در نشست مشترک فرمانده سپاه قدس با ادارات کل مرتبط با مساجد گیلان مطرح شد

باید از برهم زنندگان اتحاد بین ارکان مساجد سلب مسئولیت شود

در نشست مشترک فرمانده سپاه قدس با ادارات کل مرتبط با مساجد گیلان بر لزوم محوریت قرار دادن روحانیون در فعالیت‌های مساجد، رفتار صحیح با جوانا برای جذب نیروهای باانگیزه و سلب مسئولیت از برهم زنندگان بین ارکان مساجد تأکید شد.

باید از برهم زنندگان اتحاد بین ارکان مساجد سلب مسئولیت شود

گیلان خبر: فرمانده سپاه قدس گیلان صبح امروز در نشست قرارگاه بسیج مساجد و محلات سپاه با ادارات کل مرتبط با مساجد گیلان در رشت سالن اجتماعات سپاه قدس گیلان با اشاره به فعالیت بیش از دو هزار پایگاه مقاومت در سطح مساجد اظهار کرد: برخی از فرماندهان پایگاه‌های مقاومت نیازمند تغییر در رویه مدیریت هستند.

روحانیون محور فعالیت مساجد

سردار محمد عبدالله پور با تأکید بر اینکه مساجد بدون حضور روحانیت تبلیغ دین نمی‌کنند افزود: ضرورت دارد همه تشکل‌های فرهنگی در سطح مساجد با محوریت روحانیون به فعالیت خود  ادامه دهند.

وی با تأکید بر اینکه باید حدود فعالیت تشکل‌های فرهنگی در سطح مساجد حل شود گفت: هیچ اختلاف‌سلیقه‌ای در ابعاد کلی بین تشکل‌های فرهنگی و نهادهای انقلابی وجود ندارد و باید همه تلاش کنند تا اسلامی شدن مساجد در دستور کار قرار بگیرد.

طرد جوانان از مساجد به دلیل رفتار ناصحیح برخی اعضای هیئت‌امنا

مسئول دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه قدس گیلان نیز در این نشست با تأکید بر اینکه ارکان مسجد تنها به روحانی حاضر و مستقر در مسجد اطلاق نمی‌شود اظهار کرد: تمام کسانی که در مساجد فعالیت می‌کنند باید به وظایف خود به‌درستی عمل کنند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلامحسن تسخیری با اشاره به عدم تصحیح برخی رفتارهای هیأت امنا با جوانان در استان و طرد شدن جوانان از مساجد گفت: به دلیل سوء رفتار برخی از هیأت امنا جوانان بیرون از مساجد تکیه می‌زنند درحالی‌که با اصلاح رفتار و به‌جای هیأت امنا می‌توان جوانان را به مسجد برگرداند.

برخی متصدیان اجرایی حاضر به ورود به مساجد نیستند

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان گیلان نیز در این نشست با ابراز تأسف از افزایش جلسات پیرامون مساجد طی دهه اخیر و دست نیافتن به راهکار عملیاتی اظهار کرد: مسجد مظهر رأفت، عطوفت و طهارت است اما تصمیماتی که گرفته می‌شود به دلیل نداشتن انسجام، عملیاتی نمی‌شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین جمال یاری مسجد را سنگر دانست و افزود: اگر امام فرمود که مسجد سنگر است هدفش ایستادگی مسجد در مقابل بیماری، فساد، رانت و رذایل اخلاقی است.

وی با اشاره به لزوم اجرایی شدن پیوند مسجد با مدرسه گفت: اغلب مساجد استان از حضور نوجوانان خالی است و باید راهکاری برای جذب آن‌ها ارائه شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان گیلان با اشاره به حضور متصدیان اجرایی در همسایگی مساجد و درعین‌حال خالی بودن آن‌ها در این سنگر بیان کرد: در بسیاری از مساجد سطح شهر متصدیان اجرایی حاضر به ورود به مسجد نیستند و باید این رویه با  اصلاح فرهنگ‌سازی شود.

یاری با تأکید بر اینکه در کنار اغلب پایگاه‌های فعال برخی از پایگاه‌های مقاومت در سطح مساجد فعال نیستند تصریح کرد: ما مخالف حضور پایگاه‌ها در سطح مساجد نیستیم بلکه منتقد عدم حضورشان در مساجد هستیم و در این راستا نباید تعارف بیجا کرد.

لزوم تخصص انگاری متولیان مساجد

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه گیلان نیز در این نشست با تأکید بر لزوم تخصص انگاری متولیان مسجد اظهار کرد: باید برای تحقق اهداف اسلامی در مساجد هرکسی که تخصص دارد و توان کار فرهنگی در وی دیده می‌شود در رأس کار قرار بگیرد.

علی اسلامی نژاد با تأکید بر تعامل همه‌جانبه نیروهای فرهنگی در اسلامی کردن دانش آموزان افزود: باید برنامه‌هایی برای پیوند دانش آموزان با مساجد انجام شود که از یک وحدت رویه برخوردار باشد.

سلب مسئولیت از برهم زنندگان اتحاد بین ارکان مساجد

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان نیز در این نشست با تأکید بر کار منسجم و منظم در سطح مساجد اظهار کرد: بیش از هر چیز دیگری در مسجد نیاز است پیوند آرمان مساجد با یکدیگر بیشتر شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ستار علیزاده با تأکید بر اتحاد در مساجد افزود: هرکسی که در مساجد نمی‌خواهد با اتحاد بین ارکان مساجد کار فرهنگی کند باید از وی سلب مسئولیت شود‌، مساجد بدون برنامه هیچ‌گاه محلی برای جذب نوجوانان و جوانان نخواهد بود.

وی با اشاره به برخی از تغییرات عمرانی در مساجد که خلاف نیات شرعی آن هستند بیان کرد: برخی از مساجد در تغییر و تحولات عمرانی به نیات مساجد توجه ندارند و این مسئله نیازمند توجه بیشتری از سوی علما است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان با تأکید بر لزوم حرکت برنامه‌های فرهنگی حول برنامه‌های بالادستی گفت: باید تمام برنامه‌ها و اموراتی که در مساجد برنامه‌ریزی می‌شود را بر مبنای قانون‌های بالادستی منطبق کرد.

فعالیت ۲۴۰ کتابخانه در مساجد گیلان

مسئول دبیرخانه کانون‌های مساجد استان گیلان نیز در این نشست با تأکید بر توجه تمامی تشکل‌های فرهنگی اظهار کرد: بیش از ۹۰۰ کانون فرهنگی مردمی در سطح استان فعالیت می‌کنند.

حسن وحدتی پور با اشاره به برنامه‌های فرهنگی برگزارشده در اوقات فراغت افزود: برنامه‌های بی‌شماری در تابستان امسال در سطح مساجد شهر و روستا برگزارشده که جز با تعامل و اتحاد موفق نبوده‌اند.

وی با اشاره به فعالیت ۲۴۰ کتابخانه در سطح مساجد گفت: اگر به ظرفیت جوانان و نوجوانان در سطح مساجد که بامطالعه و دانش‌افزایی عجین هستند بیشتر توجه شود یقیناً از آسیب‌های اجتماعی جلوگیری می‌شود.

مسئول دبیرخانه کانون‌های مساجد استان گیلان از اجرایی شدن طرح شهید حججی در دو شهرستان شفت و رضوانشهر خبر داد و بیان کرد: این طرح در راستای شناسایی آسیب‌های اجتماعی و مدیریت آن‌ها به‌صورت پایلوت در دو شهرستان گیلان برگزار می‌شود.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 45371

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر