مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه قدس گیلان تشریح کرد

روزگار سخت خدیجه کبری (ص) در شعب ابی‌طالب

مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه قدس گیلان گفت: حضرت خدیجه (س) که از بعد مادی بسیار ثروتمند بود در شعب ابیطالب در تنگنای اقتصادی خم به ابرو نمی‌آورد و لحظه‌ای به پیامبر شکایت نمی‌کرد و این به معنای مقاومت این بانو در تاریخ صدر اسلام است.

روزگار سخت خدیجه کبری (ص) در شعب ابی‌طالب

گیلان خبر: حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلامحسین تسخیری با تسلیت رحلت بانوی بزرگ اسلام حضرت خدیجه کبری (س) اظهار کرد: طبق مطالعات تاریخی، این بانو همواره معتقد به دین حنیف بوده و هیچ‌گاه به کفر روی نیاورده است.

وی با اشاره به چگونگی ازدواج این بانوی بزرگوار با نبی مکرم اسلام (ص) گفت: شرایط مادی حضرت خدیجه (س) بسیار متفاوت با شرایط نبی مکرم اسلام (ص) بوده اما  معرفت معنوی پیامبر (ص) برای این بانو اهمیت بیشتری داشت بنابراین در سخت‌ترین شرایطی که اعراب پیامبر (ص) را مورد تهدید، آزار و تمسخر قرار می‌دادند، این بانو با پیامبر (ص) ازدواج می‌کند.

مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه قدس گیلان با بیان اینکه ازدواج با پیامبر خدا برای حضرت خدیجه (س) تبعاتی داشته است افزود: بسیاری از نزدیکان حضرت خدیجه (س) پس از ازدواج ایشان با پیامبر (ص) او را رها کردند اما این بانو لحظه‌ای نسبت به انتخاب درست خود تردید نکردند بلکه تمامی اموال و دارایی‌های خود را نیز در اختیار پیامبر (ص) قرار داد تا ایشان بتوانند از این دارایی‌ها  برای ترویج دین اسلام استفاده کنند.

تسخیری با تأکید بر اینکه  سختی‌های زندگی حضرت از آغاز زندگی در منزل رسول خدا (ص) نمایان شد خاطرنشان کرد: به دلیل تبلیغ دین اسلام توسط پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) ایشان همواره مورد تهدید قرار می‌گرفتند، بنابراین به‌ناچار در  اطراف مکه پناهنده می‌شدند و حضرت خدیجه (س) مجبور به تحمل این شرایط سخت و دوری از رسول خدا بودند.

وی با اشاره به صبر و استقامت این بانوی بزرگوار برای ترویج دین اسلام افزود: بااینکه این بانوی گران‌قدر بسیار ثروتمند بودند اما در تمامی سختی‌های اقتصادی را که  در شعب ابی‌طالب متحمل می‌شدند برای به ثمر رساندن و ترویج دین اسلام خم به ابرو نیاوردند.

مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه قدس گیلان با اذعان به اینکه نام حضرت خدیجه (س) تا ابد در تاریخ اسلام نقش بسته است گفت: در کنار انقلاب بزرگ پیامبر الهی (ص) نقش زنان به‌واسطه نقش حضرت خدیجه (س) برجستگی خاصی به همراه دارد که این برجستگی با  ایستادگی در برابر هواهای نفسانی، ایستادگی در برابر تحریکات دیگران برای رها کردن پیامبر (ص)،  ایستادگی در برابر فشارهای اقتصادی و ایستادگی در برابر کسانی که به پیامبر (ص) توهین می‌کردند و دفاع ایشان از نبی اسلام را شامل می‌شود.

حضرت خدیجه (س) در دهم ماه رمضان سال دهم بعثت در سن 65 سالگی از دنیا رحلت کردند، پس از رحلت بانو پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) دچار اندوه و حزن فراوان شدند زیرا این بانوی بهشتی  تنها محب و مشفق آن حضرت بودند و به همراه ابوطالب نقشی بسیار مهمی در دفاع از اسلام در برابر قریش داشتند، ازاین‌رو؛ در سالی که  این بانوی بهشتی رحلت فرمودند پیامبر (ص) صلی‌الله آن سال را عام الحزن نامیدند.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 44212

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر