گزارشی از جلسه شورای فرهنگی لنگرود

لزوم توجه به آیین‌های دینی جهت استحکام بنیان خانواده

در چهارمین جلسه شورای فرهنگی لنگرود به تعلیم و توجه به آیین‌های دینی جهت استحکام بنیان خانواده از طریق آموزش حقیقی و مجازی تأکید شد.

لزوم توجه به آیین‌های دینی جهت استحکام بنیان خانواده

گیلان خبر: امام‌جمعه لنگرود صبح‌ امروز در چهارمین جلسه شورای فرهنگی این شهرستان در بیت امام‌جمعه با بیان اینکه خروجی جلسات گذشته خوب و ngo های مختلفی برای حل مشکلات اجتماعی وارد عمل شدند اظهار کرد: یکی از مشکلات امروز طلاق است که متأسفانه فراگیر شده و شورای فرهنگ عمومی ثابت کرد که می‌تواند راه‌حل‌هایی را برای رفع این مشکل ارائه دهد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید جواد سلیمانی با اشاره به رشد ۶ درصدی طلاق در کشور طبق آمار ثبت‌احوال گفت: بسیاری از طلاق‌ها در شهرهای بزرگ مربوط به زندگی‌های زیر دو سال است که بخشی از دلائل آن مربوط به اعتیاد، عدم اطلاع از روابط زناشویی، آسیب‌های اجتماعی و غیره است.

وی با اشاره به آموزش آیین‌های دینی به نسل جوان گفت: درگذشته مشکلات اقتصادی بیشتری در زندگی وجود داشت ولی به دلیل تعلیم و توجه به آیین‌های دینی، سبک زندگی مناسبی را به‌دوراز تجمل‌گرایی و دنیاپرستی از هوا و هوس به دور بودند و بنیان خانواده نیز استحکام داشت.

رئیس اداره ثبت‌احوال شهرستان لنگرود نیز با بیان اینکه درخواست طلاق توسط زوجین در دادگاه درخواست و بعد از تائید دادگاه توسط اداره ثبت‌احوال ثبت می‌شود اظهار کرد: در سال‌های گذشته برخی برای ثبت طلاق خود از شهرستان‌های دیگر به لنگرود مراجعه می‌کردند که طبق بخشنامه فرمانداری با هماهنگی دادگستری و دفاتر ثبت در اواخر سال گذشته، طلاق افراد خارج از شهرستان در لنگرود ثبت نشد.

 

ثبت ۲۹۷ فقره طلاق در شش ماه اول ۹۷ 

مهران کاظم‌زاده با اشاره به ثبت ۲۹۷ فقره طلاق در شش ماه اول ۹۷ افزود: میانگین سن طلاق در آقایان و خانم‌ها بین سن 30 تا 35 سال ثبت‌شده است.

وی با اشاره به اینکه برخی خانواده‌ها برای حفظ آبروی خود طرح شکایت و طلاق را در شهرستان دیگری پیگیری می‌کنند گفت: ثبت طلاق دیگر شهرستان‌ها در لنگرود باعث افزایش نرخ طلاق در شهرستان می‌شود.

دوام و قوام هر جامعه نیاز به استحکام بنیان خانواده دارد

رئیس دادگستری لنگرود نیز با اشاره به اینکه دوام و قوام هر جامعه نیاز به استحکام بنیان خانواده دارد اظهار کرد: شورای فرهنگ عمومی نسبت به موضوعات اجتماعی اهتمام دارد و همه تلاش می‌کنیم تا با بررسی چالش‌ها، برنامه‌ریزی مناسبی جهت اجرا انجام شود.

تیمور یوسفی قلعه رودخانی با بیان اینکه مردم برای مشکلات خود زمانی به دادگاه مراجعه می‌کنند که برخی اوقات اختلافات عمیق شده و نمی‌توان کاری کرد افزود: باید علل طلاق به‌صورت جدی بررسی شود و یکی از علل اصلی عدم شناخت دقیق زوجین نسبت به یکدیگر در زمینه‌های مختلف است.

وی با اشاره به اهمیت مسائل اقتصادی در تحکیم بنیان خانواده گفت: درامدهای خانوارها با توجه به مشکلات اقتصادی موجود جوابگوی نیازهای یک خانواده نیست و به‌مرور درروند برخورد و سست شدن زوجین و بنیان خانواده تأثیرگذار است.

 

رئیس دادگستری لنگرود با اشاره تأثیر تخریبی فضای مجازی در بنیان خانواده بیان کرد: در برخی از طلاق‌های توافقی می‌توان رگه‌های اثرگذاری فضای مجازی و آسیب‌های این حوزه را در زوجین مشاهده کرد که نشان از غفلت متولیان نسبت به فضای مجازی و اثرات آن در بنیان خانواده دارد.

یوسفی با بیان اینکه ۱۴۴۳ پرونده در سال گذشته در زمینه‌های مختلف در دادگاه خانواده تشکیل شد تصریح کرد: از این تعداد ۱۹ نفر از آقایان درخواست طلاق دادند و ۶۴ طلاق نیز به درخواست خانم‌ها ثبت شد و ۳۱۸ طلاق توافقی نیز به دلایل روابط نامشروع و اعتیاد به ثبت رسید.

وی با بیان اینکه ۲۸ طلاق در سال جاری تاکنون توسط آقایان، ۹۲ درخواست توسط خانم‌ها و ۲۷۷ طلاق توافقی ثبت شد گفت: متأسفانه آمار زندانی به دلیل عدم پرداخت مهریه و عدم پرداخت اقساط زیاد است.

 

برخی از مبانی تحکیم خانواده در جامعه فراموش‌شده است 

فرمانده سپاه ناحیه لنگرود نیز با بیان اینکه برخی از مبانی تحکیم خانواده در جامعه فراموش‌شده است اظهار کرد: معضلات اجتماعی امروز، بنیان خانواده را تهدید می‌کند و باید از طریق فعالیت در فضای مجازی و حقیقی مطالب را بررسی و آموزش‌های لازم داده شود.

حسن فیضیان با بیان اینکه هر یک از موضوعات و مشکلات باید به‌صورت مجزا بررسی شود گفت: برگزاری کلاس‌های مشاوره برای زوجین و خانواده یکی از مأموریت‌های محوله سپاه است که در برخی مناطق به‌صورت پایلوت در حال انجام هستیم.

ایرج نیکوکار رئیس دانشکده پرستاری، مامایی و پیراپزشکی لنگرود نیز با ارائه چند پیشنهاد برای کاهش آسیب‌های اجتماعی و تحکیم بنیاد خانواده اظهار کرد: برگزاری همایش ازدواج موفق، استفاده از ظرفیت ngo ها و کارشناسان خانواده و استفاده از روانشناس بالینی جهت مشاوره ازدواج برای کاهش آسیب‌های خانوادگی ازجمله مواردی است که می‌توان برای زوجین و نسل آینده برای کاش آسیب‌های اجتماعی انجام داد.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 46432

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر