کارشناسان دینی پاسخ می‌دهند

واکاوی راهکارها برای کسب معرفت و درک شب‌های قدر

کارشناسان دینی معتقد هستند انسان‌ها ازجمله جوانان در طول سال باید با عبادات دینی شب قدر را درک کنند و با بالا بردن معرفت و بینش خود سطح درخواست‌های خود را بالابرده و سرنوشت یک سال خود را رقم بزنند.

واکاوی راهکارها برای کسب معرفت و درک شب‌های قدر

گیلان خبر: ظهر امروز میزگردی با محوریت « اهمیت شب قدر، جوان و راهکاری‌های رشد و تعالی» با حضور دو تن از اساتید حوزه و دانشگاه در دفتر خبرگزاری فارس گیلان برگزار شد.

*اگر ندانیم شب قدر چیست آن را صرف مواردی می‌کنیم که اهمیتش با خواسته و مطالبه شب قدر برابری نمی‌کند

عضو هیئت علم دانشگاه گیلان در این نشست با اشاره به فرصت سوزی شب قدر از سوی برخی جوانان اظهار کرد: بسیاری از مردم ازجمله جوانان به دلیل اینکه شناخت درستی از شب‌های قدر ندارند، فرصت سوزی می‌کنند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی کریمیان با اشاره به حقیقت شب قدر بر اساس تعابیر قرآن و علوم دینی گفت: سوره قدر بزرگ‌ترین شعار عالم تشیع است و اینکه خداوند می‌فرمایند «ما ادراک ما لیله‌القدر»، مردم و ائمه که هیچ حتی خداوند به پیامبر خطاب می‌کند که نمی‌تواند اهمیت شب قدر را به‌سادگی درک کرد.

وی با اشاره به اینکه شب قدر، شبی است که فرشته‌ها و ملائک در این شب نازل می‌شوند تا اینکه خود در زمین کسب شرافت کنند افزود: همه کتاب‌های آسمانی در ماه مبارک رمضان نازل‌شده‌اند اما قرآن در شب قدر نازل‌شده و این بیانگر این مبحث است که خود قرآن نیز از شب قدر شرافت کسب می‌کند.

عضو هیئت علم دانشگاه گیلان با اشاره به اهمیت شب قدر و فرق آن با سایر لیالی گفت: قرآن به شب قدر شرافت نمی‌دهد بلکه از شب قدر شرافت می‌گیرد و این بیانگر عظمت و بزرگی شب قدر است.

کریمیان با اذعان به این نکته که می‌توان بر اساس تعابیر و احادیث به شمه‌ای از اهمیت و شرافت شب قدر دست پیدا کرد بیان کرد: انسان ازجمله جوان باید بداند که شب قدر چه فرصت بزرگی است چون اگر ندانیم که شب قدر چیست آن را صرف مواردی می‌کنیم که اهمیتش برابری با خواسته و مطالبه شب قدر نمی‌کند.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه انسان در شب قدر یک فرصت استثنایی برای خواستن یک‌چیز مهم به دست می‌آوریم نه هر چیزی که هیچ تناسبی با بزرگی شب قدر ندارد تصریح کرد: انسان مؤمن جوان می‌تواند در شب قدر یک خواسته‌ای بزرگ بر اساس چشم‌اندازی که برای تعالی خود در آینده برنامه‌ریزی کرده را از خداوند مطالبه کند.

وی در تشریح اینکه جوان چگونه باید اهمیت شب قدر را با ظرف وجودی‌اش درک کند، مثالی از کنکور و تعیین آینده انسان در این امتحان بزرگ را خاطرنشان کرد و گفت: جوان در زندگی خود تجربه‌ای را به نام کنکور تجربه کرده‌اند که دو مقطع از زندگی را تعریف می‌کند.

عضو هیئت علم دانشگاه گیلان ‌با اشاره به فرصتی که شب قدر در سال یک بار برای انسان اتفاق می‌افتد افزود: کنکور برای انسان عملا یک‌بار در یک سال اتفاق می‌افتد و در آن روز مشخص می‌شود که چه کسی کدام صندلی را در چه دانشگاهی را پیدا می‌کند.

*درخواست عاقبت‌به‌خیری انسان هر بار که از خدا بخواهد استجابت می‌شود

کریمیان با بیان اینکه پس از عبور از کنکور موارد دیگری نیز برای جوان مطرح می‌شود افزود: برای این دانشجو یک آینده‌ای در دانشگاه تعریف می‌شود و به وی گفته می‌شود که باید به‌گونه‌ای درس بخواند تا مشروط نشود.

این کارشناس دینی با بیان اینکه در طول سال انسان هر بار که از خدا بخواهد تا عاقبت‌به‌خیر شود خدا انجام می‌دهد تصریح کرد: شب قدر نیز یکی از این اوقات است اما در آن باید انسان یک دستاورد ویژه‌ای داشته باشد و مطالبات روزمره را نباید از خداوند طلب کند.

وی با بیان اینکه درک شب قدر برای همه میسر نیست افزود: در شب قدر لازم است انسان مقداری عمیق‌تر حقیقت شب قدر را درک کند و به آن نزدیک شود و تعالی و رشد خود را با تلاش و همت بیشتری رقم بزند.

عضو هیئت علم دانشگاه گیلان با بیان اینکه اکنون در بسیاری از اذهان سؤالی طرح هست که بساط عالم کی پهن‌شده و کی جمع خواهد شد گفت: از مجموع روایات برمی‌آید که بساط عالم در شب قدر خلق‌شده و اولین چیزی که در آن خلق کرده نوری از پیامبر و نور ائمه علیه‌السلام در آن است.

کریمیان در ادامه وجود عالم هستی را به منشوری از وجود معصومین تشبیه کرد و بیان کرد: اهل‌بیت و ائمه مثل منشور هستند و در پس آن عالم و جبروت و هستی متبلور شده‌اند که در قوس شب قدر نزول پیداکرده و در روز قیامت که آخرین تتمه ائمه شهید شود عالم نیز بساطش برچیده می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه یک انسان ازجمله جوان باید اول ماهیت شب قدر را درک کند افزود: در شب قدر هرسال به دلیل اینکه نور پاک انسان نازل‌شده تقدیر ما مشخص می‌شود.

عضو هیئت علم دانشگاه گیلان تلاش انسان برای آمرزیده شدن در شب قدر گفت: در شب قدر همچون مسابقه‌ای المپیک انسان تلاش می‌کند تا رتبه‌بندی خود را بهبود ببخشد و جایگاه خود را مشخص کند.

کریمیان با بیان اینکه هرسال و فقط یک‌بار در شب قدر انسان میوه زحمات خود را برای اینکه در حوزه انسانی چقدر به خدا نزدیک شده خواهد چید بیان کرد: اگر قرار باشد حضرت داوود و یا آیت‌الله بهجت به مقام نبوت و یا عرفان برسد تنها در شب قدر باید مشخص شود.

وی با بیان اینکه تنها سرنوشت خوب برای انسان در شب قدر رقم نمی‌خورد گفت: در شب قدر همان‌گونه که برخی‌های به مقام شهید حججی می‌رسند متأسفانه عده‌ای به‌عنوان داعشی پرونده‌شان امضا می‌شود.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه بسیاری از افراد، شب قدر را دست‌کم گرفته‌اند درحالی‌که انسان نباید ناامید باشد و همه باید برای تعالی یکدیگر تلاش و همت کنیم تصریح کرد: در شب‌های قدر انسان‌هایی جامانده‌اند که باید به آن‌ها کمک کرد تا خود را به ترقی برسانند.

کریمیان با تاکید بر اینکه در شب قدر باید موفق‌ترین افراد را پیداکرده و در راستای آن الگو تلاش کرد گفت: در بسیاری از موارد انسان نمی‌داند که دنبال چه چیزی باید باشد و این تنها بادانش افزایی و آگاهی بخشی میسر می‌شود.

وی به لزوم درک عبادت شب قدر تأکید کرد و افزود: برای اینکه انسان بخواهد به تعالی برسد لیاقت می‌خواهد و تنها وسیله جدی در برای رسیدن به تعالی عبادت است.

عضو هیئت علم دانشگاه گیلان با اشاره به وجود دو ماه رجب و شعبان در پیش از رمضان برای کسب معرفت و ورود به شب‌های قدر تصریح کرد: همان‌گونه که انسان در کنکور دادن در دو تا سه ماه آخر جدی می‌شود تا فرایند مطالعه را در پیش بگیرد، خداوند برای رسیدن به ماه رمضان نیز ماه‌های رجب و شعبان را گذاشته تا انسان را آماده برای این ماه بزرگ و این شب‌های قدر کند.

کریمیان با تأکید بر دوری از گناه گفت: در این ماه نباید گناه کرد و اگر انسان گناه کند خدا لیاقت‌های عبادت را از انسان می‌گیرد و از درک شب قدر ناکام می‌ماند.

*توبه فراترین خواسته جوانان در شب قدر

کارشناس مسائل دینی در تبیین اینکه کسی که با گناه همه‌چیز را در طول سال خراب کرده، به شب‌های قدر می‌رسد یا خیر خاطرنشان کرد: در شب قدر هیچ‌چیز بالاتر از این نیست که انسان جوان از همه‌چیز گذشته خود توبه جانانه کند.

وی گناه را در دل انسان‌ همچون سگی در داخل خانه تشبیه کرد و افزود: همان‌گونه که با داشتن سگ در خانه از نزول فرشتگان و ملائکه ناکام می‌مانیم، اگر در دل یک انسان آن‌هم جوان گناه وجود داشته باشد و از ته دل توبه و انابه‌ای نباشد خداوند معرفتش را به ما نشان نمی‌دهد.

کریمیان با بیان اینکه خداوند با توبه جوان گناهانش را در شب قدر به حسنه تبدیل می‌کند تصریح کرد: همه عظمت شب قدر برای کسی تعریف می‌شود که توبه واقعی کند و دل‌های خود را آماده برای وجود خدا کند و هرکسی که بیشتر توبه کرده باشد قلبش بیشتر از معرفت خدا پر خواهد شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان با بیان اینکه ایده‌های بلند در دوره‌های جوانی بیشتر است و باید ایده‌های بلندتر در جوانی زودتر کشف شود گفت: خداوند فرصتی مهم به جوان داده تا زودتر به شناخت خدا برسد و مسیر رشد و تعالی را زودتر از پیران طی کند و این مسیر در شب قدر کوتاه‌تر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برای ما سال‌های شمسی معیار تغییر سال است درحالی‌که برای عرفا شب قدر به شب قدر سالشان عوض می‌شود تصریح کرد: انسان باید در شب قدر توفیقی را از خداوند بخواهد که سال‌به‌سال بهتر از سال قبل شود و صفات انسانی وی رشد کند.

این کارشناس دینی با اشاره به مراحل رسیدن به قرب الهی افزود: اگر انسان برای پزشک شدن سه مرحله امتحان می‌دهد باید ببیند که برای تعالی رسیدن چند مرحله از صفات الهی را باید در خود تقویت کند.

کریمیان با بیان اینکه نباید شب‌های قدر تنها به نماز و غسل و احیا خلاصه شود و با اشاره به اینکه برخی‌ها کارهای عجیب و قریبی در شب‌های قدر برای تعالی و رشد می‌کنند اظهار کرد: انسان می‌تواند با نوشتن گناه در یک برگه و لباس‌های معمولی پوشیدن و تمنا و ضجه انسانیت را از خدا بخواهد.

وی با تاکید بر اینکه در شب قدر انسان باید با فطرت خود صادق باشد و مدام به سعادت خود فکر کند گفت: در شب قدر هیچ‌چیز بالاتر و ساده‌تر از دل صادق نیست و جوانی که با خود صادق نباشد تنها خود را فریفته است.

*بیشتر مواقع انسان آنچه خدا می‌توانست به وی عطا کند را مسئلت نمی‌کند

استاد دانشگاه نیز در این نشست شرط اینکه جوان چگونه می‌تواند از فرصت شب قدر استفاده کند را تنها در کسب معرفت دانست و اظهار کرد: معرفت و علم هم‌ریشه هستند اما معرفت عمیق‌تر از علم است.

پیمان نورس در تبیین یقین و راه‌های کسب آن افزود: انسان در علم‌الیقین از طریق توصیف علم به آن یقین پیدا می‌کنیم درحالی‌که در عین‌الیقین با دیدن و لمس کردن علم به سطح از معرف می‌رسد.

وی با تاکید بر اینکه برای شناخت انسان و رفتارهایش باید به آنچه شخص یقین دارد پی برد گفت: برای اینکه یک جوان متوجه شود که شب قدر را درک کرده یا خیر باید ببیند که در باور خود چگونه شب قدر را متبلور کرده است.

نورس با اشاره به اهمیت شب  قدر بیان کرد: وقتی انسان معرفتی را کسب می‌کند می‌تواند ببیند که در کجا چه چیزی را از خداوند می‌خواهد و با درک اهمیت یک‌شب و یا هر زمان خواص، سطح درخواست خود را تغییر می‌دهد.

کارشناس دینی با بیان اینکه در بیشتر مواقع انسان آنچه خدا می‌توانست به وی عطا کند را مسئلت نکرده تصریح کرد: جوان در حالی بسیاری از خواسته‌ها را از خداوند تمنا نکرده که خداوند خطاب به انسان فرموده از وی هر چه که بخواهد به ما عطا می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه خداوند در دادن و بخشیدن بخیل نیست گفت: ما در طلب کردن کمی زیگزاگی حرکت می‌کنیم و گاهی دنیا را بر وفق مراد و کمی دنیا را علیه خود تصور می‌کنیم، در ساختار نظام‌مند قدرت موحد، کسی که در مقابل انسان قرارگرفته قدرت مطلق است و می‌تواند همه‌چیز را به انسان عطا کند.

نورس با بیان اینکه معرفت می‌تواند انسان را به درک شب قدر نزدیک کند افزود: یکی از مواردی که انسان ازجمله جوانان باید برای رسیدن به آن تلاش کنند طراحی نظام معرفت همچون جورچین است تا انسان با کنار هم قرار دادن نظام واره های آن خودش به اهمیت موضوع برسد.

این استاد دانشگاه با اشاره به مفهوم گناه و دور کردن انسان از تعالی با این عامل تصریح کرد: گناه تنها در علم دینی تعریف می‌شود و در علم خارج از علوم دینی نه‌تنها به گناه نمی‌رسند بلکه به آن خورده نیز می‌گیرند و آن را زیر سؤال می‌برند.

وی با بیان اینکه عبادات یک پروسه است که در شب قدر نتیجه می‌دهد و پروسه آن اعمال عبادی دارند گفت: در شب قدر قرار است انسان خود را در بهترین حالت برای گرفتن بهترین چیز قرار دهد.

نورس شب قدر را بزرگترین فرصت بهره‌مندی از الطاف الهی بر شمرد و افزود: در شب قدر بارانی از رحمت و الطاف الهی بر انسان می‌بارد و بستگی دارد که انسان به‌اندازه یک اقیانوس و یا اندازه درب یک قوطی از الطاف الهی بردارد.

*عبادت سنگ محک تعالی انسان و درک شب قدر

استاد دانشگاه با بیان اینکه جبر در دستگاه الهی معنا ندارد و خداوند طیف مقبولیت را برای انسان‌ها قرار داده و خساست نکرده تا انسان خودش جای خود را مشخص می‌کند اظهار کرد: انسان با عملکرد خود قدرش را مشخص می‌کند و به‌اندازه آن از خداوند طلب می‌کند هر آن چیزی را که به آن نیاز داشته باشد.

وی عبادات را سنگ محک تعالی انسان و درک شب قدر دانست و بیان کرد: اینکه گفته می‌شود در دین چگونه عمل کنید که چگونه برداشت کنید برای این است که انسان مزد بیشتر بگیرد و عیار آن در اعمال دینی‌اش مشخص شود.

نورس با اذان به اینکه اصول در سر جای خود وجود دارند و در معرفت سنجی انسان یا نخواسته و با نتوانسته به آنا دسترسی پیدا کند تصریح کرد: در بسیاری از موارد انسان برای رسیدن به فعل و یک ارزش اخلاقی نمی‌خواهد تا به آن برسد و یا در بسیاری از موارد رفع تکلیف نیز عمل کرده است.

کارشناس مسائل دینی با بیان اینکه برخی از اعمال در انسان در ورای تکلیف است و انسان به قرب الهی می‌اندیشد تا به تعالی برسد گفت: کسب تعالی، نفعش برای خود شخص انسان است و باید انسان به این باور برسد که با تلاش و اراده بیشتر خود را به ترقی رسانده و به تعالی رسیده است.

وی فرایند توبه، اراده و عمل در شب قدر را تنها به درک و معرفت سنجی انسان مرتبط دانست و افزود: تا شخص به این باور نرسد که چه کسی است، کجا هست، چه‌کار باید کند و نمی‌تواند جایگاه خود را پیدا کند و با توبه و اراده عمل صالح و مقبول داشته باشد.

نورس با بیان اینکه در ماه مبارک رمضان انسان فکر می‌کند که تنها سیستم گوارش آن تحت‌فشار است و روزه گرفته درحالی‌که طبق تعابیر باید اعضا و جوارح انسان روزه باشد گفت: روزه گرفتن تنها به نخوردن و نیاشامیدن نیست بلکه انسان باید گناه نکند تا ظرف وجودی‌اش بزرگ شود و معرفت بیشتری کسب کند.

استاد دانشگاه با بیان اینکه انسان باید صفحه اصلی جورچین را در ابتدا ببیند و بعد از چیدن از دین آن لذت ببرد گفت: برای انسان وقتی قرب همه جز قرب الهی مهم هست تنها رفع تکلیف عمل می‌کند و اما برای رسیدن حسن فعل نیاز به حسن فاعل داریم و انسان باید خودش عامل تعالی و رشد وجودش باشد.

وی با اشاره به تأکیدات روایات دینی بر توبه و انابه جوان بیان کرد: جوانان با نیروی و توانی که دارند بیشتر می‌تواند برای تعالی و رشد خود از شخصی که نیرویش ازدست‌رفته و از طرف دیگر زمان بیشتری دارد و گناه کمتری نیز کرده توبه کند و در شب قدر این شرایط بیشتر فراهم است.

کارشناس مسائل دینی معرفت را لازمه درک شب قدر دانست و افزود: انسان باید بیاموزد که نیروی جوانی را در کجا به کار بگیرد که به تعالی برسد و با این شناخت معرفتی می‌تواند اهمیت شب قدر را درک کند.

نورس با تاکید بر اینکه در شب قدر انسان باید از خداوند انسانیت را بخواهد بیان کرد: انسان باید انسانیت را از خدا بخواهد و آن را تکثیر کند و به دیگران کمک کند تا انسان باشند، اگر خدا به جهت خواست و تلاشمان انسانیت را به ما داد، باید قدردان آن باشیم و آن را حفظ کنیم.

وی با بیان اینکه انسان از شب قدر امسال باید برای شب قدر سال بعد برنامه‌ریزی کند تصریح کرد: انسان باید ببیند از صفات یک انسان خوب مثل امام حسین کدام از صفات را دارد و هرسال آن را افزایش دهد تا معرفتش و شناختش پس از خود به خدا بیشتر شود.

استاد دانشگاه با بیان اینکه اگر کسی که نخواهد به تعالی برسد و شأنیت انسان را درک کند به خود ظلم کرده گفت: اگر انسان بدون معرفت وارد شب قدر شود هیچ دستاورد و محصولی به دست نخواهد آورد.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 44403

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر