سفیر روسیه در ایران:

روسیه به دنبال گسترش فعالیت‌های اقتصادی با ایران است

سفیر روسیه در ایران با بیان اینکه روسیه از تجارت با جمهوری اسلامی ایران استقبال می‌کند گفت: این کشور به دنبال گسترش دامنه فعالیت‌های اقتصادی با ایران است.

روسیه به دنبال گسترش فعالیت‌های اقتصادی با ایران است

گیلان خبر: لوان جاگاریان امروز در مراسم اعطای نشان دوستی و همکاری‌های تجاری بین ملت‌ها اظهار کرد: روسیه از تجارت با جمهوری اسلامی ایران استقبال می‌کند و به دنبال گسترش دامنه فعالیت‌های اقتصادی با ایران است.

سفیر روسیه در تهران با اشاره به اینکه رئیس اتاق بازرگانی گیلان تلاش کرده است تا پنجره جدیدی را در روابط ایران و روسیه بگشاید افزود: تمام تلاش ما بر این است که شرکت‌های ایرانی و روسی برای تبادل اطلاعات با یکدیگر تلاش مضاعفی داشته باشند هرچند که اکنون ایران تحت تحریم است اما روسیه تمام توان و حمایت خود را از شرکت‌ها خواهد داشت.

وی با تأکید بر اینکه نمایندگی شرکت‌های روسی در ایران آمادگی حمایت و کمک به شرکت‌های ایرانی برای تبادل افکار و افزایش سطح ارتباطات اقتصادی با یکدیگر را دارند تصریح کرد: حتی در زمینه تسهیل ویزا برای فعالان اقتصادی اقداماتی در دست انجام است تا فعالان اقتصادی ایرانی بتوانند به‌راحتی با شرکت‌های روسی در ارتباط باشند.

برای گسترش فعالیت‌های اقتصادی با روسیه پنجره تازه‌ای باز کردم

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه نیز در این مراسم با قدردانی از نگاه مثبت دولت روسیه برای گسترش همکاری‌های تجاری، اقتصادی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های اخیر گام‌های مثبتی را برای توسعه روابط اقتصادی برداشته و برای توسعه این روابط با توجه به وضعیت فعلی جمهوری اسلامی ایران برای فعالیت‌های اقتصادی با روسیه پنجره جدیدی را بازکرده است.

هادی تیزهوش تابان با تأکید بر اینکه روسیه برای جمهوری اسلامی ایران کشوری بسیار بااهمیت به لحاظ جغرافیایی و داشتن مرز مشترک دریایی و نیز روابط تجاری، اقتصادی و سیاسی محسوب می‌شود افزود: طی سال‌های اخیر هر دو کشور گام‌های مثبتی را در بخش‌های متعددی به‌سوی یکدیگر برداشتند و این گام‌های مثبت موجب شده تا روابط اقتصادی و تجاری بهتری روزبه‌روز بین تجار و فعالان اقتصادی دو کشور ایجاد شود.

وی با اذعان به اینکه تجارت فی‌مابین جمهوری اسلامی ایران و روسیه می‌تواند فرصت طلایی را برای اقتصاد دو کشور خلق کند تصریح کرد: پتانسیل‌های موجود و ارزشمند دو کشور، آمادگی تجار و فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران ایرانی و روسی می‌تواند آینده درخشانی را در عرصه توسعه فعالیت‌های اقتصادی در ایران و روسیه ایجاد کند.

 

بخش خصوصی ایران محدودیتی برای توسعه همکاری‌های اقتصادی با روسیه ندارد

معاون امور بین‌الملل اتاق بازرگانی ایران نیز در این مراسم با اشاره به عدم محدودیت همکاری‌های اقتصادی با فعالان اقتصادی روسیه اظهار کرد: بخش اعظمی از نیازهای مواد غذایی و کالاهای موردنیاز روسیه در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد و در این زمینه واردات نیز انجام می‌شود که این قابلیت و توانایی از سوی تولیدکنندگان ایرانی هست.

محمدرضا کرباسی با بیان اینکه علاقه‌مند به توسعه سطح همکاری‌های اقتصادی با فعالان اقتصادی روسیه هستیم افزود: روسیه یکی از کشورهای بسیار پهناور و بزرگ و دارای صنایع بزرگ است و اتاق مشترک ایران و روسیه آمادگی دارد از فعالان اقتصادی ایرانی برای تجارت در این کشور حمایت کند.

ایران توان بالایی در تأمین مواد غذایی و سایر کالاهای روسیه دارد

مشاور اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه در روابط با روسیه با اشاره به اعطای نشان عالی دولتی و همکاری تجاری که از سوی رئیس‌جمهور روسیه به رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه اظهار کرد: ایجاد روابط و همکاری بیشتر دو کشور می‌تواند آمریکا را از تحریم‌های زورگویانه خسته کند.

 سید جلیل جلالی فر با اذعان به اینکه جمهوری اسلامی ایران دارای توان بسیار بالایی در تأمین مواد غذایی است افزود: سطح روابط دو کشور ایران و روسیه طی سال‌های اخیر موجب شده تا این دو کشور روابط خود را با یکدیگر نزدیک کنند.

وی با اشاره به اینکه روسیه سالانه یک میلیارد و 770 میلیون دلار کل مبادله تجاری با ایران دارد گفت: از این رقم صادرات ما به روسیه 392 میلیون دلار و مابقی واردات از روسیه است.

نماینده و مشاور منطقه ویژه اقتصادی لوتوس روسیه در ایران با بیان اینکه استان‌های شمالی به‌عنوان استان‌های قدرتمند در زمینه اقتصادی، صنعتی و کشاورزی است تصریح کرد: مجموع واردات روسیه در سال 2016 بالغ‌بر 227 میلیارد دلار بود که از این رقم 36 میلیارد دلار مواد غذایی از دنیا واردات داشت که سهم جمهوری اسلامی ایران در صادرات مواد غذایی به روسیه 214 میلیون دلار است، بنابراین فرصت بسیار ارزشمندی برای فعالان صنعت غذا جهت حضور در بازار روسیه است.

جلالی فر با اشاره به اینکه کیفیت مواد غذایی ایران برای حضور در بازار عمده‌فروشی روسیه فرصتی ارزشمند برای تجار و بازرگانان و تولیدکنندگان ایرانی است بیان کرد: روسیه استان‌های قدرتمندی همچون منطقه کریمه و شهرهایی مانند کازان و ساراتف را دارد که با داشتن زیبایی‌های توریستی و به جهت توسعه‌ای می‌تواند فرصت‌های خوبی را برای تجار و تولیدکنندگان ما فراهم کند.

مراسم اهدای نشان دوستی و همکاری‌های تجاری بین ملت‌ها هرساله در 27 نوامبر 2018 انجام می‌شود که در مراسم امسال این نشان از سوی ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه به هادی تیزهوش رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه که در تجارت با این کشور می‌کوشد اعطا شد.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 46664

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر