آیت‌الله فلاحتی در دیدار با معاون فناوری رئیس جمهور:

جوانان کارآفرین در دانشگاه‌ها تربیت شوند

نماینده ولی فقیه در گیلان یکی از مشکل دولت‌ها را ایجاد اشتغال در جامعه عنوان کرد و گفت: جوانان کارآفرین در دانشگاه‌ها تربیت شوند تا به‌دنبال پشت میزنشینی نباشند.

جوانان کارآفرین در دانشگاه‌ها تربیت شوند

گیلان خبر: آیت‌الله رسول فلاحتی شامگاه یکشنبه در دیدار با معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اظهار کرد: یکی از بخش‌های افتخارآفرین کشور در حوزه فناوری است.

 

جوانان کارآفرین در دانشگاه‌ها تربیت شوند

وی با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری در ایجاد مسیر میان‌بر برای رسیدن به فناوری روز دنیا افزود: مدت ۵۰ سال به‌ویژه در رژیم گذشته ایران را عقب نگه‌داشتند و اگر اکنون بخواهیم با این مسیر تکنولوژی دنیا پیش برویم هیچ‌وقت به آنها نمی‌رسیم.

نماینده ولی فقیه در گیلان با بیان اینکه دنیا در حال پیشرفت بوده و منتظر ما نمی‌ماند گفت: راه رسیدن به دنیا، میان‌بر است و این مسیر را جوانان ما به‌خوبی می‌دانند.

فلاحتی وجود مراکز دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری در مسیر میان‌بر را تاثیرگذار دانست و افزود: بسیاری از جوانانی که عرصه‌های جدیدی را برای کشور گشودند بین ۲۵ تا ۳۵ سال دارند و معتقدم تمام کسانی که در جامعه ایرانی زندگی کردند و دنیا را می‌شناسند بر این باور هستند که ایران با استعدادهای خود می‌تواند در دنیا کارآفرین باشد.

نماینده ولی فقیه در گیلان با تأکید بر توجه به ظرفیت جوانان در عرصه‌های جدید گفت: در دوران دفاع مقدس جوانان ما لشکرها را در مقابل دشمن اداره کردند و امروز این امر سبب هراس دشمن شده است.

فلاحتی خواستار تربیت جوانان کارآفرین در دانشگاه‌ها شد و افزود: یکی از دردسرهای دولت‌ها ایجاد اشتغال در جامعه است و باید دانشجویان را طوری تربیت کنیم که به‌دنبال پشت میزنشینی نباشند.

وی با اشاره به اینکه مسیر برای کارآفرینی جوانان باید باز باشد بیان کرد: نهادی فارغ از سیاسی‌بازی باید افراد نخبه را در نقاط مختلف کشور شناسایی کرده و دریابد و مسیر برای آنها هموار شود.

نماینده ولی فقیه در گیلان بر ایجاد خودباوری «ما می‌توانیم» در تمام بخش‌ها تأکید کرد و گفت: ایران در بسیاری از بخش‌های علمی و فناوری در دنیا دارای رتبه است و این مسائل را باید به اطلاع مردم برسانیم.

فلاحتی با اشاره به اینکه معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور جهاد علمی کشور را به عهده دارد بیان کرد: گیلان از شرایط خوبی به‌ویژه در عرصه‌های دریا، جنگل، کوه و دشت برخوردار است و از این بسترها باید بتوانیم بهره لازم را ببریم.

وی بزرگ‌ترین بخش صادرات کشور را در حوزه فنی و مهندسی عنوان کرد و افزود: بازارهای صادراتی خوبی در آمریکای لاتین، کشورهای منطقه و آسیای میانه ایجاد شده است ضمن اینکه صادرات فنی و مهندسی کشور باید تقویت شود.

نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به اینکه ابتدا باید مولد بوده و پس از آن کارآفرینی کنیم تصریح کرد: در دانش، صنعت و تکنولوژی به جوانان نیاز داریم و این افراد نباید در پیچ و خم اداری گرفتار شوند و امروز به جوانان فارغ از زدوبندهای سیاسی در بخش‌های تکنولوژی و صنعت برای مقابله با قدرت‌های جهانی نیاز داریم.

وی با تأکید براینکه همه باید سیاست را بفهمند بیان کرد: انسان سیاس می‌تواند خود و جامعه را مدیریت کند و علم‌آموزی داشته باشد و مدیریت در سایه فهم سیاسی است اما نباید سیاست‌زده و سیاست‌باز شویم.

فلاحتی توجه به مراکز دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری را مهم دانست و افزود: به علم و فناوری جدید نباید حمله کرد و امیدوارم ایران در تمام عرصه‌های صنعت و تکنولوژی به اوج عزت برسد.

 

جوانان زیر ۳۰ سال، نسل کارآفرین کشور

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور نیز در این دیدار اظهار کرد: نیروی انسانی در حوزه دانش‌بنیان مهم است و اکنون ۳۳ میلیون نفر نیروی جوان در کشور داریم.

سورنا ستاری با اشاره به اینکه ایران یکی از شش کشور برتر دنیا از نظر معیارهای نیروی انسانی است افزود: اکنون سه هزار و ۶۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور فعالیت می‌کنند و سال گذشته ۶۰ هزار میلیارد تومان فروش داشتند.

وی با اذعان به اینکه گیلان جزو استان‌های دارای قابلیت فکری نیروی انسانی است بیان کرد: حوزه دانش‌بنیان از ارزش افزوده بالایی برخوردار است و باید بتوانیم در این عرصه برای نیروهای تحصیلکرده اشتغال ایجاد کنیم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور فعالیت‌های دانش‌بنیان مبتنی بر نیروی انسانی را از پایه‌های موفقیت گیلان دانست و افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان خوبی در گیلان وجود دارد و با استفاده از داشته‌های خود باید این شرکت‌ها را افزایش دهیم.

ستاری با اشاره به اینکه نسل جدید کارآفرینان کشور را جوانان زیر ۳۰ سال تشکیل می‌دهند بیان کرد: قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان وجود دارد و با استفاده از ظرفیت‌های موجود می‌توانیم مشکل شرکت‌ها در حوزه فناوری را برطرف کنیم.

 

احداث مرکز نوآوری انرژی در منطقه آزاد انزلی

استاندار گیلان نیز در این دیدار با ارائه گزارشی از سفر معاون فناوری رئیس‌جمهور به گیلان اظهار کرد: امروز عملیات اجرایی احداث ساختمان مرکز نوآوری انرژی استان با حضور دکتر ستاری در منطقه آزاد انزلی آغاز شد و امیدواریم در کوتاه‌مدت بتوانیم این ساختمان را به بهره‌برداری برسانیم.

مصطفی سالاری به بازدید معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از نمایشگاه فناوری گیلان در پژوهشگاه بیوتکنولوژی جهاد کشاورزی استان اشاره کرد و گفت: استفاده از فناوری‌های جدید توسط جوانان قابل توجه است.

وی با اشاره به بازدید معاون رئیس‌جمهور از چهار واحد تولیدی در شهر صنعتی رشت افزود: فعالیت شرکت‌های مذکور در فضای کوچک و گردش مالی ناشی از تولید با ارزش افزوده بالا قابل توجه است.

استاندار گیلان با اشاره به جمیات نماینده ولی‌فقیه در گیلان از مسئولان بیان کرد: آیت‌الله فلاحتی همواره پشتیبان دولت و دستگاه‌های اجرایی بوده و از نظرهای ایشان در عرصه‌های مختلف بهره‌مند می‌شویم.

سالاری با تأکید بر پیگیری تصمیم‌های معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در گیلان گفت: پیگیری تصمیم‌های دکتر ستاری زمینه را برای فعالیت شتابان‌تر شرکت‌های دانش‌بنیان در گیلان فراهم می‌کند.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 45852

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر