گزارشی از مجتمع آدینه نیمه ساخت شفت

پیشرفت فیزیکی ۶۵ درصدی مصلا شفت پس از گذشت ۱۵ سال

مجتمع آدینه و مصلای شهرستان شفت پس از ۱۵ سال عملیات اجرایی به ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی رسیده و تکمیل آن نیازمند اعتبار یک میلیارد تومانی است.

پیشرفت فیزیکی ۶۵ درصدی مصلا شفت پس از گذشت ۱۵ سال

گیلان خبر: مجتمع آدینه حضرت محمد رسول‌الله صلوات‌الله‌علیه و آله و سلم شهرستان شفت یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های در دست ساخت شهرستان است که در زمینی به مساحت هفت هزار مترمربع با زیربنای یک هزار و ۷۵۰ متر در دو طبقه در حال ساخت است.

مجتمع آدینه شفت با گذشت بیش از ۱۵ سال در دوره امامت جمعه حجت‌الاسلام‌والمسلمین بدیعی آغاز شد اما به دلیل کمبود اعتبارات هنوز فرایند احداث را طی می‌کند و به سرانجام نرسیده است.

مجتمع آدینه شفت یکی از اساسی‌ترین نیازهای شهرستان ولایتمدار و عالم پرور شفت بوده که مردم منطقه سال‌ها برای برگزاری فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، نماز جمعه و سایر منتظر تکمیل ساخت و بهره‌برداری از آن هستند.

گرچه تلاش‌های فراوانی از سوی ائمه جمعه وقت شهرستان شفت و هیئت‌امنای مجتمع آدینه و مصلا به جهت تکمیل ساخت آن انجام شده اما به نظر می‌رسد نگاه مسئولان و بودجه به دستان نسبت به این پروژه عظیم فرهنگی، مذهبی و اجتماعی شهرستان مغفول مانده و بهره‌برداری از آن نیازمند عزم راسخ و توجه بیش‌ازپیش آن‌ها است.

پیشرفت فیزیکی ۶۵ درصدی مصلا شفت پس از ۱۵ سال

امام‌جمعه شفت در حاشیه بازدید و تهیه گزارش از این مجتمع بزرگ با بیان اینکه مدیریت احداث این مجموعه بزرگ شش سال پیش با حکم امامت جمعه شهرستان به من واگذار شد اظهار کرد: طبق اسناد موجود مجتمع آدینه در شش سال پیش تقریباً ۲۵ تا ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشت اما امروز این مجتمع حدود ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید عبدالله هاشمی با تأکید بر اینکه پروژه آدینه شفت جزو پروژه‌هایی است که باید تخصیص اعتبارات در آن لحاظ شود افزود: در حال حاضر پروژه‌هایی که در حال کلنگ زنی هستند و حتی تا ۵۰ درصد نیز پیشرفت فیزیکی دارند به علت کمبود اعتبارات متوقف شدند اما پروژه مجتمع آدینه شفت که حدود ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد باید در جهت تکمیل آن اعتباراتی به آن تخصیص پیدا کند.

وی تحریم‌های آمریکا علیه ایران را یکی از علل تأخیر در ساخت و بهره‌برداری از مجتمع آدینه شفت برشمرد و گفت: پس از تحریم و اعمال فشار آمریکا علیه ایران بسیاری از پروژه‌های عمرانی در کشور تعلیق و یا متوقف شدند و در این راستا پروژه مجتمع آدینه و مصلا شفت نیز از آن مستثنا نبود و با کمبودهایی روبه‌رو شد.

رئیس هیئت‌امنای مجتمع آدینه شهرستان شفت با اشاره به اینکه طی دو سال اخیر هیچ اعتباری برای تکمیل ساخت مجتمع آدینه تخصیص نیافته خاطرنشان کرد: در سال ۹۶ به دلیل اینکه تخصیص اعتبارات بودجه‌ای به‌صورت اوراق بود، اوقاف مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان اوراق برای تکمیل مجتمع آدینه تخصیص داد که در عمل به ۱۵۰ میلیون تومان اوراق تقلیل یافت و سپس به دلیل اوراق بودن عملاً به مجتمع تخصیص نیافت و در بودجه امسال شهرستان نیز کلاً هیچ اعتباری برای تکمیل ساخت پروژه آدینه از سوی فرماندار شهرستان به مجتمع آدینه اختصاص نیافته است.

امام‌جمعه شفت با بیان اینکه با توجه به عدم تخصیص هیچ اعتباری به مجتمع آدینه، عملیات اجرایی و ساخت مجتمع رها نشده افزود: سقف آهنی، حلب و‌ شیروانی کوبی و نصب گنبد از اقداماتی بود که در جهت جلوگیری از وارد آمدن آسیب‌ها به ساختمان آدینه طی چند سال اخیر انجام شده است.

هاشمی با اشاره به اقدامات مرتبط در جهت تقویت بنای محیطی و زیربنایی مجتمع آدینه بیان کرد: با توجه به اینکه محل احداث مجتمع آدینه در سطح شالیزار بود و احتمال تخریب بنا وجود داشت بیش از ۷۰۰ کامیون مخلوط در داخل و خارج مصلا ریخته شد تا استحکام محیط و زیربنای آن تضمین شود.

وی از افزایش دو هزار و ۶۰۰ مترمربع زمین به مساحت قبلی مجتمع آدینه خبر داد و گفت: با توجه به پروژه‌هایی از جمله پارکینگ و سایر ابنیه موردنیاز که در آینده باید در مصلا احداث شود؛ ۲۰۰۰ متر در ضلع غربی مصلا و همچنین حدود ۶۰۰ مترمربع زمین در پشت مصلا بااعتباری که از سوی شورای سیاست‌گذاری اختصاص یافته بود خریداری شد و اکنون مساحت کلی مصلا به هفت هزار مترمربع رسیده است.

امام‌جمعه شفت به ایمن‌سازی و حصار کشی مجتمع آدینه شفت نیز اشاره کرد و گفت: علاوه بر نصب دوربین مداربسته در مجتمع آدینه، در کل محیط مجتمع دیوار ضد زلزله احداث‌شده که فونداسیون و سازه بتنی دارند.

هاشمی با اشاره به اینکه در دوران فرمانداری شفیعی ثابت و محمودی، سطح مصلا علاوه بر عبور لوله‌های شوفاژ کاملاً بتون‌ریزی شده است بیان کرد: علاوه بر اجرای عملیات عمرانی و امنیتی نامبرده شده؛ درب و پنجره، شیشه و حفاظ بنای مصلا نیز نصب شده که بسیار  هزینه‌بر هستند و این دالی بر جریان دار بودن عملیات احداث مجتمع آدینه شفت است.

رئیس هیئت‌امنای مجتمع آدینه مصلا شهرستان شفت با اشاره به اینکه خیرین در چند نوبت به فرآیند ساخت مصلا کمک کرده‌اند گفت: اگر در شرایط کنونی یک میلیارد تومان اعتبار برای احداث مصلا اختصاص پیدا کند طی چند ماه عملیات احداث مجتمع آدینه شفت تکمیل و به بهره‌برداری می‌رسد.

علاوه بر رشد فیزیکی ۶۵ درصدی عملیات اجرایی مجتمع آدینه شفت، دفتر اجرایی ساختمان، دفتر تأسیسات گاز و موتورخانه مجتمع نیز از رشد فیزیکی قابل‌توجهی برخوردار است و  سرویس‌های بهداشتی این مجتمع نیز در دو بخش در مرحله فونداسیون قرار دارند.

گذشت ۱۵ سال از عملیات اجرایی مجتمع فرهنگی مذهبی آدینه شفت که از ضروریات شهرستان است و فقدان وجود آن در اجتماعات و تجمعات بزرگ بیشتر احساس می‌شود، نیازمند توجه بیشتر مسئولان استان است.

عدم تخصیص بودجه کافی برای اتمام پروژه‌ای که بالای ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و گذشت زمان ممکن است بر استهلاک ابنیه تأثیر بگذارد، نباید روند عملیات عمرانی آن به فراموشی سپرده شود.

مسؤولان ارشد استان و متولیان امور فرهنگی ـ دینی مرتبط باید در نظر داشته باشند که برای احداث این مجتمع با این درصد فیزیکی چقدر از این منابع بیت‌المال، خیران و سایر هزینه شده تا تخصیص اعتبار برای تکمیل این مجموعه را به تأخیر نیندازند و گامی بلند در جهت اقامه نماز، تجمعات مذهبی و سیاسی شهرستان بردارند.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 46486

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر