گزارشی از جلسه کمیسیون بهداشت و خدمات شهری رشت؛

اجرای برنامه‌های هنری در فضای باز نیاز به مجوز دارد

در شصت و یکمین جلسه کمیسیون بهداشت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای رشت ضمن توجه شرایط امربه‌معروف و نهی از منکر به لزوم دریافت مجوز فعالیت‌های هنری در فضای باز توسط هنرمندان تأکید شد.

اجرای برنامه‌های هنری در فضای باز نیاز به مجوز دارد

گیلان خبر: رئیس کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست و خدمات شهری شورا با تبریک آغاز امامت مهدی موعود (عج) اظهار کرد: امیدوارم با عنایات الهی به‌زودی شاهد ظهور یگانه منجی عالم بشریت حضرت صاحب‌الزمان (عج) و برقراری حکومت این امام عدالت‌گستر در تمامی جهان باشیم.

فاطمه شیرزاد با اشاره به اتفاقی که در شب شهادت امام حسن عسگری (ع) در پیاده راه فرهنگی رشت به وقوع پیوست گفت: با بررسی‌هایی انجام‌شده متوجه شدیم که همکاران حوزه مدیریت شهری در این اتفاق دخیل نبودند.

وی با تأکید بر اینکه تمامی هنرمندان برای اجرای برنامه‌های خود در محیط‌های آزاد نیازمند دریافت مجوز هستند افزود: یقیناً انجام چنین برنامه‌هایی در شب‌های سوگواری قابل‌پذیرش نبوده اما هر برخوردی در چنین مواردی باید قانونی و با توجه به رأفت اسلامی انجام شود.

شیرزاد با اشاره به برگزاری تئاتر خیابانی در رشت بیان کرد: برگزاری تئاتر خیابانی همواره مورد استقبال شهروندان و گردشگران بوده و امید است با تمهیدات انجام‌شده پس‌ازاین شاهد بروز مشکلات این‌چنینی در شهر رشت نباشیم.

انتقاد از عدم پرداخت حقوق و مزایای معوقه پاکبانان رشت

وی با اشاره به برگزاری جلسه صبح شنبه در استانداری گیلان پیرامون احداث دستگاه زباله‌سوز سراوان تصریح کرد: قرار بود ۲۵ درصد از سهم قرارداد احداث زباله‌سوز توسط دولت به‌حساب شرکت تی تی اس پرداخت‌شده تا عملیات اجرایی احداث زباله‌سوز آغاز شود و انتظار داریم این مهم در سال جاری محقق شود.

شیرزاد با تأکید بر اینکه مدیریت پسماند از اولویت‌های شهرداری رشت است افزود: انتظار داریم اعتبارات موردنیاز به‌منظور احداث دستگاه زباله‌سوز در رشت هر چه سریع‌تر اختصاص پیدا کند و این دغدغه مهم و اساسی برطرف شود.

وی به سند راهبردی پسماند شهرداری رشت اشاره کرد و گفت: جمع‌آوری پسماند خشک و تفکیک زباله از مبدأ موضوع مهمی است که باید در سند راهبردی بیش از گذشته به آن توجه شده و افزایش ظرفیت کارخانه کود آلی نیز می‌تواند گام مؤثری در کاهش حجم زباله‌های رشت باشد.

شیرزاد با اشاره به راه‌اندازی تصفیه‌خانه شیرابه سراوان خاطرنشان کرد: دستگاه کمپکتور موردنیاز سازمان پسماند شهرداری رشت خریداری‌شده و برای ترخیص به منطقه آزاد انزلی تحویل داده‌شده است.
وی به خرید مخازن زباله ۶۶۰ لیتری برای رشت اشاره کرد و گفت: بسیاری از مخازن زباله در رشت شکسته شده و قابل تعمیر نیستند و باری اضافه به دوش پاکبانان تحمیل می‌کنند.

شیرزاد با تأکید به جمع‌آوری سگ‌های بلا صاحب از سطح شهر رشت تصریح کرد: این موضوع بارها در کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورا مطرح‌شده و انتظار داریم با عقیم‌سازی، واکسینه کردن و اقدامات پیشگیرانه از خطرات ناشی از حضور سگ‌های بلا صاحب در رشت جلوگیری شود.

وی با ابراز تأسف از فوت یکی از پاکبانان شهرداری در حین انجام خدمت به دلیل حادثه تصادف در رشت افزود: مخازن ۶۶۰ لیتری زباله فاقد علائم هشداردهنده و شبرنگ هستند و این مسئله در بروز حوادث و به مخاطره انداختن ایمنی و سلامت پاکبانان تأثیرگذار است.

شیرزاد با تأکید بر اینکه شرکت‌های پیمانکاری در ارائه لباس‌های فصلی منقوش به علائم هشداردهنده بیشتر توجه کنند گفت: در حال حاضر دو عدد جاروی مکانیزه در ورودی‌های رشت مشغول فعالیت بوده و این در حالی است که بیشترین حوادث تصادف برای پاکبانان شهرداری در ساعات اولیه صبح اتفاق افتاده است.

وی با انتقاد از عدم پرداخت حقوق و مزایای معوقه پاکبانان رشت بیان کرد: با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه تأخیر در پرداخت حقوق کارگران برای آنان مشکلات زیادی فراهم می‌کند.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای رشت با اشاره به اینکه سلامت پاکبانان برای ما بسیار حائز اهمیت است اظهار کرد: کارگاه‌های آموزش ایمنی برای آشنایی بیشتر پاکبانان شهرداری رشت با چنین موضوعاتی باید همچون گذشته به‌طور مداوم برگزار شود.

آمادگی شهرداری برای حضور در حوزه استارتاپ محیط شهری

وی به برگزاری استارتاپ حوزه سلامت در گیلان برای نخستین بار اشاره کرد و گفت: این اقدام با همکاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان انجام شد و یک اتفاق بزرگ در حوزه کارآفرینی بوده که بیش از ۶۰ طرح و ایده در آن ارائه و از پنج طرح برگزیده تقدیر شد.

شیرزاد با بیان اینکه کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای رشت نیز آمادگی همکاری و حضور در حوزه استارتاپ محیط شهری را دارد خاطرنشان کرد: تمایل داریم اولین استارتاپ در حوزه مدیریت شهری را در رشت برگزار کنیم.

وی به ادغام قرارداد نیروهای پاکبانی و سد معبر طی چند سال اخیر اشاره کرد و افزود: این موضوع نیازمند بررسی بیشتر است.

شیرزاد با تأکید بر فرهنگ غنی مردم رشت بیان کرد: باید به سیما و منظر شهری توجه داشته باشیم و موضوع طرح ساماندهی گاری‌های دست‌فروشی در رشت یکی از مباحثی است که در این حوزه تأثیرگذار است.

وی با بیان اینکه غذاهای محلی رشت در پیاده‌روها عرضه شود گفت: این مهم مورد تقاضای شهروندان و گردشگران بوده است.

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورا پیشنهاد نام‌گذاری خیابانی به نام خیابان غذا را مطرح و تصریح کرد: پیشنهاد می‌کنم با رعایت موازین بهداشتی و توجه به سیما و منظر شهری نسبت به ایجاد بازارچه‌ای به نام غذا و با حضور گاری‌های دستی شکیل در رشت اقدام شود.

اجرای برنامه توسط هنرمندان در فضای باز نیاز به مجوز دارد

عضو کمیسیون بهداشت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه امربه‌معروف و نهی از منکر تابع شرایطی است اظهار کرد: برگزاری سازوآواز در شب شهادت امام حسن عسگری (ع) قابل‌پذیرش نبوده اما نحوه برخورد با هنرمندان در آن شب صحیح نبود.

بهراد ذاکری با بیان اینکه برای فعالیت‌های این‌چنینی در فضای باز باید مجوزهای لازم صادر شود افزود: در شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه برخی از افراد از این راه امرارمعاش می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه باید از هر دو طرف این مسئله دلجویی شود گفت: به‌جای اینکه چهره خشنی از دین را به نمایش بگذاریم باید به سمت و سویی حرکت کنیم که این مسئله نیز ختم به خیر شده و موجبات سوءاستفاده برخی از فرصت‌طلبان از این موضوع فراهم نشود.

ذاکری با اشاره به حفظ بهداشت و سلامت پاکبانان افزود: پاکبانان زحمتکش در ساعات فعالیت اکثراً فاقد دستکش و چکمه هستند و این مسئله باید موردتوجه شرکت‌های پیمانکاری طرف قرارداد قرار بگیرد.

وی با اشاره به اجرای سیاست‌های تنبیهی به‌منظور توجه بیشتر پاکبانان و شرکت‌های پیمانکاری به حفظ سلامت و ایمنی بیان کرد: اگر پاکبانان از دستکش و لوازم ایمنی استفاده نکنند باید با اتخاذ سیاست‌های تنبیهی آنان را موظف به حفظ مقررات ایمنی بنماییم.

ذاکری با انتقاد از تأخیر در واریز حقوق پاکبانان شهرداری رشت گفت: وقتی شهرداری رشت حقوق و مزایای پاکبانان را به‌حساب شرکت‌های پیمانکاری واریز می‌کند پیمانکاران موظف‌اند در اسرع وقت نسبت به پرداخت حقوق کارگران اقدام کرده اما گاهی شاهد تأخیر چندروزه دراین‌باره هستیم.

وی با تأکید به انجام واکسیناسیون هپاتیت برای پاکبانان شهرداری رشت تصریح کرد: انجام آزمایش‌ها به‌منظور اطمینان از سلامت پاکبانان و کارگران فضای سبز شهرداری رشت باید همواره موردتوجه باشد و با برگزاری کارگاه‌های ایمنی و سلامت از مخاطراتی که ممکن است سلامت آنان را مورد تهدید قرار دهد آگاه کنیم.

ذاکری با بیان اینکه استارتاپ در دنیای امروز نقش مهمی ایفا می‌کند بیان کرد: باید از این مهم در مدیریت شهری نیز استفاده شود.

انتقاد از پرداخت پاداش‌های هنگفت به برخی از مدیران شهرداری رشت

عضو دیگر کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای رشت نیز با اشاره به اینکه نحوه پرداخت حقوق و مزایای کارگران شهرداری رشت نیازمند نظارت بیشتری است اظهار کرد: لباسی که در اختیار پاکبانان قرار می‌گیرد بسیار نامناسب بوده و جنس آنان پوست‌پیازی است.

محمدحسن علیپور با انتقاد از پرداخت پاداش‌های هنگفت به برخی از مدیران شهرداری رشت افزود: حقوق کارگران شهرداری رشت با تأخیر پرداخت‌شده و زندگی را به سختی سپری می‌کنند.

وی با اشاره به طرح ساماندهی گاری‌های دستی در رشت گفت: این کار در رشت به سامان نمی‌رسد.

استقبال شورا از استارتاپ 

یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی رشت نیز با اشاره به اینکه از هرگونه اقدامی که توانمندی‌های فرزندان این مرزوبوم را افزایش دهد حمایت می‌کنیم اظهار کرد: اعضای شورا از مقوله استارتاپ در مدیریت شهری استقبال می‌کنند.

محمدحسن عاقل منش با اشاره به طرح ساماندهی گاری‌های دستی در رشت افزود: ساماندهی گاری‌های دستی در شهر می‌تواند آورده‌های مهمی برای شهر داشته باشد.

وی با بیان اینکه اجرای هر پروژه‌ای نیازمند مطالعات است گفت: پس از انجام مطالعات باید پروژه اجرایی شود.

عئم دخالت نیروهای شهرداری در ماجرای  پیاده راه فرهنگی

معاون خدمات شهری شورای اسلامی شهر رشت نیز با اشاره به اتفاقی که در شب شهادت امام حسن عسگری (ع) در پیاده راه فرهنگی رشت به وقوع پیوست اظهار کرد: نیروهای شهرداری رشت در این اتفاق دخیل نبودند.

علی مقصودی به احداث زباله‌سوز سراوان رشت اشاره کرد و گفت: در جلسه صبح شنبه که در استانداری گیلان پیرامون احداث دستگاه زباله‌سوز در سراوان برگزار شد مدیران مربوطه نسبت به واریز هر چه سریع‌تر مبلغ اولیه قرارداد به‌حساب شرکت تی تی اس تأکید کردند.

وی با بیان اینکه زمین اختصاص‌یافته به‌منظور احداث دستگاه زباله‌سوز دچار معارضاتی شده است افزود: رفع این مشکل توسط واحد حقوقی شهرداری رشت در دست بررسی است.

مقصودی با اشاره به قرارداد یکسان نیروهای رفت‌وروب و سد معبر شهرداری رشت بیان کرد: طی دو سال اخیر شرح خدمات و قرارداد نیروهای سد معبر و رفت‌وروب شهرداری رشت در یک مقوله دیده‌شده و معتقدم باید اصلاح شود.

وی با بیان اینکه نیروهای سد معبر در مناطق به‌صورت ۲۴ ساعته فعالیت ندارند تصریح کرد: از نیروهای سد معبر همانند نیروهای پاکبان استفاده‌نشده و قصد داریم با استقرار اکیپی در نواحی شهرداری رشت به‌صورت شبانه‌روزی آمادگی رفع مشکلات را در نقاط مختلف شهر فراهم کنیم.

مقصودی با تأکید بر اینکه مبحث نظارت در شهرداری رشت باید افزایش پیدا کند افزود: نیروهای رفت‌وروب بر اساس قانون باید حدود یک‌میلیون و نه‌صد هزار تومان دریافت کنند اما در حال حاضر دریافتی آنان کمتر از یک‌میلیون و دویست هزار تومان در طول یک ماه است.

معاون خدمات شهری شهرداری رشت با اشاره به طرح ساماندهی گاری‌های دستی در رشت خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۳۹۰ غرفه از بازارچه‌های شهرداری رشت خالی بوده و می‌توانیم از فضای موجود برای اجرای این طرح استفاده کنیم.

آغاز عملیات احداث دستگاه زباله‌سوز سراوان نیاز به پرداخت ۲۵ درصد مبلغ قرارداد دارد

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری رشت نیز در این جلسه با تسلیت درگذشت مرحوم رجبعلی شیرزاد پدر فاطمه شیرزاد رئیس کمیسیون بهداشت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای رشت اظهار کرد: تا زمانی که ۲۵ درصد مبلغ قرارداد به شرکت تی تی اس پرداخت نشود عملیات احداث دستگاه زباله‌سوز سراوان آغاز نمی‌شود.

علیرضا حاجی پور با بیان اینکه اسناد خزانه که از سوی دولت برای پرداخت حق السهم دولتی پیرامون دستگاه زباله‌سوز در اختیار شهرداری رشت قرارگرفته باید به پول تبدیل شود افزود: قرار است ذی‌حساب شهرداری رشت، مدیران دارایی، سازمان بازرسی و غیره به این مهم ورود کرده و در حال حاضر هفت میلیارد تومان اسناد خزانه در اختیار پسماند شهرداری رشت قرارگرفته که تاکنون تبدیل به پول نشده است.

وی با بیان اینکه ۱۰ میلیارد تومان دیگر نیز به‌صورت اسناد خزانه به‌زودی به شهرداری رشت اختصاص پیدا می‌کند گفت: متأسفانه برای تبدیل این اسناد به پول مشکلاتی وجود دارد که امیدواریم به‌زودی برطرف شود.

اجرای طرح ساماندهی گاری‌های دستی

رئیس سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری رشت نیز در این جلسه با اشاره به اجرای طرح ساماندهی گاری‌های دستی اظهار کرد: این طرح در شهریورماه سال جاری ارائه شد و دست‌فروشی پدیده‌ای است که در بسیاری از جوامع دیده می‌شود.

مریم گل احضار با بیان اینکه برای اجرای این طرح باید دستگاه‌های دیگر ازجمله اداره بهداشت و غیره نیز با شهرداری رشت همکاری کنند افزود: اخیراً یکی از سرمایه‌گذاران دراین‌باره اعلام آمادگی کرده و این طرح باید از جنبه‌های فرهنگی، اقتصادی، بهداشتی، گردشگری و غیره موردبررسی قرار بگیرد.

وی با تأکید بر اینکه در طرح اولیه توسط پیمانکار گاری‌های یکسان و مجهز به امکاناتی ازجمله یخچال و غیره تعریف‌شده است گفت: قرار است این کار در ابتدا به‌صورت پایلوت و در منطقه مشخصی از شهر اجرایی شود.

 در این جلسه با تفکیک قرارداد نیروهای رفت‌وروب و سد معبر شهرداری رشت موافقت شد.

منبع: فارس

کد مطلب: 46357

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر