مدیرکل بهزیستی استان گیلان:

جمع‌آوری ضربتی کودکان کار معاش آنان را از بین می‌برد

مدیرکل بهزیستی استان گیلان با بیان اینکه جمع‌آوری ضربتی کودکان کار معاش آنان را از بین می‌برد گفت: بیش از ۱۵۰ کودک کار را شناسایی و مرکز حمایتی برای آنان فراهم کردیم.

جمع‌آوری ضربتی کودکان کار معاش آنان را از بین می‌برد

گیلان خبر: محمدرضا پارسی پیش از ظهر امروز در دفتر مدیرکل سازمان بهزیستی استان گیلان در جمع اصحاب رسانه با اشاره به آغاز هفته مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: فرد، خانواده و جامعه از عوامل آسیب‌پذیر و در معرض تهدید محسوب شده و دولت برای مقابله و کاهش این آسیب، ستادی به‌عنوان ستاد مبارزه با مواد مخدر را تشکیل داده است.

وی با اشاره به کمیته‌های مختلف ستاد مبارزه با مواد مخدر ازجمله کمیته فرهنگی پیشگیری، درمانی و حقوقی گفت: ازآنجاکه پیشگیری در اولویت بوده و منجر به عدم رغبت و کاهش تقاضا می‌شود، کمیته فرهنگی پیشگیری بیشترین فعالیت را در این ستاد داراست.

مدیرکل بهزیستی استان گیلان با اشاره به مصوبات سومین کمیته فرهنگی و پیشگیری استان تصریح کرد: در جلسه 20 خرداد ادارات کل تعاون و رفاه اجتماعی، کمیته امداد و معاونت بهداشتی دانشگاه مسئولیت برگزاری کارگاه‌های پیشگیری از اعتیاد باهدف ارتقا سطح آگاهی عموم را بر عهده دارند ازاین‌رو این ادارات موظف‌اند در تاریخ سوم وششم تیرماه اقدام به برگزاری این کارگاه کنند.

رئیس کمیته فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر استان گیلان با اشاره به اقدام بنیاد شهید مبنی بر برگزاری همایش هم‌اندیشی اساتید حوزه پیشگیری از اعتیاد در تاریخ ششم تیر گفت: همایش هم‌اندیشی اساتید حوزه پیشگیری از اعتیاد به‌منظور ایجاد حساسیت و افزایش روحیه مشارکت اساتید و متولیان امر برگزار می‌شود.

پارسی از برگزاری نمایشگاه سیار پیشگیری از اعتیاد در مرکز استان و در پیاده راه فرهنگی رشت از دوم تا چهارم تیرماه خبر داد و افزود: شهرداری رشت، بهزیستی، نیروی انتظامی هلال‌احمر و علوم پزشکی مسئولیت اقدام و پیگیری آن را بر عهده دارند.

وی با بیان اینکه مسابقات مقاله‌نویسی ویژه مددجویان هلال‌احمر برگزار و به برترین‌ها جوایز تعلق می‌گیرد افزود: مستندسازی اقدامات فرهنگی دستگاه‌های عضو، توسط رئیس کمیته تهیه و در صورت تأیید از رسانه صداوسیما پخش می‌شود.

پارسی از برگزاری اختتامیه مسابقات جام رمضان در هفته جهانی مبارزه با مواد مخدر با همکاری معاونت فرهنگی سپاه، شهرداری و اداره ورزش و جوانان خبر داد و افزود: همایش پیاده‌روی خانوادگی، کوهنوردی بانوان، همایش دوچرخه‌سواری در صورت تأمین اعتبار در مرکز استان و برخی شهرستان‌ها برگزار می‌شود که اداره کل ورزش و جوانان استان گیلان مسئولیت اقدام و پیگیری آن را بر عهده دارد.

وی با اشاره به اجرای تئاتر خیابانی در برخی شهرستان‌ها و نقاشی خیابانی (روی پرده) ویژه کودکان در محلات آسیب خیز گفت: در سومین کمیته فرهنگی پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر مصوب شد تا بیلبوردهایی که در اختیار معاونت فرهنگی سپاه قرار دارد جهت تبلیغات محیطی در اختیار دستگاه‌های عضو قرار بگیرد.

مدیرکل بهزیستی استان گیلان با اشاره به فعالیت اداره کل تبلیغات اسلامی در هفته جهانی مبارزه با مواد مخدر بیان کرد: مقررشده تا سخنرانان و مبلغین در حوزه مضرات مصرف مواد مخدر و آثار زیان‌بار آن در کلیه مساجد استان سخنرانی کنند.

وی با اشاره به فعالیت گروه سرود نه بگو توسط آموزش‌وپرورش در هفته جهانی مبارزه با مواد مخدر گفت: بیش از ۳۳ برنامه در دستور کار کمیته فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر استان گیلان قرار دارد.

*ایجاد حساسیت برای گروه‌های هدف از دلایل برنامه‌های هفته مبارزه با مواد مخدر

رئیس کمیته فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر با اذعان به اینکه فعالیت مستمر در حوزه پیشگیری و فرهنگ‌سازی منجر به بیداری وجدان جامعه می‌شود افزود: هدف از اجرای برنامه‌های نمادین در هفته جهانی مبارزه با مخدر را ایجاد حساسیت برای گروه‌های هدف ازجمله خانواده، جوانان و نوجوانان است.

وی با بیان اینکه ترغیب و ایجاد بسیج مردمی یکی از سیاست‌های اصلی مبارزه با مواد مخدر است تصریح کرد: ۵۷ مرکز درمان اقامتی و ۷۳ مرکز سرپایی در استان مشغول به فعالیت است که در سال گذشته حدود ۲۸ هزار نفر به این مراکز مراجعه کرده‌اند ازاین‌رو، استمرار درمان برای مبتلایان بعد از پاکی نیز برای ما بسیار مهم است، چراکه این درمان درمانی نسبی است و برای کاهش فشارهای محیطی می‌بایست فرد آسیب‌دیده تا آخر عمر تحت مراقبت قرار بگیرد.

مدیرکل بهزیستی استان گیلان شایع‌ترین نوع مصرف مواد مخدر را تریاک با بیش از ۵۱ درصد مصرف عنوان کرد و گفت: آمارها نشان می‌دهند که هر چه سن مصرف‌کنندگان پایین‌تر باشد ترغیب به مصرف مواد صنعتی بیشتر می‌شود.

 

*نسبت مصرف مواد مخدر در میان مردان و زنان تقریباً ۱۲ به یک است

وی با اذعان به اینکه نسبت مصرف مواد مخدر در میان مردان و زنان تقریباً ۱۲ به یک است بیان کرد: مصرف مواد مخدر در سنین جوانی بانوان را بیشتر در معرض آسیب قرار داده است

 وی با بیان اینکه برخی از مواد مخدر خطرات کمتری نسبت به برخی دیگر دارد افزود: مصرف مواد کم‌خطر راه را برای استفاده از مواد پرخطر باز می‌کند ازاین‌رو، کم‌خطر بودن برخی از مواد نباید مجوزی برای مصرف آن محسوب شود

رئیس کمیته فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر استان گیلان با بیان اینکه برخلاف تفکر عموم همه موادهای مخدر موجب اضمحلال جسم نمی‌شود اظهار کرد: آسیب مواد مخدر گاها به‌جای آسیب‌رسانی به جسم روان افراد را آسیب می‌زند لذا بر خی از جوانان به‌اشتباه و به دلیل عدم آسیب جسمانی در مبتلایان به آن، اقدام به مصرف کرده و روان خود را مورد آسیب قرار می‌دهند.

*کودکان کار در معرض آسیب مواد مخدر هستند

مدیرکل بهزیستی استان گیلان در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر چگونگی برنامه اداره کل بهزیستی برای کاهش آسیب کودکان کاری که در معرض آسیب مواد مخدر قرار دارند گفت: کار کودکان یکی از معضلات کلان‌شهرها بوده و در شهرستان‌ها ‌کمتر دیده می‌شود.

وی با بیان اینکه این مشکل اغلب مربوط به حاشیه‌نشینی بوده و افراد در معرض آسیب در حاشیه شهرها هستند تصریح کرد: این کودکان به دلیل مشکلات اقتصادی و ناتوانی در تأمین معاش ناگزیر هستند به‌صورت داوطلبانه یا اجبار کار کنند و متأسفانه یکی از آسیب‌های پیش روی این کودکان این است که داوطلبانه یا ناگزیر در باندهای اعتیاد، به خدمت گرفته می‌شوند که نقش نیروی انتظامی در این مقوله حائز اهمیت است.

* سرپرست اغلب کودکان کار بیمار یا معنا هستند

مدیرکل بهزیستی استان گیلان با اذعان به این پدران این کودکان اغلب دچار بیماری یا اعتیاد هستند بیان کرد: برای کودکان به دلیل نظاره بر الگوهای خود بستر آشنایی با این مواد فراهم بوده و در هنگام کار در خیابان‌ها و مواجهه با مصرف‌کنندگان پتانسیل سرخوردگی آنان فراهم بوده و ناگزیر به اعتیاد روی می‌آورند‌.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۵۰ کودک کار را شناسایی و مرکز حمایتی برای آنان فراهم کردیم گفت: بسیاری از این کودکان و خانواده‌هایشان همکاری نمی‌کند به‌عنوان‌مثال در سال گذشته برنامه‌ای برای این کودکان برگزار کردیم که از این ۱۵۰ تنها 30 خانواده در همایش شرکت و از برنامه‌های فرهنگی ما بهره بردند.

پارسی با اذعان به اینکه در این همایش به خانواده‌های کودکان کار کمک نقدی صورت گرفت بیان کرد: خانواده‌ها را تشویق کرده تا کودکان خود را برای کار در خیابان‌ها نفرستاده تا کودکان امکان ادامه تحصیل را از دست ندهند

*جمع‌آوری ضربتی کودکان کار معاش آنان را از بین می‌برد

مدیرکل بهزیستی استان گیلان با بیان اینکه جمع‌آوری ضربتی این کودکان معاش آنان را از بین می‌برد گفت: رفع این مسئله نیازمند اقدام بین دستگاهی است و می‌طلبد برای رفع نیاز اقتصادی کمیته امداد نیز خانواده‌های کودکان کار را تحت پوشش قرار دهد.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 44582

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر