با حضور معاون اول رئیس‌جمهور صورت گرفت

راه‌اندازی کریدور چین-قزاقستان-ایران در انزلی

با حضور معاون اول رئیس‌جمهور کریدور چین-قزاقستان-ایران در بندرانزلی راه‌اندازی و بزرگ‌ترین مجموعه تفریحی و گردشگری آکواریوم و اسکله مارینای کشور نیز در منطقه آزاد انزلی افتتاح شد.

راه‌اندازی کریدور چین-قزاقستان-ایران در انزلی

گیلان خبر: صبح امروز کریدور چین- قزاقستان- ایران با ورود اولین محموله به بندر کاسپین راه‌اندازی و دو پروژه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه تولیدات صنایع تک و داروسازی و با سرمایه‌گذاری 35 میلیارد تومانی با میزان اشتغال‌زایی 105 متر با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری و وزیر راه و شهرسازی در منطقه آزاد انزلی افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

معاون اول رئیس‌جمهوری در حاشیه راه‌اندازی کریدور چین-قزاقستان – ایران با اشاره به اینکه امروز اولین محموله با راه‌اندازی کریدور چین، قزاقستان و ایران وارد منطقه آزاد انزلی شده اظهار کرد: جاده ابریشم نشانه ارتباط فرهنگی، تاریخی و تمدنی است که از طریق کشورهای همسایه ایران محقق شده است.

اسحاق جهانگیری با بیان اینکه امروز مسیر جدید بازگشایی می‌شود و چین، اکتائو، قزاقستان و ایران را به هم متصل می‌کند افزود: این مسیر بسیار مهم است و امیدواریم که ارتباط و همبستگی ما با کشورهای همسایه و خصوصاً چین توسعه پیدا کند.

وی گفت: گسترش این ارتباط روابط راهبردی ما با سایر کشورها را توسعه می‌بخشد.

 

مجموعه تفریحی و گردشگری آکواریوم و باغ خزندگان شامل بزرگ‌ترین تونل آکواریوم کشور به طول ۴۰ متر و باغ خزندگان کشور، شهربازی سرپوشیده، بولینگ، سینمای چندبعدی، سوئیت‌های اقامتی و بخش‌های تجاری و خدماتی با اشتغال‌زایی مستقیم ۱۲۰ نفر است.

مجتمع بندری کاسپین به‌عنوان بزرگ‌ترین پروژه زیرساختی مناطق آزاد ایران که برای ساخت موج‌شکن‌ها، حوضچه آرامش و پنج پست اسکله و سایر بخش‌های زیرساختی آن تاکنون هزار میلیارد تومان از محل اعتبارات منطقه آزاد انزلی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی هزینه شده که حدود 300 میلیارد تومان آن از سوی بخش خصوصی است.

این مجتمع باهدف توسعه صادرات کشور به کشورهای حاشیه دریای خزر و به‌ویژه روسیه، در مسیر خدمات‌رسانی به کشتی‌های تجاری داخلی و خارجی قرار گرفت می‌تواند نقش مؤثری در فعال‌سازی کریدور شمال جنوب ایفا نموده و مسیر تجاری جدید اروم چی، اکتائو، انزلی را که خط ترانزیتی جدیدی میان ایران و چین با طول زمان و هزینه تردد کمتر است را عملیاتی کند.

ظرفیت حوضچه آرامش مجتمع بندری کاسپین 200 هکتار بوده و پس‌کرانه آن در حدود 500 هکتار هست که عمق آبخور مناسب آن 7.5 متر در فاز اول و 9 متر در فاز دوم خواهد بود و با 22 پست اسکله‌ای که در فاز نهایی مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت ظرفیت تخلیه و بارگیری 15 میلیون تن کالا را خواهد داشت.

با ورود اولین محموله تجاری از طریق کریدور ترکیبی چین، قزاقستان، ایران در بندر کاسپین علاوه بر کوتاه‌تر شدن مدت‌زمان سفر هزینه انتقال کالا نیز کاهش می‌یابد و بندر کاسپین بزرگ‌ترین پروژه زیرساختی مناطق آزاد کشور است که با حضور رئیس‌جمهور بندر کاسپین در سال 96 به‌طور رسمی افتتاح شد و از زمستان سال گذشته نیز مرز رسمی آن توسط هیئت دولت به تصویب رسیده و در روزهای پایانی اسفندماه سال گذشته نیز تفاهم‌نامه همکاری با سازمان بنادر و دریانوردی در ارتباط با این بندر منعقد شد تا علاوه بر تکمیل زیرساخت‌های مادی آن، تمامی الزامات و پروتکل‌های فعالیت داخلی و بین‌المللی آن نیز پیگیری و انجام شود.

این در حالی است که در همین راستا تفاهم‌نامه‌هایی نیز با مناطق آزاد اکتائو، آستارا خان و اتاق بازرگانی بخش خصوصی چین به امضاء رسید تا رژیم‌های همکاری بین‌المللی مجتمع بندری کاسپین نیز تعیین گردد.

ظرفیت‌های موجود و طرح‌های زیرساختی که سازمان منطقه آزاد انزلی در جهت ایفای نقش مؤثری مجتمع بندری کاسپین در توسعه مناسبات بین‌المللی کشور در دستور کار دارد، مجتمع بندری کاسپین و منطقه آزاد انزلی را به مرکز ترانزیتی کشورهای منطقه و کشور چین در ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر تبدیل می‌کند و با توجه به امکان فرآوری و تولید کالا در محدوده پس‌کرانه آن، کاسپین به یک بندر با استانداردها و شاخص‌های نسل سوم تبدیل می‌شود که در نوع خود در بنادر ایران کم‌نظیر است.

همچنین در جریان سفر جهانگیری پروژه تولید مواد افزودنی ضد یخ، روغن ترمز، روغن‌موتور، اسپری مو و انواع خوشبوکننده هوا نخستین پروژه‌ای است که به لحاظ برخورداری از فنّاوری بالا و با در نظر گرفتن عواملی چون وجود نیروهای تحصیل‌کرده و متخصص در استان گیلان و با استفاده از مزایای قانونی منطقه و به‌منظور دستیابی به بازارهای صادراتی کشورهای حاشیه دریای خزر در زمینی به مساحت 11 هزار و 763 مترمربع واقع در شهرک صنعتی شماره 2 منطقه آزاد انزلی مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

در پروژه مذکور که در ساخت آن از استانداردهای روز دنیا استفاده گردیده، سرمایه‌گذاری بالغ‌بر 250 میلیارد ریال صورت پذیرفته که زمینه اشتغال 70 نفر را به‌صورت مستقیم ایجاد کرده است.

تولیدات کارخانه مذکور شامل انواع ادتیو ضد یخ و روغن ترمزهای DOT3, DOT4 و همچنین اسپری مو و خوشبوکننده هوا هست که کشور را از واردات بخش عمده‌ای از مواد مذکور بی‌نیاز نموده و به لحاظ استفاده از خط تولید با استانداردهای روز دنیا از اروپا قابلیت صادرات به کشورهای همسایه را نیز خواهد داشت.

همچنین به‌صورت هم‌زمان طرح تولید داروی ام‌اس توسط معاون رئیس‌جمهور به بهره‌برداری رسید که برای ساخت آن سرمایه‌گذار بخش خصوصی بالغ‌بر 100 میلیارد ریال در زمینی به متراژ یک هزار و 681 مترمربع و در 3 طبقه در شهرک صنعتی شماره 2 منطقه آزاد انزلی هزینه کرده و با شروع به کار آن زمینه اشتغال 35 نفر از نیروهای تحصیل‌کرده و متخصص را فراهم کرده است.

پروژه مذکور در راستای اولویت‌های واگذاری زمین به صنایع تک و با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی انجام‌شده و با عنایت به دانش‌بنیان بودن فرایند تولید پروژه مذکور در سال موسوم به «حمایت از کالای ایرانی» کشور از واردات بخشی از محصول یادشده نیز بی‌نیاز خواهد شد.

از نقاط قوت پروژه مذکور تخصص سهامداران شرکت مجری هست که عمدتاً از اساتید برتر داروسازی کشور بوده و سهامداران مذکور با عنایت به وجود فارغ‌التحصیلان و نیروهای تحصیل‌کرده فراوان استان گیلان در رشته‌های پزشکی و بالأخص داروسازی، منطقه آزاد انزلی را جهت اجرای پروژه انتخاب کرده است.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 44717

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر