رئیس ستاد مرکز آموزش تخصص‌های دریایی باقرالعلوم رشت:

دریا فرصت بزرگی برای پیشرفت و فواید راهبردی است

رئیس ستاد فرماندهی مرکز آموزش تخصص های دریایی باقرالعلوم رشت با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب دریا را یک فرصت بزرگ برای پیشرفت و فواید راهبردی دانستند گفت: با تأکیدات معظم له به این نتیجه رسیدیم که باید نگرش خود را به دریا برگردانیم.

دریا فرصت بزرگی برای پیشرفت و فواید راهبردی است

گیلان خبر: ناخدایکم محسن شیدایی در سخنرانی پیش از خطبه این هفته نماز جمعه رشت با اشاره به بزرگداشت روز نیروی دریایی اظهار کرد: حمل‌ونقل دریایی امروز ارزان‌ترین نوع حمل‌ونقل دنیاست و دریا نقش بزرگی در صادرات و واردات کشور دارد.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب دریا را یک فرصت بزرگ برای پیشرفت و فواید راهبردی دانستند افزود: با تأکیدات معظم له به این نتیجه رسیدیم که باید نگرش خود را به دریا برگردانیم چراکه کشورهای بزرگ و پیشرفته از فواید دریا استفاده کرده و بعد از بهره‌مندی از قدرت زمینی در دریا، پای خود را در کشتی می‌گذارند.

رئیس ستاد فرماندهی مرکز آموزش تخصص های دریایی باقرالعلوم رشت با اشاره به دغدغه رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه ما از فرصت دریا غافل شده بودیم گفت: با تغییر نگاه به دریا نگرش خود را تغییر داده و برای بهره‌مندی از فرصت دریا در جهت رشد و پیشرفت ایران اسلامی گام برمی‌داریم.

شیدایی با اشاره به حماسه‌آفرینی‌های نیروی دریایی در هشت سال دفاع مقدس تصریح کرد: در ۳۱ شهریور سال ۵۹ عراق حمله خود را به ایران آغاز کرد اما تا پیش از آن نیروی دریایی که تحرکات عراق را رصد می‌کرد از قصد شوم آن‌ها آگاه شده و برای حفظ قوای دریایی چند روز قبل از آغاز جنگ تمام قوای دریایی خود را خارج و در جزایر سواحل مستقر کرد.

وی بهره‌مندی از ظرفیت آب راه‌های ایران را یکی از دلایل مهم حمله عراق به ایران عنوان کرد و افزود: عراق درصدد بود تا با تجاوز به خوزستان، بتواند آبراه‌های خود را گسترش دهد که به حول و قوه الهی با مقاومت مردم ایران موفق نشد.

رئیس ستاد فرماندهی مرکز آموزش تخصص های دریایی باقرالعلوم رشت با تأکید بر اینکه عراق همچون ایران برای بقای خود و ادامه جنگ به صادرات نفت محتاج بود بیان کرد: بهترین راه برای ضربه زدن به عراق آسیب زدن به سکوهای نفتی آن‌ها بود که در آخرین عملیات به نام "مروارید " سکوهای آن‌ها به‌طور کامل منهدم و ضربات مهلکی به آنان وارد شد.

شیدایی با بیان اینکه نیروی دریایی ایران توانست با این حمله ۱۲ فروند از ناوچه‌های پیشرفته عراق را نابود کند گفت: در این حمله ۶۰۰ نفر از نیروهای نظامی عراق کشته و زخمی شدند و همه این تلاش‌ها با همکاری نیروی هوایی انجام شد که مورد تحسین رهبر کبیر انقلاب اسلامی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه که بعد از هفت آذر و انهدام نیروی دریایی عراق و با باز نگه‌داشتن محورهای مواصلاتی کشور در دریا در جهت امنیت صادرات و واردات ایران گام‌های مهم و مؤثری را برداشته شد تصریح کرد: اهمیت عملیات نیروی دریا این است که چرخه اقتصاد کشور باقی بماند ازاین‌رو، نیروی دریایی در جنگ بیش از ۱۲ هزار کشتی را اسکورت کرد که ۲۵۹ فروند صدمه‌دیده و ۲۰ فروند غرق شد از این با این آمار، نیروی دریایی ارتش با تلاش و پشتکار توانست در آن موقعیت حساس تنها کمتر ۱۶ درصد تلفات را در کارنامه خود ثبت کند.

رئیس ستاد فرماندهی مرکز آموزش تخصص های دریایی باقرالعلوم رشت با بیان اینکه نیروی دریایی به‌شدت نیروی تجهیزات محور است افزود: تجهیزات ما در دوران دفاع مقدس به‌شدت خارجی بود ولی به حول قوه الهی و همت هم‌وطنان عزیز توانستیم از این تجهیزات به‌خوبی استفاده و اقتدار خود را به اثبات برسانیم

شیدایی با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس تحریم‌ها را فرصت تبدیل کردیم افزود: در سال ۸۳ در گیلان ناوچه پیکان را ساخته و چهار فروند هم کلاس ناوچه موشک‌انداز در کلاس پیکان را در بندر انزلی به دست توانمند متخصصان خود مجهزتر و بومی‌سازی کردیم.

وی با اشاره به ساخت و راه‌اندازی ناوچه جماران در سال ۸۸ بیان کرد: ما باور کردیم که جوانان ما می‌توانند کارهای بزرگ را انجام دهند ازاین‌رو؛ خطوط مواصلاتی در حدود سال ۸۵ و ۸۶ به دستور رهبری در دستور کار قرار گرفت و حوزه مأموریت ما تغییر یافت.

رئیس ستاد فرماندهی مرکز آموزش تخصص های دریایی باقرالعلوم رشت با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب دستور دادند تا حوزه مأموریت خود را افزایش و عمق راهبردی را در دریاهای بین‌المللی آغاز کنیم گفت: تاکنون دو هزار و ۱۸ فروند کشتی اسکورت و 248  مورد درگیری مستقیم و غیرمستقیم با دزدان دریایی داشتیم بنابراین با حفاظت از کشتی‌های تجاری خود به کشورهای دیگر نیز کمک کرده تا محموله‌های تجاری خود را به‌سلامت به مقصد خود برساند.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 46685

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر