گزارشی از همایش استانی سامانه الکترونیکی دولت در گیلان

ستاد، فساد را کاهش و عدالت اجتماعی را تحقق می‌بخشد

با اجرایی شدن سامانه تدارکات الکترونیکی دولت گامی بلندی در جهت شفافیت معاملات و مناقصات برداشته‌شده و به گفته مسئولان این سامانه توانسته فساد را کاهش و عدالت اجتماعی را تحقق ببخشد.

ستاد، فساد را کاهش و عدالت اجتماعی را تحقق می‌بخشد

گیلان خبر: رئیس سامانه تدارکات الکترونیکی دولت در صبح امروز در همایش استانی سامانه الکترونیکی دولت در سالن غدیر استانداری گیلان با بیان اینکه این سامانه در دولت ششم طراحی شد اظهار کرد: در این سامانه امضای الکترونیک و دیجیتالی راه‌اندازی شده که روند مزایده و معاملات را تسریع می‌کند.

سامانه تدارکات الکترونیکی دولت فرا قوه است

رمضانعلی صادق زاده با اشاره به مزیت این سامانه در راه‌اندازی کسب‌وکار افزود: یکی از اهداف راه‌اندازی سامانه تدارکات الکترونیکی دولت ساماندهی کسب‌وکارهای الکترونیکی است و تاکنون موفقیت‌های نیز حاصل‌شده است.

وی با بیان اینکه حدود ۴۰ هزار سامانه الکترونیکی کسب‌وکار توسط سامانه تدارکات الکترونیکی لوگو دریافت کرده‌اند گفت: این سامانه با تشکیل زیرسامانه‌ها و با دریافت شناسه کالا راهی برای کاهش قاچاق به کشور است و تاکنون در خصوص گوشی موبایل و سیگار ساماندهی صورت گرفته است.

رئیس سامانه تدارکات الکترونیکی دولت، سامانه تدارکات الکترونیکی دولت را فرا قوه‌ای دانست و گفت: دولت در راستای دولت الکترونیک این سازوکارها را فراهم کرده و همه دستگاه‌ها و قوا می‌توانند با توجه به شفافیتی که در آن وجود دارد از آن بهره بگیرند.

صادق زاده شفافیت و عدالت اجتماعی را از دیگر مزایای سامانه تدارکات الکترونیکی دولت نام برد و گفت: علاوه بر مبارزه کردن با رانت و فساد در سامانه، همه به‌صورت بر خط می‌توانند روند واگذاری معاملات و مناقصات را ببینند و این گام بلندی در اجرای عدالت اجتماعی است.

وی با بیان اینکه بیش از چهار هزار دستگاه اجرایی در این سامانه عضو هستند گفت: بیش از پنج هزار تأمین‌کننده مزایده در این سامانه شرکت کرده که ۳۴ هزار میلیارد تومان معامله در بستر این سامانه انجام‌شده است.

مشکلات زیرساختی سامانه تدارکات الکترونیکی دولت در گیلان

مدیرکل بازرسی استان گیلان نیز در این همایش با اشاره به تشکیل دولت الکترونیک در عصر کنونی اظهار کرد: امروزه هیچ دولت حقیقی بدون به‌کارگیری از دولت الکترونیک نمی‌تواند ادامه حیات دهد.

سیف‌الله مسرور با بیان اینکه پنهان‌کاری و رنگ و لعاب دادن با عنوان محرمانه و امنیتی بودن در عصر کنونی گذشته افزود: سامانه تدارکات دولتی زیرساختی برای تحقق دولت الکترونیک است و باید اهمیت کار را با عمق حس کرد.

وی با اشاره به وضعیت مطلوب گیلان در شفافیت و سلامت اداری و تجاری گفت: تقریباً همه دستگاه‌های دولتی به‌جز یک دستگاه در حال استفاده از سامانه ستاد هستند و این توفیق بزرگی است.

مدیرکل بازرسی گیلان مشکلات زیرساختی را از ضعف‌های سامانه ستاد دانست و افزود: فقدان شبکه اینترنتی و قطع و وصل‌های آن در برخی از مناطق و همچنین نگاه سنتی برخی از مدیران و واهمه داشتن از تکنولوژی از ضعف‌های سامانه تدارکات الکترونیکی دولت است.

مسرور با تأکید بر اینکه سامانه ستاد باید به‌عنوان یک ابزاری برای ارزیابی مورد ملاک قرار بگیرد خاطرنشان کرد: باید ارزیابی صورت بگیرد تا نشان دهد بهره‌گیری از ستاد چقدر توانسته در مقابله با فساد موفق شود.

وی از کاهش چشمگیر فساد در معاملات و مناقصات در گیلان خبر داد و تصریح کرد: کاهش محسوس شکایات مناقصات و معاملات نشان می‌دهد طی دو سال اخیر موفقیت‌هایی را ستاد داشته و یقیناً آینده‌ای روشن اقتصادی در انتظار خواهد بود.

محرمانگی در موضوعات اقتصادی حاکم ندارد

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان گیلان نیز در این همایش با اشاره به وضعیت مطلوب گیلان در کسب‌وکارهای الکترونیکی اظهار کرد: گیلان در کسب کار الکترونیکی نسبت به سایر استان‌ها در مقایسه ایران با سایر کشورها به دلیل شفافیت مالی نسبت بهتری دارد.

منصور مولایی پور با بیان اینکه محرمانگی در موضوعات اقتصادی حاکم ندارد افزود: متأسفانه برخی از نامه‌هایی که صرفاً برای خواندن است برچسب محرمانگی می‌خورد درحالی‌که وظیفه دولت خدمات‌رسانی و ارائه گزارش به مردم است.

وی با بیان اینکه باید شرایط به‌گونه‌ای باشد تا مردم تمام معاملات را بتوانند مشاهده کنند گفت: باید شفافیت به‌گونه‌ای پیش برود تا منجر به جذب سرمایه‌گذار خارجی و رونق اقتصادی منجر شود.

بر اساس تصویب‌نامه هیئت‌وزیران در جلسه ۱۰ اردیبهشت سال ۹۶ و به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی دارایی، سازمان اداری و استخدامی کشور و به استناد اصل یک‌صد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران کلیه معاملات دستگاه اجرایی اعم از خرید، مناقصه و مزایده باید در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت ثبت شود.

این تصویب‌نامه در راستای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، ایجاد شفافیت مالی، مبارزه با فساد، برقراری محیط رقابت‌پذیر سالم و عدالت اقتصادی تدوین‌شده است.

همچنین طبق این تصویب‌نامه مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت معدن و تجارت موظف است ترتیبی اتخاذ کند که سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات و پایگاه‌ها و سازمان‌های اطلاعاتی در اجرای وظایف قانونی خود فرآیند واگذاری الکترونیکی مناقصات و مزایدات لازم را دریافت کنند.

سامانه تدارکات الکترونیکی دولت از سال ۸۸ طراحی‌شده اما الزام به اجرای آن از سال گذشته در دستور کار سه وزارتخانه و سازمان دولتی قرار گرفت که گفته می‌شود با راه‌اندازی آن علاوه بر ارائه خدمات دولتی، بر روند تجارت و مزایده‌ها نظارت می‌شود.

از مزیت‌های ویژه این سامانه تلاش برای تحقق شعار سال، حمایت از کار و تولیدات ایرانی است چون این سامانه با دریافت کد کالا و خدمات ابزاری برای نظارت و تشخیص کالای ایرانی از غیر ایرانی است و گامی برای تحقق سلامت اداری برشمرده می‌شود.

گفتنی است وزارت صنعت معدن و تجارت مکلف است سامانه را به‌گونه‌ای ارائه کند که تمام اشخاص اعم از مناقصه گزار و مناقصه گر فاقد شرایط شرکت در معامله را به‌صورت الکترونیکی کنترل کند و دربند دیگری از این تصویب‌نامه مسئولیت حسن اجرای تدارکات الکترونیکی دولت با بالاترین مقام اجرایی دستگاه ذی‌ربط محول شده است.

 

در پایان این همایش ۱۷ تن از مدیران کل، رؤسای سازمان‌های استان و ذی‌حسابانشان که اجرای موفقی در شفافیت سازمانی داشتند از سوی رئیس سامانه تدارکات الکترونیکی کشور تقدیر شدند.

 

 

منبع: فارس

کد مطلب: 45037

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر