محدثه فردی

مشق عدم سلطه‌پذیری و دیکته ولایت‌مداری روضه حسین (ع)

اشک حسین (ع) درس عدم سلطه‌پذیری را هر شب برای پیروانش مشق می‌کند و دیکته ولایت مداری و لبیک‌گویی برای فریاد کننده هل من ناصر ینصرنی را همچون مرواریدی گران‌بها در وجود پیروانش املا می‌کند.

مشق عدم سلطه‌پذیری و دیکته ولایت‌مداری روضه حسین (ع)

گیلان خبر: آغاز ماه قمری، با اشک و آه حسینی همراه است و هرساله، عالمِ اسلام  در عزای سید و سالار شهیدان خون می‌گرید و به بهانه پیروزی عزت بر ذلت، جمع مؤمنین جمع‌تر، چشمانشان خیس‌تر و گلوهایشان پر از بغض و گریه می‌شود تا حسین (ع) بار دیگر میاندار قلب‌های ناامید باشد.

اما آیا این اشکِ محترم و معزز، در عزای  سیدالشهدا صرفاً برای رقّت قلب و قرار گرفتن در مسیر بندگی و هدایت است  یا معنا و مفهومی جهان‌شمول را با خود به همراه دارد؟

آیا خوانش قیام حسین (ع) یک خوانش فردی و شخصی بود یا یک حرکتی انقلابی برای مقابله با کفر و سلطه گری نااهلان حکومت دار؟ آیا فریاد هل من ناصر برای زمانی که می‌دانست یاری ندارد بود یا برای تاریخ تا مدعیانِ یاری‌دهنده به یاری مقتدایشان بشتابند؟

حب حسین (ع) خوب و بد نمی‌شناسد، مهر حسین (ع) شیعه و سنی نمی‌شناسد و اصلاً شرط عشق حسین، مسلمانیِ دین جدش نیست، این‌یک ادعای ثابت‌شده در تاریخ برای بستن دهانِ  مدعیانِ روزگذرانِ کاذب اندیشی است که حسین را برای زمان خود می‌پندارند، بدون اینکه بدانند حسین متعلق به یک زمان  نیست چراکه او فرازمانی و برای همه تاریخ است، همه تاریخی که درس آزادگی را از او آموخته و درس وفا را از برادرش عباس که دستانِ آب‌دیده‌اش گواه لبان ترک‌خورده از فرط حب برادر بود.

اینکه مولا گفت «اگر دین ندارید آزاده باشید» به چه معناست؟ به معنای عُزلت و ذِلت است یا عزت و حرمت؟ به معنای همت و بصیرت است یا به معنای جهل و غفلت؟ اصلاً حسین (ع) به ما چه می‌گوید؟ می‌گوید برای من گریه کنید اما در دنیا آزاده نباشید و آزادگی را فقط برای تاریخی محدود بخواهید؟ او می‌گوید هرساله در عزای من گریه کنید اما اگر زیر سلطه و زور قرار گرفتید سکوت اختیار کرده و از ترس مردن در کنج تنهایی همچون ضعیفان سر تعظیم به بزرگان پوشالی خم کنید و در همین حین از عزت من روضه بخوانید تا منبرتان سیاسی نشود یا مدحتان از حالت فردی به خواست مدنی تبدیل نشود؟ آیا این انفعال معنای آزادی و آزادگی است؟

اینکه تنها بگوییم حسین (ع) را دوست داریم ولی  فلسطین و یمن ربطی به ما ندارد برای صَرفِ معنای آزادگی کافی است؟ خیر حسین (ع) گریه کن منفعل نمی‌خواهد اصلاً اشک تنها بدون درس گرفتن از آزادگی او به درد ارباب نمی‌خورد؟ حسین عزت را در مقابل ذلت، مشق شب تاریخ نمود تا دنیا بداند که زیر سلطه قدرت‌های پوشالی رفتن همانا عین ذلت است و اشک تنها  برای آموزگارِ عزت، معنای آزادگی را محقق نمی‌کند؟

اینکه ذکر حسین (ع) را ورد هرروز زبان کنیم و ندانیم لشکر 72 نفره او با اینکه می‌دانستتند جانشان در دنیا دیگر نخواهد بود پی مقابله با لشکر چند هزار نفری دشمن را به تن مالیدند اما هرگز حاضر به ذلت در مقابل قدرت‌های پوشالی آن زمان نشدند، به چه درد می‌خورد؟

آیا گفتن این سخنان روی منبر، خواندن روضه سیاسی است؟ اصلاً اگر گفتن از آزادگی  سخنی سیاسی است پس دنیا بداند و در سر  آهنین خود فروکند که نه‌تنها حسین (ع) بلکه دین حسین (ع) و اشک برای حسین (ع) سیاسی است و اسلامی که با ماه حسین در تاریخ ماند نیز سیاسی است ولا غیر، هرچند که از قدیم گفته‌اند «میخ آهنین نرود بر سنگ».

برخی‌ها اسلام بدون سیاست را می‌خواهند، اسلامی که در خانه نماز بخوانی و در سال یک ماه روزه‌بگیری، اسلامی که فریاد آزادی‌خواهی را برای یک برهه از تاریخ آن‌همه تاریخ  عاشورا می‌داند و تنها عدم سلطه‌پذیری او را مدح می‌کند اسلامی که اگر یک قدرت پوشالی از روی بی‌خردی برای تمام دنیا تصمیم گرفت، بگویند چشم هرچه تو می‌گویی روی دو چشمانمان.

اما نه‌تنها، اسلام این چشم گفتن‌های حقارت آمیز را نمی‌پسندد بلکه اشک برای تشنگی لبان عطشان طفلان حسین (ع) را نیز  نمی‌خواهد، حسین درس گرفتن از آزادگی و حق‌جو بودن او را برای همه تاریخ می‌خواهد تا شاید همگان رستگار شده و رستگاری را همچون تحفه‌ای گران‌بها برای همیشه تاریخ به ارمغان بگذارند.

اشک حسین (ع) درس عدم سلطه‌پذیری را هر شب برای پیروانش مشق می‌کند و دیکته ولایت مداری و لبیک‌گویی برای فریاد کننده هل من ناصر ینصرنی را همچون مرواریدی گران‌بها در وجود پیروانش املا می‌کند تا باشد که همگان انسانیت بیاموزند و مرز جغرافیا را بهانه برای مخالفت با تظلم خواهی قرار ندهند.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 45058

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر