آغاز کشت کلزا در ۵۰۰۰ هکتار از اراضی گیلان

کشت گیاه کلزا در پنج هزار از اراضی گیلان آغاز شده و طبق برآوردها انتظار می‌رود کلزاکاران گیلانی ۹ هزار تن کلزا به ارزش ۲۹۷ میلیارد ریالی کشت کنند.

آغاز کشت کلزا در ۵۰۰۰ هکتار از اراضی گیلان

گیلان خبر: کلزا یکی از گیاهان دانه روغنی مهم در مناطق معتدل بوده و دارای طیف نسبتاً وسیعی از سازگاری اقلیمی است.

 

روغن کلزا ازجمله مشتقات این گیاه است که امروزه به دلیل سالم بودن و با داشتن کمترین کلسترول و اسیدهای چرب اشباع‌شده مورد استقبال و استفاده ملل‌های مختلف قرارگرفته و پیشینه کشت و پرورش این محصول در ایران به اوایل دهه هفتاد برمی‌گردد.

این گیاه روغنی در کل کشور کشت می‌شود و امروزه پنج هزار هکتار از اراضی استان گیلان زیر کشت این محصول می‌رود.

به گفته کارشناسان حوزه تولیدات گیاهی استان، شهرستان رودبار با اراضی دو هزار هکتاری کشت کلزا بیشترین سهم پرورش این دانه‌های روغنی را به خود اختصاص داده و سه هزار هکتار از اراضی کشت کلزا در سطح ۱۵ شهرستان دیگر انجام می‌شود.

 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با اشاره به وضعیت کشت دانه‌های روغنی کلزا در گیلان اظهار کرد: در حدود ۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی گیلان کلزا کاشته می‌شود که طبق برآوردها باید ۹ هزار تن کلزا به ارزش اقتصادی ۲۹۷ میلیارد ریال تولید شود.

لیلا بذرکار خطیبانی با اشاره به قابلیت‌های کشت این محصول در جهت تأمین روغن مصرفی خانوار و کمک به بهبود وضعیت اقتصادی کشاورز افزود: کلزا قابلیت کشت و توسعه در اراضی دیم‌کاری استان بالأخص در شهرستان رودبار و در تناسب با گندم و جو بوده و همچنین با مدیریت صحیح و درست اراضی شالیزاری می‌تواند آن را به‌عنوان کشت دوم پس از برداشت برنج در دستور کار قرار داد.

وی با اشاره به مشکلات حوزه کشت و زراعت این محصول درگذشته گفت: عدم وجود کمباین‌های برداشت به تعداد کافی، عدم وجود بذر اصلاح‌شده و باکیفیت، عدم وجود ماشین‌آلات مناسب خاک‌ورزی بالأخص در اراضی شالیزاری، عدم وجود سازوکار مناسب خرید، تداخل دوره رشدی ارقام سنوات گذشته کلزا با کشت‌وکار محصولات اصلی استان بالأخص برنج ازجمله مواردی بوده که کشت و پرورش گلزار را محدود می‌کرد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با بیان اینکه خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته در دوره‌های اخیر مشکلات حوزه زراعت کشت کلزا در گیلان خاطرنشان کرد: امروزه با ورود کمباین‌های برداشت محصول به تعداد زیاد و در سطح روستاها حتی با کمباین‌های برداشت برنج روند کشت این نوع دانه‌های روغنی را در سطح استان گیلان بهبود بخشیده است.

وی با اشاره به اقلیم متفاوت در گیلان و ارائه ارقام کلزا متناسب با اقلیم به کشاورزان تصریح کرد: معرفی ارقام مختلف کلزا اعم از ارقام داخلی و خارجی برای شرایط مختلف سازگاری‌های خوبی دارند که این اقدام موجب شده کشت کلزا در وسعت بیشتری از سطح استان گیلان با استقبال روبرو شود.

بذرکار با اشاره به ماشینی شدن کشت و برداشت کلزا در گیلان بیان کرد: ورود ماشین‌آلات مختلف خاک‌ورزی و کاشت، کشت کلزا در شالیزارها را با حداقل هزینه و با شرایط مناسب ممکن کرده است.

وی با بیان اینکه کشاورزان در عرضه محصول خود با تدابیر اندیشیده شده مشکلی ندارند گفت: سازوکار خرید تضمینی کلزا از طریق سامانه‌های مربوطه که ثبت اطلاعات کلزاکاران و پرداخت‌های محصول تحویلی را در آن به‌خوبی تعیین کرده، مشکلات کلزاکاران در حوزه عرضه محصول و فروش را حل کرده است.

بذرکار با تأکید بر اینکه مراحل کشت تا برداشت کلزا قبل از آغاز کشت برنج بوده افزود: امروزه با توجه به ارقام زودرسی که عرضه می‌شود مشکل تداخل این محصول با سایر محصولات ازجمله برنج را در اراضی شالی‌کاری رفع کرده است.

 

امروزه با توجه به نیازمندی کشور به تولید روغن و اهمیت دانه‌های روغنی و مشتقات آن در تغذیه سالم، کشت کلزا به‌عنوان رویکرد اصلی و حائز اهمیت در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرارگرفته و سازمان‌های جهاد کشاورزی در استان‌های کشور برای کشت این محصول پراهمیت در رقابت با یکدیگر هستند.

دوره زمانی کشت گیاه کلزا در استان گیلان در مهرماه بوده که هم‌اکنون در سطح شهرستان‌های استان در حال کشت است و برداشت این محصول در اردیبهشت‌ماه انجام می‌شود.

اهمیت کشت کلزا موجب شده تا سازمان جهاد کشاورزی گیلان سازوکاری با پشتیبانی‌های لازم کشت کلزا انجام دهد و با برنامه توسعه محور کشت این محصول را در دستور کار خود قرار دهد.

با اینکه زمان زیادی برای دریافت نهادها و بذر کلزا باقی نمانده، کلزا کارانی که قصد کشت این محصول پراهمیت را دارند می‌توانند برای کسب اطلاعات و راهنمایی‌های بیشتر به کلیه مدیریت‌های جهاد کشاورزی در سطح استان و یا به مراکز خدمات جهاد کشاورزی در محل سکونت خود مراجعه کنند.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 45463

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر