رئیس ستاد مدیریت بحران رودسر:

احتمال تخلیه کامل روستای کاکرود رودسر وجود دارد

رئیس ستاد مدیریت بحران رودسر در تشریح خدمات ستاد مدیرت بحران رودسر به مردم سیل‌زده بخش رحیم‌آباد از احتمال تخلیه کامل روستای کاکرود خبر داد.

احتمال تخلیه کامل روستای کاکرود رودسر وجود دارد

گیلان خبر: علی وارسته با اشاره به خدمات انجام‌شده ستاد مدیریت بحران از دقایق نخست بروز حادثه سیل در روستای کاکرود منطقه اشکورات بخش رحیم‌آباد رودسر اظهار کرد: پس از وقوع سیل در کاکرود تیم‌های امدادی از شهرستان‌های رودسر، املش، لنگرود، لاهیجان و مرکز استان به محل حادثه اعزام شدند.

وی افزود: در تیم‌های امدادی اعزام‌شده به محل حادثه سگ‌های زنده یاب، بالگرد جمعیت هلال‌احمر و 18 دستگاه ماشین‌آلات سبک و سنگین راهداری مستقرشده‌اند و مشغول خدمات رسانه به مردم حادثه‌دیده هستند.

رئیس ستاد مدیریت بحران شهرستان رودسر از تشکیل چهار نشست فوق‌العاده مدیریت بحران در محل حادثه خبر داد و گفت: از فردای روز حادثه آب چهار روستای بالادست کاکرود که قطع‌شده بود وصل شد و مردم از آب شرب سالم برخوردار هستند.

سرپرست فرمانداری رودسر با بیان اینکه بحران ایجادشده در کاکرود از سوی استاندار گیلان حاد ارزیابی‌شده و در پی آن اکبرزاده، مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گیلان به‌عنوان رئیس ستاد معین مدیریت بحران استان در روستای کاکرود تعیین‌شد خاطرنشان کرد: برای جایگزینی لوله‌های ترکیده شده در روستا 100 متر لوله از سوی آب و فاضلاب روستای گیلان به این روستا اختصاص‌یافته است.

وارسته با اشاره به وضعیت سوخت‌رسانی به مردم آسیب‌دیده کاکرود و روستاهای بالادست آن تصریح کرد: با هماهنگی‌های صورت گرفته با شرکت فرآورده‌های نفتی، سوخت موردنیاز در اختیار دهیاران و شوراهای اسلامی قرارگرفته و مشکلی در رابطه با سوخت در محل حادثه وجود ندارد.

وی افزود: به دلیل اینکه منطقه اشکورات از مناطق سردسیر محسوب می‌شود مردم ترجیحاً نفت را همیشه به‌صورت ذخیره در انبارها و یا منازل خوددارند و مشکلی از این بابت وجود ندارد.

رئیس ستاد مدیریت بحران رودسر با اشاره به قطعی راه دسترسی روستا به روستاهای هم‌جوار بالادست و پایین‌دست بیان کرد: یک فروند بالگرد در محل حادثه از صبح تا ساعت هشت غروب وجود دارد و در صورت اضطرار اقدام به پرواز و بیماران و یا خدمات فوری را ارائه می‌دهد.

سرپرست فرمانداری رودسر از ایجاد یک‌رشته راه اضطراری به همت راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گیلان خبر داد و تصریح کرد: تنها راه دسترسی به محل حادثه توسط نیروهای تخصصی راپل هلال‌احمر و تیپ نیروی مخصوص میرزا کوچک خان لنگرود بود اما با ایجاد راه روستایی اضطراری شرایط ایجاد راه موقت از طریق روستاهای شوئیل، لست کو، زوران و سرده نیز در حال فراهم شدن است تا راه ارتباط 70 روستا ایجاد شود.

وارسته با تاکید بر اینکه در تأمین و توزیع آذوقه مشکلی وجود ندارد گفت: اگر روستایی مشکلی در خصوص تأمین آذوقه داشته باشد می‌تواند با مراجعه به دهیار، شورا و یا جمعیت هلال‌احمر آذوقه موردنیاز خودشان را تأمین کنند.

وی با اذعان به اینکه در روستا مشکل مخابراتی و روشنایی وجود ندارد خاطرنشان کرد: از ابتدای حادثه تاکنون مردمی مشکلی در خصوص آنتن دهی موبایل و یا قطعی برق نداشته‌اند و کماکان نیز هیچ مشکلی در روستا وجود ندارد.

رئیس ستاد مدیریت بحران رودسر با اشاره حضور معاون ستاد مدیریت بحران کشور در محل حادثه بیان کرد: اکبرپور تاکید کرده تا مشاور زمین‌شناسی در طی این چند روز در محل حادثه حضورداشته باشد و با ارزیابی‌های خود اعلام کنند که رانش زمین چگونه است و تاکی و با چه وسعتی ادامه خواهد داشت.

سرپرست فرمانداری رودسر با بیان اینکه اگر رانش‌ها ادامه داشته باشند نسبت به تخلیه روستا اقدام می‌شود تصریح کرد: تمهیدات لازم در خصوص تخلیه روستا اندیشیده شده چون رانش‌ها همچنان ادامه دارد و تخلیه روستا از سکنه در حال قوت گرفتن است.

وارسته از اسکان اضطراری سیل‌زدگان به مدرسه‌ای در روستای زیاد در فاصله 20 دقیقه‌ای از محل حادثه خبر داد و گفت: این مدرسه بزرگ است و در صورت نیاز سکنه به آن مکان منتقل می‌شوند تا بنیاد مسکن بر اساس وظیفه نسبت به اسکان موقت و دائمی سکنه اقدام کند.

وی با بیان اینکه چهار واحد مسکونی دچار سیل شده‌اند افزود: همه ساکنان این چهارخانه با چادرهایی که هلال‌احمر در اختیارشان گذاشته‌اند سکنی گزیده و فعلاً در همان محل حضور دارند.

رئیس ستاد مدیریت بحران رودسر با تقدیر از مردم ازجمله مردم آسیب‌دیده و تاکید بر استمرار آن از خیران و مردم سایر شهرستان‌ها خواست تا کمک‌های نقدی و غیر نقدی خود را تنها به جمعیت هلال‌احمر مستقر در شهرستان‌ها تحویل دهند و از تلاش برای حضور در محل حادثه به جد بپرهیزند.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 44584

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر