عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی خبر داد

برداشت 21 هزار تن زیتون در رودبار

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امسال در رودبار در حدود 21 هزار تن زیتون برداشت می‌شود گفت: 55 درصد زیتون موردنیاز برای کنسرو برداشت‌شده و 45 درصد برای روغن نیز قرار است برداشت شود که اگر این اتفاق بیفتد، امسال جزو سال‌های، آور ما خواهد بود.

برداشت 21 هزار تن زیتون در رودبار

گیلان خبر: منوچهر جمالی صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه برخی از بیمارستان‌های خصوصی استان گیلان با تأمین اجتماعی لغو قرارداد کردند اظهار کرد: لغو قرارداد بیمارستان‌های خصوصی با سازمان تأمین اجتماعی باعث شد که بیمارستان‌های خصوصی با دریافت هزینه کارهای درمانی را انجام دهند و به همین دلیل مراجعات به بیمارستان‌ها دولتی افزایش پیدا کرد.

وی با اشاره به اینکه افزایش مراجعات به بیمارستان‌های دولتی باعث مشکلات فراوان مردم شده افزود: لغو قرارداد راه‌حل مشکل بیمارستان‌های خصوصی نبود اما این اقدام انجام شد اما اخیراً یکی از بیمارستان‌ها با دریافت مطالباتش دوباره قرارداد اما کرده و سه بیمارستان دیگر نیز در حال رایزنی هستیم تا مطالباتشان پرداخت شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت طرح تحول نظام سلامت در کشور گفت: طرح تحول نظام سلامت باید در کشور اجرایی شود اما تاکنون هیچ اتفاقی نیفتاده و تأمین اعتبار نیز صورت نگرفته است و برخی از زیرساخت‌ها نیز دچار مشکل است.

جمالی با بیان اینکه امسال در رودبار در حدود 21 هزار تن زیتون برداشت می‌شود تصریح کرد: 55 درصد زیتون موردنیاز برای کنسرو برداشت‌شده و 45 درصد برای روغن نیز قرار است برداشت شود که اگر این اتفاق بیفتد، امسال جزو سال‌های، آور ما خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه بیشتر آفت مگس زیتون در باغ‌های سنتی و کهن و کم ثمر است گفت: برداشت روغن‌زیتون را در منجیل و لوشان و باغ‌های مدرن و بروز داریم.

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای روغن‌زیتون میانگین 15 درصد آسیب از طریق آفت مگس میوه زیتون برآورد شده افزود: برای باغ‌های سنتی نیز 30 درصد آسیب برآورد شده و میانگین آسیب زیتون در رودبار نیز 10 درصد است.

جمالی با اشاره به اینکه برای جوان‌سازی باغ‌های زیتون اعتبار گذاشته‌شده بیان کرد: باغ‌های سنتی شرایطشان به‌گونه‌ای است که نمی‌توان جوان‌سازی شوند زیرا خسارت فراوانی دارد و برای مبارزه با آفت مگس زیتون، مبارزه بهتر است زیرا نهال‌های جدید دیگر آلودگی ندارند.

وی با بیان اینکه برای جوان‌سازی، کودپاشی و استفاده از محلول‌های تقویت‌کننده برای 190 هکتار اعتبار داده‌شده گفت: برای 200 هکتار از باغ‌های زیتون رودبار اعتبار ویژه جوان‌سازی داده‌شده است.

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی افزود: پروژه احداث سد دیورش، حدود 12 تا 15 سال قبل شروع شد و میانگین زمانی که برای احداث سد در نظر گرفتند حدود 18 ماه است اما هنوز فقط 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

جمالی با بیان اینکه سد دیورش اعتبار استانی دارد تصریح کرد: این طرح جزو مصوبات سفر رئیس‌جمهور به گیلان است و نیاز به اعتبارات بیشتری دارد و خط انتقال، شبکه آب‌رسانی و ایستگاه‌های پمپاژ خیلی مهم هستند و مستلزم زمان طولانی‌تر است و از مسئولین مربوطه خواستیم که اعتبارات کافی را برای احداث سد، خط انتقال، شبکه و ایستگاه‌های پمپاژ داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه مشکلات مردم رودبار در پرداخت عوارضی به‌زودی حل می‌شود گفت: مکاتبه و موافقت برای انتقال عوارضی و ایست و بازرسی نیروی انتظامی انجام و گرفته‌شده است.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 45979

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر