تأثیر مستقیم ورزش برافزایش همگرایی و نشاط جامعه

فرهنگ آپارتمان‌نشینی، زندگی مدرن شهری و کمبود وقت باعث شده است سلامت جامعه به خطر بیفتد و مهم‌ترین راه مقابله با این خطر بزرگ، ورزش است.

تأثیر مستقیم ورزش برافزایش همگرایی و نشاط جامعه

گیلان خبر: قرن بیست و یکم را می‌توان قرن زندگی ماشینی نامید، خانه‌های ویلایی جای خود را به آپارتمان و برج‌های آسمان‌خراش داده‌اند و ساکنان این آپارتمان‌ها از فضای کافی برای ورزش برخوردار نیستند، کمبود وقت باعث شده است غذاهای سنتی جای خود را به غذاهای آماده و چرب بدهد که نقش منفی در سلامت فرد و بالتبع سلامت جامعه ایفا می‌کند.

 

ورزش نقش مهمی در سلامت فرد، خانواده و جامعه می‌تواند داشته باشد، افزایش سرعت انتشار اکسیژن و بهبود عملکرد سوخت‌وساز بدن به هضم غذا و دفع سموم منجر شده و باعث سلامتی جسم می‌شود، مضاف بر آن ورزش نقش بسزایی در شادابی جامعه دارد و می‌تواند جامعه را از افسردگی رهایی بخشد.

 

*نقش تعیین‌کننده‌ ورزش همگانی در سلامت جامعه

دبیر شورای راهبردی ورزش و جوانان و عضو شورای عالی ورزش همگانی استان گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با بیان اینکه ورزش همگانی نقش تعیین‌کننده‌ای در سلامت جامعه ایفا می‌کند اظهار کرد: سه‌گام اساسی برای تشویق مردم به ورزش همگانی باید برداشته شود تا مردم بدون دغدغه ورزش کنند.

محمدرضا عابدی محزون گفت: در گام نخست باید فرهنگ‌سازی از سوی رسانه‌ها به‌ویژه صداوسیما انجام شود تا مردم هر چه بیشتر به ورزش سوق داده شوند، اطلاع‌رسانی صحیح و فرهنگ‌سازی مهم‌ترین گام در تشویق مردم به سمت ورزش همگانی است.

وی با اشاره به اینکه ایجاد زیرساخت‌ها دومین گام اساسی در هدایت مردم به سمت ورزش همگانی است بیان کرد: ایجاد زیرساخت‌ها در ورزش همگانی نظیر دستگاه‌های حرکات ورزشی به عهده شهرداری است و این نهاد ملزم به تأمین فضای ورزشی در پارک‌ها و ایجاد جاده‌های سلامت برای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری است.

محزون با اشاره به اینکه سومین گام در گسترش ورزش همگانی استفاده از مربیان متخصص است تصریح کرد: برگزاری سانس های ورزش صبحگاهی با حضور مربیان و تمرین دهندگان آقا و خانم در فضایی مناسب سبب اصلاح حرکتی و همچنین نشاط و شادابی ورزشکاران می‌شود.

*افزایش وزن و توده چربی یکی از بزرگ‌ترین مشکلات آحاد مردم در حوزه سلامت

دکترای تغذیه و فیزیولوژی ورزش در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به اینکه یکی از بزرگ‌ترین مشکلات آحاد مردم در حوزه سلامتی افزایش وزن و توده چربی است اظهار کرد: این مشکلات اثرات منفی بر طول عمر افراد و مستعد شدن به بیماری‌های مختلف می‌گذارد، تحقیقات متعدد نشان داد که یکی از علل بیماری‌ها می‌تواند افزایش شاخص توده بدنی باشد.

مهرزاد خیراندیش با بیان اینکه افزایش وزن و توده چربی علت‌های مختلفی دارد تصریح کرد: مدرن شدن زندگی افراد، استفاده از ماشین برای حمل‌ونقل شهری و استفاده‌ بیش‌ازحد از رایانه و دستگاه‌های ارتباطی عوامل مهمی است که کلیه گروه‌های سنی را از جنبه بی‌تحرکی و سلامتی تهدید می‌کند، از طرفی شیوه‌های اشتباه نظم زندگی و عادات غذایی (ساعت صرف غذا و میان وعده‌ها و خوابیدن) علت مهمی برای چاقی است.

وی با اذعان به اینکه مشکل از جایی به بحران می‌رسد که تمامی موارد فوق در کنار ورزش نکردن و بی‌تحرکی قرار گیرد گفت: در دنیای مدرن، ورزش به‌عنوان یک دارو مطرح‌شده است و در سال ٢٠١٧ یکی از علل مرگ‌ومیر در دنیا ورزش نکردن شناخته‌شده است چراکه ورزش باعث تقویت دستگاه قلب و عروق و سیستم ایمنی و موجب افزایش متابولیسم و کاهش توده چربی در افراد می‌شود و می‌تواند عوارض ناشی از بی‌تحرکی را از بین ببرد.

خیراندیش افزود: بارها در مقالات توصیه‌شده است که ورزش برای کلیه بیماری‌ها مگر در موارد خواص مفید است و اغلب در کنار دارودرمانی تجویز می‌شود.

وی با بیان اینکه دیابت نوع دوم بیشترین آمار مرگ‌ومیر در دنیا را به خود اختصاص داده است بیان کرد: دیابت نوع دوم یکی از بیماری‌های سندروم متابولیک است که ورزش کردن با مکانیزم های علمی مختلف باعث بهبود این بیماری می‌شود.

مدرس دانشگاه تصریح کرد: شاید تصور مردم از ورزش کردن فقط حضور در باشگاه‌ها و هزینه‌های زیاد برای این مسئله است اما گاهی این تصور غلط افراد را برای این کار منع می‌کند، ورزش کردن می‌تواند بدون هزینه باشد، شاید پیاده‌روی و رفتن به پارک و دویدن و طناب زدن و استفاده از دو بطری آب‌معدنی به‌جای دمبل برای کار مقاومتی بهترین ورزش برایشان باشد و نیاز به هزینه نباشد.

خیراندیش با اشاره به برخی از ورزش‌های سبک برای حفظ سلامتی گفت: سه جلسه فعالیت ورزشی منظم شامل پیاده‌روی و استفاده از امکانات رفاهی پارک‌ها و وسایل ارزان‌قیمت مثل کش و طناب و بطری آب‌معدنی برای تمرینات مقاومتی و هوازی توصیه می‌شود، ضمن اینکه تنظیم خواب و نظم در خوردن غذا در کنار ورزش از عوامل مهم سلامتی و کاهش وزن است.

 

*پارک محتشم رشت قلب تپنده ورزشکاران

پارک محتشم رشت نقش بسزایی در سلامت اهالی رشت ایفا می‌کند، این پارک قدیمی جدا از طراوت و هوای پاکی که از طریق درختان تنومندش به شهر باران ارزانی می‌دارد، به محلی برای ورزش دسته‌جمعی تبدیل‌شده است.

مرد جوانی که خود را مشتری پر و پا قرص این پارک می‌داند به خبرنگار ما در رشت اظهار کرد: ورزش صبحگاهی جزئی از زندگی من شده است و هرروز صبح دست‌کم یک ساعت در پارک محتشم ورزش می‌کنم.

وی گفت: متأسفانه امکانات پارک محتشم پاسخگوی خیل عظیم علاقه‌مندان به ورزش گروهی نیست و بعضاً برای استفاده از یک دستگاه مجبوریم چنددقیقه‌ای منتظر بمانیم که این موضوع شایسته تنها کلان‌شهر شمال کشور نیست؛ چند دستگاه بدن‌سازی در پارک وجود داشت که به بهانه تعمیر برداشته شد و دیگر بازگردانده نشد.

بانوی میان‌سالی که همراه دخترش برای ورزش به پارک آمده است به خبرنگار ما اظهار کرد: محیط خوبی در پارک وجود دارد و دوستان ورزشکار خوبی در پارک دارم، به همراه دخترم روزی 30 دقیقه در پارک پیاده‌روی می‌کنم و بعد از پیاده‌روی با استفاده از دستگاه‌های موجود در پارک با تحرک بیشتری ورزش می‌کنم.

وی گفت: چند سالی است که صبح‌ها برای ورزش به پارک محتشم می‌روم و این باعث شده است که اضافه‌وزن نداشته باشم و بانشاط بیشتری صبح را آغاز کنم.

این شهروند رشتی افزود: به بانوان توصیه می‌کنم روزی دست‌کم یک ساعت ورزش کنند و پارک‌های رشت محیط خوبی برای ورزش هستند؛ با ورزش می‌توانند از بیماری‌های خطرناکی نظیر دیابت و چربی خون در امان باشند.

 

*امکانات ضعیف شهری، کمبود وقت و عدم آموزش صحیح شهروندان مهم‌ترین دلیل دوری مردم از ورزش

یک پیشکسوت ورزش استان که محاسن سپیدی دارد اظهار کرد: مدت‌ها ورزش رزمی‌کار می‌کردم و در رده استانی دارای مقام هستم، بالا رفتن سن باعث شده است نیاز بیشتری به ورزش داشته باشم.

وی افزود: مهم‌ترین دلیل دوری مردم از ورزش، امکانات ضعیف شهری، کمبود وقت و عدم آموزش صحیح شهروندان است؛ سالی یک‌بار و به مناسبت هفته سلامت، ورزش همگانی برگزار می‌شود که نیاز است طرح‌های این‌چنینی در مناسبت‌های بیشتری برگزار شود تا مردم به ورزش همگانی سوق داده شوند.

پیشکسوت ورزش گیلان با انتقاد از دستگاه‌های فرسوده پارک محتشم گفت: کمبود دستگاه‌های ورزشی از یک‌سو و استاندارد نبودن برخی دستگاه‌ها از سوی دیگر باعث شده است جوانان کمتری بتوانند برای ورزش به پارک محتشم مراجعه کنند؛ ورزش در پارک محتشم تنها به دویدن و پیاده‌روی خلاصه نمی‌شود.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 44360

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر