبق ماده 638 قانون مجازت اسلامی دانست و بیان کرد: یک عده با تظاهر به روزه‌خواری در تلاش هستند به‌نظام و انقلاب اسلامی دهن‌کجی کنند.


منبع: فارس

 

کد مطلب: 44133

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر