گزارشی از نا امن بودن بازار مرکزی شهر رشت

مال و جان بازاریان مرکزی رشت در معرض بمب لحظه‌ای

شبکه درهم‌تنیده و عنکبوتی برق، انشعاب غیرمجاز گاز و محصور کردن شیرهای اضطراری در بازار موضوعاتی است که امنیت بازاریان و مردم را در معرض خطر قرار داده و شورای تأمین شهرستان را ملزم به تأمین امنیت جان و مال مردم و کسبه می‌کند.

مال و جان بازاریان مرکزی رشت در معرض بمب لحظه‌ای

گیلان خبر: بازار مرکزی شهر رشت از مراکز پرتردد در گیلان است که روزانه هزاران نفر برای کسب ارتزاق و تأمین نیازهای روزانه خود به آن مراجعه می‌کنند.

بازار رشت محل دپوی اجناس مشتعل و در معرض و تهدید آتش

بازار رشت با توجه به‌قرار گیری آن در مرکز شهر و وجود همه نوع کالای اساسی ضروری و غیرضروری محلی شده تا علاوه بر حضور خرده‌فروشان، کلی‌فروش‌ها نیز در آن حضور پیدا کنند و اقدام به تأمین نیازهای کسبه و بازاریان کل استان بشتابند.

با توجه به بافت فرسوده و قدیمی بازار مرکزی رشت، این بازار با مشکلاتی روبرو است که در نوع خود بسیار خطرآفرین و نیازمند توجه بیش‌ازپیش متولیان شهری و شورای تأمین شهرستان و استان است چراکه هرگونه خطر احتمالی ولو کوچک امنیت آن را به خطر انداخته و خسارت‌های جبران‌ناپذیری را به مردم، کسبه و دولت به جهت از بین رفتن زیرساخت‌ها تحمیل می‌کند.

تهدید جان و مال بازاریان در بازار مرکزی رشت

میلیاردها تومان از سرمایه‌های مالی مردم در کنار جانشان در بازار رشت در معرض خطرهایی قرارگرفته که آتش‌سوزی یکی از آن‌ها است و می‌تواند شروع آن در یک نقطه به پایانش در انتهای بازار بیانجامد.

شبکه عنکبوتی و درهم‌تنیده برق، تنگی معابر و محصور شدن شیرهای اضطراری در بازار رشت

شبکه عنکبوتی برق غیرمجاز منشعب شده از سوی برخی کسبه و تنگی معابر در کنار انشعاب غیرمجاز گاز و انبار کردن نفت و سایر اجناس نفتی و مشتعل همچون البسه و مشتقات پتروشیمی و پلاستیکی موجب شده تا بازاریان امنیت نداشته باشند و هرروز که کرکره محل ارتزاق خود را بالا می‌کشند با استرس و دلهره همراه باشند.

معضلی که فریاد آتش‌نشان را درآورده است

ناامن بودن بازار رشت علیرغم بازاریان، کسبه و مردمی که در آن حضور دارند مورد اعتراض و هشدار متولیان شهری ازجمله آتش‌نشانان بوده و یکی از دغدغه‌های آن‌ها نیز محسوب می‌شود.

بحران آتش در بازار با انشعاب غیرمجاز انرژی در کنار تنگی معابر و سهل‌انگاری برخی کسبه

معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت امروز به مناسبت روز آتش‌نشانی و خدمات ایمنی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارزیابی از سطح ایمنی بازار مرکزی شهر رشت و نحوه عملیات آتش‌نشانان در کوچه‌ها و معابر تنگ آن باوجود خطرپذیری بالا و درعین‌حال طاقت‌فرسا و حتی غیرممکن اطفاء اظهار کرد: با توجه به بافت فرسوده بازار، پیشروی کسبه به محل عبور و مرو، وجود گاری‌های حمل بار و از همه مهم‌تر سیستم برق‌کشی تارعنکبوتی موجود در آن متأسفانه زمان عملیات آتش‌نشانان و عملیات اطفا در بازار به‌کندی صورت می‌گیرد.

نگهداری و دپوی غیرمجاز اجناس آتش‌زا در بازار

شهرام مؤمنی با اشاره به وجود برخی از کالا و اجناس خطرناک و آتش‌زا در انبارهای غیرمجاز و حتی در مغازه‌های سطح بازار افزود: برخی از مغازه‌داران در داخل مغازه و یا انبارهای غیرمجاز اقدام به نگه‌داری کالاهای غیرمجاز و اجناس آتش‌زا می‌کنند که در نوع خود بسیار خطرناک و مزید بر علت آتش‌سوزی می‌شود.

هشدار جدی آتش‌نشانی به کسبه در خصوص استتار شیرهای اضطراری

وی با بیان اینکه در نقاطی از سطح بازار اقدام به تعبیه شیرهای اضطراری اطفاء حریق موسوم به هیدارنت کرده‌ایم گفت: متأسفانه این شیرهای باوجوداینکه اضطراری هستند از سوی برخی بازاریان، کسبه و یا دست‌فروشان به‌صورت کامل پوشانده می‌شوند که نسبت به رفع این معضل هشدارهای جدی داده‌شده است.

معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت با تاکید بر اینکه هیدرانت ها در مواقع اضطراری همچون یک ایستگاه آتش‌نشانی عمل می‌کنند خاطرنشان کرد: علیرغم اینکه برای نصب این نوع از شیرهای آتش‌نشانی هزینه‌های گزافی به شهرداری‌ها تحمیل می‌شود اما با پیشروی کسبه پوشانده می‌شوند که لازم است بازاریان رشت نسبت به آزادسازی آن‌ها اهتمام بیشتری داشته باشند.

تحقق تصمیم آتش‌نشانی مشروط به همکاری بازاریان

مؤمنی با تاکید بر اینکه موضوع خطرپذیری بازار رشت بارها در شورای تأمین شهرستان و در جلسات متعدد هشدار داده‌شده تصریح کرد: راهکارهای زیادی برای برون‌رفت از این معضل ارائه‌شده که زمان‌بر است اما در اغلب مواقع همراهی و همکاری بازاریان و کسبه می‌تواند بسیار کارساز باشد.

وی دیگر معضل پنهان و خطرساز در بازار مرکزی شهر رشت را انشعاب غیرمجاز گاز و انبار کردن سوخت مصرفی در مغازه‌ها برشمرد و گفت: برخی مغازه‌ها نه‌تنها به دلیل نداشتن گاز مایع از شیلنگ انتقال گاز از مغازه هم‌جوار اقدام به دریافت گاز شهری می‌کنند بلکه در برخی دیگر مغازه‌ها از نفت مایع و کپسول استفاده می‌شود که معمولاً برای امتداد در سوخت‌رسانی آن‌ها را در مغازه‌ها انبار نیز می‌کنند.

معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت با بیان اینکه دپوی سوخت در یک مغازه در بازار رشت همچون یک بمب لحظه‌ای عمل می‌کند و می‌تواند کل بازار را به نابودی بکشاند گفت: در حوالی بازار چندین نقطه دیگر مجهز به سیستم آتش‌نشانی اضطراری موسوم به هیدرانت هستند که می‌توانند در دقایق اولیه آتش‌سوزی احتمالی در بازار تا حدودی چاره‌ساز باشند.

مؤمنی وجود برخی از مغازه‌ها در سطح شهر رشت که باید نسبت به تحویل کپسول‌های گاز مایع اقدام اما تخلف می‌کنند نیز ابراز گله‌مندی کرد و گفت: برخی از مغازه‌ها در سطح شهر رشت وجود دارند که کارشان تحویل کپسول گاز مایع به مردم است اما نسبت به شارژ گاز از کپسول‌های 11 کیلویی به کپسول‌های کوچک‌تر اقدام می‌کنند که بسیار خطرآفرین بوده و باید موردتوجه جدی کسبه رشتی باشد.

وی از شناسایی مناطق پرخطر شهر رشت توسط کارشناسان آتش‌نشانی خبر داد و گفت: برخی از مناطق در شهر رشت در فرایند کارشناسی جز مناطق پرخطر محسوب می‌شوند که نسبت به راهکار اندیشی آن‌ها اقدام شده است.

تأمین امنیت اساسی‌ترین نیاز مردم

امنیت از اساسی‌ترین نیازهای انسان در جوامع بشری است و باید از سوی دولت با همکاری مردم منطقه تأمین شود و این نیاز ضروری است که نباید نسبت به آن غافل شد چراکه اگر در زمان خود به اهمیت آن پی برده نشود به افسوسی تبدیل می‌شود که زمانش بسیار دیر خواهد بود.

شورای تأمین رشت در پی امن کردن بازار رشت بشتابد

ناامن بودن بازار مرکزی رشت و تهدیدهایی که توسط شبکه برق و گاز و مشتقات نفتی به آن تحمیل می‌شود در کنار همکاری نکردن برخی از بازاریان موضوعی است که باجان و مال مردم در رشت بازی می‌کند و لازم است امروز که در تقویم روز آتش‌نشانی و خدمات ایمنی نام‌گرفته، تلنگری به متولیان شهری و کسبه نسبت به ایمن‌سازی بازار رشت زده شود.

هشیار کردن مسئولان نسبت به موضوعی که مستقیماً باجان و مال مردم در ارتباط است و به‌نوعی امنیتی محلی را تهدید می‌کند وظیفه رسانه‌ها بوده و در این مجال هدف رسیدگی با فوریت به امور بازار رشت و ایمن کردن آن از حوادث احتمالی از شورای تأمین شهرستان است.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 45340

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر