گزارشی از سفر یک روزه وزیر نیرو به گیلان

اجرای ۳۵۵ پروژه صنعت آب و برق در گیلان

با اینکه از سوی وزیر نیرو اعلام شد ۳۵۵ پروژه در حوزه صنعت آب و برق در گیلان در حال اجراست اما آغاز عملیات اجرایی سد مخزنی لاسک در شهرستان شفت پس از ۱۸ سال انتظار لغو شد.

اجرای ۳۵۵ پروژه صنعت آب و برق در گیلان

گیلان خبر: صبح امروز وزیر نیرو و معاون آب و آبفای این وزارتخانه به همراه تنی چند از مدیران صنعت آب و برق کشور وارد گیلان شدند و از پروژه‌های مهم صنعت آب و برق استان گیلان از جمله سد آیت الله بهجت در شهر بیجار شهرستان فومن بازدید کردند.

افتتاح نیروگاه برق آبی ۶.۳ مگابایتی سد آیت الله بهجت شهربیجار فومن

رضا اردکانیان نیروگاه برق آبی ۶.۳ مگاواتی سد آیت اله بهجت شهر بیجار در فومن را با سرمایه گذاری ۲۰۷ میلیارد ریالی افتتاح کرد و در ادامه کلنگ آغاز عملیات اجرایی خط انتقال از خروجی سد به تصفیه خانه آب گیلان را بر زمین زد.

در این نیروگاه برق آبی که به عنوان اولین پروژه سرمایه گذاری در حوزه نیروگاه های آبی به روش B.O.T توسط شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان تعریف شده، سه واحد توربین نیروگاه و متعلقات آن احداث شده است.

وزیر نیرو در حاشیه بهره‌برداری از نیروگاه برق آبی 6.3 مگاواتی سد آیت‌الله بهجت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: وزارت نیرو در استان گیلان، 355 پروژه در دست اجرا دارد که از این تعداد 309 پروژه در بخش آب و فاضلاب، 26 پروژه در بخش تامین آب که به طور عمده سدها و شبکه ها هستند و نیز 20 پروژه در بخش برق و انرژی است.

رضا اردکانیان با بیان اینکه برای مجموع این پروژه ها، اعتباری بالغ بر شش هزار و 500 میلیارد تومان هزینه شده و یا در حال انجام است افزود: امروز علاوه بر برگزاری جلسات در گیلان، 10 پروژه را در مناطق مختلف استان افتتاح می کنیم که شش پروژه در بخش برق و مابقی در بخش آب است.

وی گفت: از جمله این پروژه ها، نیروگاه برق آبی 6.3 مگاواتی در منطقه شهربیجار است که حدود 23 گیگابایت ساعت انرژی تولید خواهد کرد؛ سرمایه گذاری این نیروگاه برق آبی توسط بخش خصوصی انجام شده و نقش موثری در تقویت پایداری شبکه برق این منطقه دارد.

وزیر نیرو تصریح کرد: همچنین در همین محل، عملیات اجرایی خط انتقال آب از خروجی سد به تصفیه خانه گیلان شروع شد که 2 خط لوله پیش ساخته بتنی به طول شش و نیم کیلومتر است و نقش مهم آن کاهش آلودگی های احتمالی آب شرب در مسیر است.

اردکانیان اعتبار پیش بینی شده امسال برای این پروژه را حدود 20 میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: این پروژه به 30 میلیارد تومان دیگر اعتبار نیاز دارد.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که وزارت نیرو بتواند از منابع دولتی و نیز با جلب بخش خصوصی و همچنین در صورت امکان با حمایت نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی، از سایر منابع از جمله صندوق توسعه ملی اعتبارات لازم را برای پروژه های این وزارتخانه در استان تامین کند.

وزیر نیرو با بیان اینکه گیلان از پرباران ترین استان های کشور است، افزود: برنامه داریم تا با احداث آب بندان ها، سدهای لاستیکی و سدهای مخزنی و در عین حال رعایت ملاحظات زیست محیطی و نیز بهره گیری از ظرفیت مناسب مهندسی، مشکلات منابع مالی را رفع کرده و با ذخیره این بارش ها و جلوگیری از هدر رفت آنها ، در جهت رفاه و آسایش مردم حرکت کنیم.

بهره‌برداری تلمبه خانه فاضلاب PSK ناحیه اصلی شرقی رشت

وزیر نیرو همچنین تلمبه خانه فاضلاب PSK ناحیه اصلی شرقی رشت و قسمتی از خط انتقال فاضلاب آن که تقریبا ۳۷۰۰ متر است را نیز افتتاح کرد.

اجرای این بخش از طرح شبکه جمع آوری و انتقال فاضلاب منطقه شرقی شهر رشت با هدف انتقال فاضلاب به تصفیه خانه فاضلاب با جمعیت معاد ۳۷۸۰۰۰ نفر و دبی طراحی ۱۵۵۰ لیتر بر ثانیه از سال ۱۳۸۸ شروع شده است.

اجزای این طرح شامل اجرای خط انتقال اصلی فاضلاب ناحیه شرقی رشت به طول تقریبی ۳۷۰۰ متر، اجرای قسمتی از شبکه فاضلاب ناحیه شرقی رشت به طول تقریبی ۲۱٫۵ کیلومتر و احداث تلمبه خانه اصلی فاضلاب منطقه شرقی رشت با ظرفیت ۱۵۵۰ لیتر بر ثانیه است.

پروژه احداث تلمبه خانه اصلی منطقه شرقی و خط انتقال مربوطه در پیربازار روستای پیله دار بن جنب کانال G5 شامل تلمبه خانه اصلی فاضلاب منطقه شرقی شهر رشت، ساختمان تاسیسات برقی، ساختمان پست پاساژ، دیوار کشی مربوطه، اجرای ۳۷۰۰ متر خط انتقال به اقطار ۶۰۰ الی ۱۴۰۰ میلیمتر از جنس فایبرگلاس ، اجرای ۲۱۵۱۷ متر شبکه فرعی فاضلاب به اقطار ۲۰۰ الی ۴۰۰ میلیمتر از جنس پلی اتیلن است که با پیشرفت فیزیکی ۱۰۰ درصد تأسیسات و هزینه بالغ بر ۲۵۰ میلیارد ریال به بهره برداری رسیده است.

لغو دوباره مراسم کلنگ زنی سد لاسک در شفت پس از 18 سال

از دیگر برنامه‌های افتتاح از پروژه های صنعت آب و برق که با حضور وزیر نیرو در استان گیلان قرار بود کلنگ آن بر زمین بنشیند، احداث سد مخزنی بود که علی رغم حضور مردم مسئولین شهرستانی و استانی و بدون توضیح متولیان امر لغو شد و دلیل آن نیز ابتر باقی ماند.

قرار بود این طرح با اهداف بهبود وضعیت تامین آب کشاورزی ۳۷۰۳ هکتار اراضی پایین دست رودخانه امامزاده ابراهیم علیه السلام، بهبود وضعیت تامین آب کشاورزی ۳۱۶۰ هکتار اراضی کانال آب‌بر فومنات در محدوده رودخانه پسیخان، تامین نیاز آب شرب شهرهای شفت، احمدسرگوراب و روستاهای اطراف آن به میزان ۵ میلیون متر مکعب در سال و تنظیم آب مورد نیاز زیست محیطی پایین دست به میزان ۳۴.۲ میلیون مترمکعب در سال احداث شود.

احداث سد مخزنی لاسک در شهرستان شفت از جمله پروژه‌هایی است که مراسم کلنگ زنی آن به حدود دو دهه می رسد اما همچنان مردم این شهرستان و شهرهای همجوار که ذینفعان آن هستند عملا آغاز عملیات اجرایی احداث این سد را به چشم نمی بینند و گذر زمان بر انتظاراتشان می افزاید.

گفته می شود فرایند احداث این سد مخزنی در گلوگاه محیط زیست گیر کرده و تهدید به خشک شدن تالاب بندر انزلی و همچنین از بین رفتن جنگل هیرکانی از سوی محیط زیست و سازمان جهانی یونسکو از دلایل آن است.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 44852

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر