قرار عاشقی 3/ سپید موی سه ساله؛

اشک فرات از روضه رقیه (س) خشک شد

از لحظه ورود کاروان به کربلا، رقیه لحظه‌ای از پدر جدا نمی‌شد، شریکِ غم‌ها و مصیبت‌های او بود و با دیگر یاران امام از درد تشنگی می‌سوخت، هنگامی‌که امام (ع) با اهل حرم وداع کرد، دختر سه‌ساله خود را بوسید و آن طفل از شدت تشنگی فریاد برآورد: «یا ابتاه العطش!»

اشک فرات از روضه رقیه (س) خشک شد

گیلان خبر: بااحتیاط لاله ما را پیاده کن/عباس جان، سه‌ساله ما را پیاده کن

بااحتیاط بار حرم را زمین گذار/زانو بزن وقار حرم را زمین گذار

بااحتیاط تا که نیفتد ستاره‌ای/می‌ترسم آن‌که گیر کند گوشواره‌ای

 سلام بر تو دردانه حسین (ع) سلام بر تو روزی که از آسمان فرود آمدی و به سرسرای زمینیان پیوستی و سلام بر تو روزی که عاشقانه به افلاک پر کشیدی و با شهادتی جانانه تمامی اهل زمین را از دلدادگی به زمین فانی به تمسخر گرفتی.

رقیه جان امشب ملائکه به حال تو غبطه می‌خورند، امشب تو داغدارترین دختر دنیایی اما پرافتخارترینشان، تو پدری را به آسمان هدیه کرده‌ای که آبروی اهل زمین و زمان و جاودان در مسیر جوانمردی است، تو عمویی را به خداوند حسین (ع) سپردی که مادر سادات او را حامی حسین‌ابن‌علی (ع) دانسته بود و به‌راستی چه خوش بدرقه‌ای.

امشب خرابه‌های شام بر مصیبت سه‌ساله اباعبدالله زخمی‌شده و شکسته‌اند، امشب فرات از اشک زیاد خشک می‌شود و راه را بر حرامیان خناس می‌بندد، صدای خشم شط فرات به آسمان می‌پیچد از صدای مظلومیت اهل‌بیت حسین (ع).

رقیه جان بیشتر ضجه بزن، امشب تو تنهاترین دختر عالم شده‌ای، امشب یتیم‌ترین سه‌ساله عالم شده‌ای، امشب تو از اسارت دنیای فانی و تنهایی بی‌پدر رها شدی، رقیه جان دنیای یتیمی را تاب آوردن مردانگی می‌خواهد و سرسختی، مگر دختر سه‌ساله تاب ندیدن و در آغوش نگرفتن پدر را دارد!

دختر سه‌ساله نبی خدا (ص) مگر جثه ظریف و اندام لطیفت چقدر تاب تحمل تازیانه کوفیان و نااهلان را دارد، مگر پاهای کودکانه و نحیفت چقدر طاقت داشت که بی قرارانه در جستجوی پدر بر داغ ریگ‌های دشت نینوا دویدی و دشمنان اسلام عزیز به دنبال تو به روبنده‌ات که یادگار صدیقه طاهره (س) بود بی‌حرمتی کردند و چه سخت عذابی در انتظارشان است فرشته سه‌ساله ابی‌عبدالله (ع)، شادباش که وعده خدا حق است و جزای اینان دوزخ.

دخت سه‌ساله حسین (ع) امشب حرامیان شمشیر از رو بسته و به خیمه اهل‌بیت حسین (ع) لشکرکشی می‌کنند؛ راه‌ آب می‌بندند بر این خاندان طاهر اما در دل از خود بیزارند اما سیاهی تا آنجا در قلبشان نفوذ کرده و شهوت ثروت و قدرت در دلشان رسوخ که مرز میان حق و باطل را نشناخته و بر خاندان پیامبر اکرم (ص) تعرض کردند تا جایی که نمد بارز حق زمانشان، امیر و رهبرشان و خون خدا را بر زمین ریختند.

از لحظه ورود کاروان به کربلا، رقیه لحظه‌ای از پدر جدا نمی‌شد، شریکِ غم‌ها و مصیبت‌های او بود و همچون دیگر یاران امام از درد تشنگی می‌سوخت.

گاه سجاده امام حسین (ع)، با دست‌های کوچک حضرت رقیه (س) باز می‌شد و او به انتظار پدر می‌نشست تا می‌آمد و در آن سجاده به نماز می‌ایستاد و رقیه (س) از آن رکوع و سجود امام لذت می‌برد، در کربلا نیز رقیه (س) هر بار هنگام نماز، سجاده امام (ع) را می‌گشود، ظهر عاشورا به عادت همیشگی منتظر بابا بود، ولی پس از مدتی، شمر وارد خیمه شد و رقیه (س) را کنار سجاده پدر دید که سراغ او را می‌گرفت، آن ملعون نیز جواب این سؤال را باسیلی محکمی که به‌صورت کوچک او نواخت، پاسخ گفت.

هنگامی‌که امام (ع) با اهل حرم وداع کرد، دختر سه‌ساله خود را بوسید و آن طفل از شدت تشنگی فریاد برآورد: «یا ابتاه العطش!» آن حضرت فرمودند: «ای دختر کوچک من صبر کن تا برایت آبی بیاورم.»

حضرت روانه میدان شد و به‌سوی فرات رفت، در این زمان مردی از سپاه کوفه آمد و گفت: ای حسین (ع) لشکر به خیمه‌ها ریختند. حضرت از فرات بیرون آمد و به‌سرعت خود را به خیمه‌ها رساند، رقیه سه‌ساله به استقبال پدر آمد و گفت: «پدر جان برایم آب آورده‌ای؟»

امام (ع) پس از شنیدن این حرف اشک از دیدگانش جاری شد و فرمود: «عزیزم به خدا سوگند که تحمل تشنگی و بی‌قراری تو برایم دشوار است.» پس انگشت خود را دردهان طفل گذاشت و دست بر پیشانی او کشید و او را تسلی داد؛ چون امام خواست از خیمه‌ها بیرون رود، این بانوی سه‌ساله به سویش دوید و دامان او را گرفت، امام (ع) فرمود: ای فرزندم! نزد تو خواهم آمد.

اما امام (ع) هرگز نتوانست به وعده‌اش وفا کرده و دوباره با دستانش در زمین خدا رقیه سه‌ساله‌اش را به آغوش بکشد و دردانه‌اش را در میان نااهلان تنها گذاشت، اسارت و تازیانه برایش به یادگار ماند از این‌همه نامردمی کوفیان ریاکار و بدعهد، زمین در سوگ رقیه (س) به عزا نشست و ذکر مصیبت مظلومیت فرزندان حسین (ع) تا ابد برای زمینیان غمی تازه و فراموش‌نشدنی شد.

زمانی که به دستور یزید سر مبارک سیدالشهدا (ع) را به‌سوی رقیه (س) آوردند، این بانوی کوچک راز دل‌ها به پدر گفت، برای پدر نازدانگی کرد و درد اسارت را برایش تشریح، هرچه در دل مانده بود با این سر مطهر به گفت‌وگو نشست و تا جان در بدن داشت در این مصیبت گریست تا جان به جان‌آفرین تسلیم نمود و شهیده کوچک این راه زلال عاشقی شد.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 45056

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر