در جلسه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر رشت مطرح شد

بی‌توجهی سازمان ساماندهی مشاغل شهری به راه‌اندای بازارچه‌های تخصصی

در جلسه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت از کوهنورد رشتی که پرچم یا حسین را در ایام محرم بر روی قله کلیمانجارو در کشور آفریقا به اهتزاز درآورده بود تجلیل شد.

بی‌توجهی سازمان ساماندهی مشاغل شهری به راه‌اندای بازارچه‌های تخصصی

گیلان خبر: رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت عصر امروز در جلسه کمیسیون فرهنگی در ساختمان شورای اسلامی رشت با گرامی داشت هفته دفاع مقدس و عرض تسلیت به خانواده شهدای واقعه تروریستی اهواز اظهار کرد: ملت ایران ثابت کردند که همواره پیرو نظام بوده و هیچ‌گاه اجازه نخواهند داد دشمنان به خاک کشور تجاوز کنند.

محمدحسن عاقل منش با اشاره به فرارسیدن هفتم مهر مصادف با روز آتش‌نشانی و خدمات ایمنی گفت: نیروهای آتش‌نشانی با فداکاری و شجاعت در زمان بروز هرگونه حوادث و بحران از جان و مال مردم دفاع می‌کنند.

عاقل منش با اشاره به لایحه‌ای پیرامون مشکلات خانواده‌هایی که فرزندان آنان دارای معلولیت و جزو کودکان استثنایی هستند تصریح کرد: درگذشته از سوی آموزش‌وپرورش و بهزیستی کمک‌هایی به این خانواده‌ها در قالب ارائه سرویس مدارس ارائه می‌شد و در شرایط فعلی به‌واسطه بروز برخی از مشکلات تأمین این خدمات برای آنان مشکل بوده و دست یاری به‌سوی اعضای شورای اسلامی رشت دراز کرده‌اند.

فقدان فرهنگسرا در شهر رشت

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره  به لایحه ارسالی شهرداری به کمیسیون فرهنگی شورا پیرامون کمک به برخی از مؤسسات فرهنگی و بخشودگی عوارض آنان اظهار کرد: امسال سال از محل ماده ۱۶ و ۱۷ تحت اختیار شورا به شهروندان و این مؤسسات کمک‌های مالی به‌واسطه رفع بخشی از مشکلات متعدد اقتصادی انجام می‌شود.

فاطمه شیرزاد با بیان اینکه با تدوین شیوه‌نامه به‌منظور انجام چنین کمک‌هایی موافق است افزود: نقش شوراها درراه‌اندازی و حمایت از مؤسسات فرهنگی باید پررنگ‌تر شده و چنین کمک‌هایی باید ضابطه‌مند و بر اساس یک شیوه‌نامه مصوب انجام شود.

وی با انتقاد از فقدان فرهنگسراها در رشت بیان کرد: در حوزه توسعه فضاهای فرهنگی ، قرآنی و غیره در رشت باید همراهی بیشتری انجام شود و با تبیین یک شیوه‌نامه و وحدت رویه مشترک دراین‌باره عمل کنیم.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر رشت به بازنگری مجدد در بودجه سال ۹۸ شهرداری رشت اشاره کرد و گفت: چندین سال است که تنها استخر ورزشی در مجموعه یادگار امام(ره)  تعطیل و به بخش خصوصی واگذارشده و راه‌اندازی آن‌یکی از مطالبات به‌حق شهروندان است.

شیرزاد با اشاره به لایحه ارسالی با موضوع رفع مشکل سرویس ایاب و ذهاب کودکان استثنایی افزود: می‌توانیم از ظرفیت سازمان اتوبوس‌رانی دراین‌باره استفاده کنیم.

وی با تأکید بر راه‌اندازی بازارچه‌های صنایع‌دستی و آثار هنری در رشت تصریح کرد: تاکنون درباره راه‌اندازی این بازارچه‌ها بحث‌های فراوانی انجام‌شده و باید پس‌ازاین باید مباحث عملیاتی شوند، چراکه این امر ازجمله مطالبات هنرمندان است .

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر رشت به بهره‌مندی از فضای پارک‌های سطح رشت به‌منظور معرفی و ارائه آثار هنری و صنایع‌دستی هنرمندان رشتی اشاره کرد و گفت: این امر بارها مورد تأکید قرارگرفته اما رئیس سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی نسبت به این آن بی‌توجه هستند.

تخفیف عوارض تنها مختص برخی از مؤسسات است

عضو دیگر کمیسیون فرهنگی شورای رشت نیز در این جلسه با اذعان به اینکه تنها برخی از مؤسسات از تخفیف عوارض توسط شهرداری رشت بهره‌مند می‌شوند اظهار کرد: شرایط باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی‌شده که چنین اقداماتی فقط مختص به تعداد خاصی از مؤسسات نبوده و شامل حال تمامی مؤسسات بر اساس یک ضابطه مشخص شود.

بهراد ذاکری  با بیان اینکه بحث بخشودگی عوارض مربوط به بیت‌المال است افزود: دراین‌باره باید به‌گونه‌ای عمل کنیم که عدالت و انصاف در آن رعایت شود.

وی با تأکید بر اینکه مبحث فرهنگ بسیار حائز اهمیت است بیان کرد: متأسفانه فقدان برنامه‌های فرهنگی در رشت مشهود است و در شرایط فعلی و باوجود مشکلات اقتصادی حاکم بر جامعه اولویت‌های دیگری نیز برای مردم وجود دارد که باید به آن‌ها توجه شود.

لزوم عدم تبعیض در بخشودگی عوارض

یکی دیگر از اعضای کمیسیون فرهنگی شورای رشت نیز در جریان بررسی لوایح بخشودگی عوارض برخی از مؤسسات فرهنگی رشت اظهار کرد: این‌گونه اقدامات تبعیض ایجاد می‌کند، بخشودگی عوارض باید شامل حال تمامی مؤسسات باشد.

فرهام زاهد با تأکید بر عدم تبعیض در بخشودگی عوارض گفت: ما اعضای شورای شهر رشت هستیم اما خدماتی که به برخی از مؤسسات توسط شورا و شهرداری رشت ارائه می‌شود به‌مراتب بیشتر از خدماتی است که در آن حوزه‌ها به شهروندان ارائه خدمت می‌شود.

عضو کمیسیون فرهنگی شورای رشت نیز با تأکید بر توجه به مباحث فرهنگی در رشت اظهار کرد:  با اضافه شدن مشاوران جدید نتایج بهتری در کمیسیون فرهنگی حاصل می شود.

حجت جذب با بیان اینکه صنایع دستی هویت شهر است گفت: با ایجاد بازارچه های تخصصی می توانیم صنایع دستی را به عنوان یک برند معرفی کرده و باید تمرکز صنایع دستی رشت در یک بازار چه مشخص باشد.

وی با تأکید بر اینکه در عرصه معرفی غذای محلی نقایص فراوانی وجود دارد بیان کرد: در حال حاضر اماکنی که نسبت به عرضه تمامی غذاهای محلی رشت برای گردشگران و علاقمندان اقدام کنند وجود ندارد.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 45222

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر