رئیس اداره محیط‌زیست شهرستان آستانه‌اشرفیه:

هیچ مجوزی برای شکار پرندگان صادر نشده است

رئیس سازمان محیط‌زیست آستانه‌اشرفیه با اشاره آغاز فصل مهاجرت پرندگان گفت: هرساله با آغاز فصل شایعاتی مبنی بر صدور مجوز شکار ایجاد می‌شود ولی تاکنون هیچ دستورالعملی مبنی بر شکار صادر نشده است.

هیچ مجوزی برای شکار پرندگان صادر نشده است

گیلان خبر: علی میرزایی با بیان اینکه تاکنون از سوی سازمان محیط‌زیست هیچ دستوری مبنی بر آزاد بودن شکار صادر نشده است اظهار کرد: هر فردی اگر اقدام به شکار یا احداث کومه نما کند قطعاً نیروهای محیط‌زیست با آن فرد برخورد خواهند کرد زیرا تاکنون هیچ مجوزی مبنی بر شکار برای ما ابلاغ نشده است.

وی با اشاره به اینکه تا ۱۵ آبان وضعیت آزاد یا غیرآزاد بودن شکار پرندگان معلوم می‌شود گفت: هرساله سازمان دامپزشکی استان با بررسی وضعیت پرندگان نامه‌ای به سازمان محیط کشور می‌شود و بعدازآن وضعیت شکار معلوم می‌شود.

رئیس اداره محیط‌زیست شهرستان آستانه‌اشرفیه با اذعان به شایع بودن آنفولانزا پرندگان در فصل پاییز بیان کرد: دامپزشکی در مرحله وضعیت بیماری پرندگان ازلحاظ آنفولانزا را بررسی می‌کند و نتیجه را باید به محیط‌زیست ازلحاظ سلامت پرندگان اعلام کند.

وی با بیان اینکه مجوز نهایی برای شکار توسط سازمان محیط‌زیست کشور تعیین می‌شود گفت: پس‌ازاینکه دامپزشکی استان نتایج خود را اعلام کرد سازمان محیط‌زیست کشور آن را بررسی می‌کند و پس از نهایی شدن بررسی‌ها دستورات لازم را به شهرستان‌های استان‌ صادر می‌کند.

میرزایی با بیان اینکه از مردم می‌خواهیم از دست‌فروشان مرغ شکاری و پرنده خریداری نکنند افزود: با توجه به اینکه در این زمان از سال شیوع بیماری‌هایی که توسط پرندگان‌ به انسان منتقل می‌شود زیاد است از مردم می‌خواهیم برای جلوگیری از بیماری از خریدن این مرغ و پرنده شکاری خودداری کنند.

وی با اشاره به اینکه در شهرستان آستانه‌اشرفیه منطقه‌ای تحت حفاظت محیط‌زیست نیست افزود: در شهرستان ما منطقه‌ای مثل بوجاق داریم که هرساله میزبان تعداد زیادی پرندگان مثل مرغابیان است که برای خود مدیریت و سازوکاری متفاوت دارد.

رئیس اداره محیط‌زیست شهرستان آستانه‌اشرفیه با اشاره به اینکه پارک ملی بوجاق منطقه‌ای حفاظت‌شده در بندر کیاشهر استان گیلان است تصریح کرد: بوجاق هرساله در فصل زمستان میزبان گونه‌های مختلفی از پرندگان مثل انواع قو، غاز، مرغابی، فلامینگو، آنقوت، چنگر (پرلا)، پرستوی دریایی، بوتیمار، قار، خوتکا، مرغ سقا، گیلانشاه، گیلار، کشیم، لک‌لک، کاکایی، باکلان، حواصیل، درنا، قرقاول، بلدرچین است.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 45799

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر