ضرورت تغییر نگاه به زندانیان جرائم عمد و غیر عمد

نگاه مسئولین و خیرین نسبت به جرائم عمد و غیر عمد باید نگاهی «خانواده محور» باشد؛ خانواده محور به این معناست که دربند بودن یک فرد تنها به آن فرد منتهی نمی‌شود بلکه خانواده‌ای را شامل می‌شود که تحت سرپرستی او هستند

ضرورت تغییر نگاه به زندانیان جرائم عمد و غیر عمد

گیلان خبر: بنا بر گفته‌های مدیرعامل ستاد دیه کشور تا سال گذشته بیش از 11 هزار زندانی جرائم غیر عمد در حالی اسیر میله‌های زندان بودند که به اعتقاد مسئولان ستاد حمایت از زندانیان برخی از این افراد واجد شرایط آزادی هستند.

*حضور 7000 زندانی پرونده‌های مالی در زندان‌های کشور

بنا بر آمار بیش از 93 درصد از جرائم غیر عمد را پرونده‌های مالی تشکیل می‌دهد که اکثر آن‌ها  ناشی از صدور چک‌های بلامحل یا  بدون پشتوانه و  یا تعهدات پرداخت‌نشده مهریه هستند؛ تا جایی که طبق آخرین آمار بیش از هفت هزار زندانی تنها بابت صدور چک نه‌تنها روزگار خود بلکه روزگار خانواده خود را در زندان‌ها سپری می‌کنند.

دراین‌بین نیز افرادی هستند که بدون قصد و غرض مجرمانه و نیات سوء و در مواقعی حتی با نیت خیر برای غیر، بانام «ضامن» به‌ناچار پایشان در راهروهای دادگستری و زندان بازشده و به‌اصطلاح آمدند ثواب کنند خودشان کباب شدند.

*3000 نفر به دلیل عدم پرداخت مهریه در زندان به سر می‌برند

به گفته مدیرعامل ستاد دیه کشور آمار زندانیانی که به دلیل عدم پرداخت مهریه راهی زندان شدند به سه هزار نفر در کشور می‌رسد این در حالی است که پیشگیری از این معضل و فرهنگ نادرست مهریه بالا برای دختران در زمان ازدواج تنها بر دوش مسئولان نبوده بلکه ریشه در فرهنگ و پیش از آن به میزان آگاهی خانواده طرفین از عواقب این امر بستگی دارد.

سید اسدالله جولایی در آخرین اظهارنظر خود درباره گلریزان زندانیان جرائم غیر عمد گفته است که نمی‌توان میانگین دقیقی از میزان بدهی زندانیان جرائم غیر عمد ارائه داد اما می‌توان گفت میزان محکوم‌به برای متعهدان پرداخت دیه باوجود کمیت پنج‌درصدی این بدهکاران، به‌مراتب سنگین‌تر از میزان مبالغ مندرج در پرونده‌های مالی است.

*آزادی 282 زندانی در گلریزان سال گذشته

تلاش خیرین برای آزادی زندانیان در ایام خاصی مانند ماه‌های شعبان و رمضان به اوج خود می‌رسد اما نکته قابل‌توجه  شعار «زندان جای مادران نیست» است که در رأس خواسته‌های مسئولان سیاسی و فرهنگی و نیز حمایت هنرمندان بوده ولی باید دید که این شعار تا چه اندازه در این گلریزآن‌ها محقق می‌شود.

مدیر نمایندگی ستاد دیه در استان گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به اقدامات انجام‌شده از سوی ستاد دیه تحت عنوان جشن گلریزان اظهار کرد: بخشی از منابعی که برای آزادسازی زندانیان اختصاص داده می‌شود کمک‌های مردمی است که در قالب جشن گلریزان جمع‌آوری می‌شود.

حمید کامران زاده با اشاره به آمار جمع‌آوری کمک‌های مردمی در سال گذشته افزود: به همت مردم و خیران در سال گذشته 282 نفر از زندانیان تنها در جشن گل‌ریزان آزاد شدند.

*لزوم نگاه خانواده محور به زندانیان

مدیر نمایندگی ستاد دیه در استان گیلان اظهار کرد: همه‌ساله بخشی از بدهی زندانیان غیر عمد بااعتبارت دولتی که از سوی مجلس در قالب قانون بودجه مصوب شده تأمین وعده‌ای نیز آزاد می‌شوند.

اما آنچه حائز اهمیت است تغییر نگاه مسئولین و خیرین نسبت به جرائم عمد و غیر عمد است که باید با نگاهی «خانواده محور» باشد؛ خانواده محور به این معناست که دربند بودن یک فرد تنها به یک فرد منتهی نمی‌شود بلکه خانواده‌ای را شامل می‌شود که تحت سرپرستی او هستند بنابراین نه‌تنها دربند بودن مؤثر نیست بلکه آثار مخرب دیگری نیز به همراه دارد.

*بیشتر زندانیان بدهکار گیلانی سرپرست خانوار هستند

مدیر نمایندگی ستاد دیه در استان گیلان با اشاره به آمار زندانیان و مساعدت‌های انجام‌شده به آن‌ها از سوی ستاد دیه اظهار کرد: حدود 900 نفر زندانی جرائم غیر عمد در سطح 11 زندان گیلان وجود دارند.

حمید کامران زاده با بیان اینکه 900 زندانی گیلانی حدود 80 میلیارد تومان بدهکار هستند افزود: اکثر بدهکارانی که در زندان‌ها به سر می‌برند سرپرست خانوار بوده و نیاز مبرم به آزادی دارند.

*اعتیاد جرم یا بیماری؟

برخی افراد، معتادان را نیز مجرم دانسته و هر جا سرقتی رخ دهد و فرد معتادی نیز حاضر باشد به‌طور حتم از چشم او می‌بینند اما باید توجه داشت که این افراد که سعی می‌کنیم آن‌ها را «بیمار» بنامیم به ذاته مجرم نبوده بلکه به دلیل شرایط خاصی که دارند بعضاً برای تأمین معیشت خانواده خود مجبور به ارتکاب جرم شده و در بیشتر مواقع عدم پذیرش چنین افرادی برای اشتغال حتی پس از ترک اعتیاد و رهایی از بیماری  از دلایل دیگری است که آن‌ها را به اقدامات ناصواب وامی‌دارد.

بنابراین آزاد کردن چنین زندانیانی که به‌اصطلاح به‌عمد مرتکب جرم شده‌اند، آزادی یک فرد نیست بلکه آزادی یک خانواده است و خیرین در گلریزآن‌های آزادی زندانیان نه‌تنها یک فرد بلکه خانواده‌هایی را از پشت میله‌های زندان نجات می‌دهند.

اما برخی گمان می‌کنند که زندانیان جرائم غیر عمد خطایی مرتکب نمی‌شوند درصورتی‌که برخی از این افراد درواقع کلاهبرداری کرده و چک‌های بلامحل می‌کشند بنابراین آزادی چنین فردی مساوی با تکرار خطای گذشته است.

*آزادی یک هزار و 22 نفر زندانی در سال گذشته

مدیر نمایندگی ستاد دیه در استان گیلان آمار کل زندانیان آزادشده در سال گذشته را یک هزار و 22 نفر اعلام کرد و گفت: درمجموع ستاد دیه با بهره‌گیری از تمام منابع، هشت میلیارد و 300 میلیون تومان برای آزادی یک هزار و 22 نفر هزینه کرده است.

کامران زاده با بیان اینکه 33 میلیارد تومان نقدینگی باید از سوی خانواده زندانیان پس از اعسار  پرداخت شود افزود: به همت ستاد دیه استان از مجموع 78 میلیارد تومان بدهی زندانیان 32 میلیارد تومان از شاکیان گذشت گرفته‌شده است.

وی با اشاره به پرداخت بدهی زندانیان از سوی صندوق تأمین جبران خسارت تصریح کرد: 63 نفر از زندانیان بااعتبار چهار میلیارد و یک‌صد میلیون تومان از سوی صندوق تأمین و جبران خسارت که تسهیلاتی بدون سود است، از زندان آزاد شدند.

البته قطعاً تشخیص آزادی برای زندانیان جرائم عمد و غیر عمد باید بنا بر صلاحدید و نظریات کارشناسی بر پایه تحقیقات صورت گیرد، باوجود کاهش زندانیان ناشی از سوانح رانندگی اما  برای مثال فردی که در یک سانحه تصادف راهی زندان می‌شود در مواقعی لایق آزادی نیست؛ چراکه باوجود تمکن مالی، اتومبیل خود را بیمه نکرده، درست رانندگی نکرده و به قوانین راهنمایی و رانندگی احترام نگذاشته و حتی گواهی‌نامه رانندگی ندارد بنابراین چنین فردی باید مجازات شود.

مسلماً برخی نگاه‌های از بیرون چنین افرادی را خاطی ندانسته و معتقدند با این جرائم به دلیل غیر عمد بودن باید با سازش رفتار کرد اما در تمامی مواقع چنین نیست و اگر فرد مجازات نشود به تخطی از قانون ادامه می‌دهد.

 

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 44273

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر